Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE ES NL IT SV PT FI EL MT SK SL

Euroopa Komisjoni pressiteade

Kümme aastat euroraha: ja võitja on …

Brüssel, 30. juuni 2011 – Euroala riikide elanikud valisid välja kujunduse järgmise aasta jaanuaris käibele lastavale mälestusmündile, millega tähistatakse kümne aasta möödumist euro rahatähtede kasutuselevõtust. Ligi 35 000 inimest andis interneti teel oma hääle ühele viiest kujundusest, mille oli kõigi kandideerivate tööde hulgast eelnevalt valinud asjatundjatest koosnev žürii. Oma kavandeid said hindamiseks saata kogu euroala elanikud. The new commemorative 2-euro coin will be issued by all euro-area Member States. It is estimated that some 90 million of these coins will be put into circulation.

Võidukas kujundus sümboliseerib tähtsust, mille euro on viimase kümne aastaga ülemaailmsel areenil saavutanud, ning mõju, mis on eurol inimeste igapäevaelule (seda väljendavad mündil kujundatud inimesed), kaubandusele (laev), tööstusele (tehas) ja energeetikale (energiatuulikud).

Võitja selgitamine

Kõigil euroala riikide elanikel oli võimalik kolmel nädalal mais esitada asjaomase veebisaidi kaudu oma kavand. Asjatundjatest koosnev žürii valis rohkem kui 800 töö hulgast välja viis.

Need viis kavandit pandi 6. juunist kuni 24. juunini võrgulehel kõikide euroala elanike jaoks avalikule hääletusele. Hääletusel osales ligi 35 000 inimest. Võitja sai 34 % häältest.

Võidutöö autor on Austria rahapaja disainer Helmut Andexlinger.

Maksevahendina kasutatavad euro mälestusmündid

See on kolmas kord, kui euroala riigid lasevad ringlusesse ühise tagaküljekujundusega euromündi. Esimest korda lasti kaheeurone mälestusmünt käibele 2007. aastal Rooma lepingu 50. aastapäevaks ja teist korda 2009. aastal, et tähistada kümne aasta möödumist majandus- ja rahaliidu rajamisest ning euro kasutuselevõtust arveldusrahana.

Kõik mälestusmündid on kaheeurosed ning need lastakse käibele kogu euroalal. Kollektsionääridele pakuvad need sageli suurt huvi.

Lisateavet euromüntide ja euro kohta on võimalik saada siit:

http://ec.europa.eu/economy_finance/euro/index_et.htm

Contacts :

Amadeu Altafaj Tardio (+32 2 295 26 58)

Catherine Bunyan (+32 2 299 65 12)

Pia Seppälä (+32 2 299 24 88)


Side Bar