Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisijas paziņojums presei

Sumina Eiropas Savienības Mīsa van der Roes 2011. gada mūsdienu arhitektūras balvas ieguvējus

Brisele / Barselona, 2011. gada 20. jūnijs. Šodien Barselonā sumina Eiropas Savienības Ludviga Mīsa van der Roes 2011. gada mūsdienu arhitektūras balvas ieguvējus. Arhitektu birojs David Chipperfield Achitects sadarbībā ar Julian Harrap saņēma galveno balvu par Berlīnes Jaunā muzeja rekonstrukciju un arhitekti Ramon Bosch un Bet Capdeferro — jauno arhitektu speciālbalvu par koledžas ēku Spānijas pilsētā Heronā. Izglītības, kultūras, daudzvalodības un jaunatnes Eiropas komisāre Andrula Vasiliu un Mīsa van der Roes fonda priekšsēdētājs Ramón García Bragado pasniedza uzvarētājiem skulptūras, ko veidojis katalāņu mākslinieks Xavier Corberó, un naudas balvas attiecīgi 60 000 un 20 000 eiro apmērā. Pēc apbalvošanas ceremonijas 21. jūnijā uzvarētāji nolasīs publiskas lekcijas.

“Ļoti ceru, ka šī balva vēl vairāk motivēs gan publiskos, gan privātos investorus atbalstīt Eiropas talantus mūsdienu arhitektūras jomā. Esmu pārliecināta, ka arhitekts David Chipperfield radīs daudz citu jaunu, brīnišķīgu projektu, un arhitektiem Bet Capdeferro un Ramon Bosch es novēlu panākumiem bagātu starptautisko karjeru nākotnē,” teica komisāre Vasiliu.

Abos apbalvotajos projektos bija izmantoti jauni un veci materiāli, kas iedvesa jaunu dzīvību jau esošās celtnēs. Sk. IP/11/453.

Eiropas Savienības Mīsa van der Roes mūsdienu arhitektūras balva ne tikai atzīmē izcilību, bet arī rosina arhitektus darboties ārpus savas valsts robežām un tādējādi piedalīties stiprākas un radošākas Eiropas veidošanā atbilstoši stratēģijas “Eiropa 2020” mērķiem.

Šī balva dod iespēju sākt jaunu uzņēmējdarbību. Balvas 2009. gada ieguvējs Tarald Lundevall no Norvēģijas uzņēmuma “SNØHETTA” teica: “Pateicoties balvai mēs ieguvām lielāku starptautisko atpazīstamību un jaunus pasūtījumus.”

Jauno arhitektu 2009. gada speciālbalvas ieguvēji Lea Pelivan un Toma Plejić no “STUDIO UP” (Zagreba, Horvātija) sacīja: “Mums bija liels gods saņemt Jauno arhitektu speciālbalvu par mūsu pirmo realizēto projektu. Tā bija arī liels stimuls turpmākajā darbībā. Vienā mirklī mūsu arhitektūras birojs kļuva slavens pasaules arhitektūras aprindās. Šī balva ir ne tikai pagodinājums, bet arī pienākums radīt lieliskus projektus nākotnē.”

Šogad 12. balvu pasniegšanas ceremonija sakrīt ar 25. gadadienu kopš Mīsa van der Roes paviljona atklāšanas1986. gada jūnijā pēc tā rekonstrukcijas.

Pamatinformācija

Ludviga Mīsa van der Roes mūsdienu arhitektūras balva, kas izveidota 1987. gadā, ir prestižākā balva Eiropas arhitektūrā. To pasniedz ik pēc diviem gadiem.

Konkursam 2011. gadā bija iesniegti 343 darbi no 33 Eiropas valstīm. Par galveno balvu cīnījās seši darbi. Sk. IP/11/341. Pārējie finālisti bija Jaunatnes teātris “Bronks” (Brisele, Beļģija, projekta autori Martine De Maeseneer, Dirk Van den Brande); XXI gadsimta mākslas muzejs “MAXXI” (Roma, Itālija, autori Zaha Hadid, Patrick Schumacher, Gianluca Racana); Dānijas Radio koncertzāle (Kopenhāgena, Dānija, autors Jean Nouvel); Akropoles muzejs (Atēnas, Grieķija, autors Bernard Tschumi) un rehabilitācijas centrs “Groot Klimmendaal” (Arnema, Nīderlande, autors Koen van Velsen).

Žūrijas locekļi, kas atlasīja 2011. gada finālistus, ir Mohsen Mostafavi, žūrijas priekšsēdētājs un “Graduate School of Design” dekāns (Hārvarda Universitāte, Kembridža, ASV); Ole Bouman, “Nederlands Architectuurinstituut” direktors, Roterdama; Yvonne Farrell, “Grafton Architects”, Dublina; Annette Gigon, “Gigon/Guyer”, Cīrihe; Anne Lacaton, “Lacaton & Vassal Architectes”, Parīze; Tarald Lundevall, arhitekts, SNØHETTA, Oslo; Pei Zhu, Pekina, Ķīna, un Lluís Hortet, žūrijas sekretārs, Mīsa van der Roes fonda direktors.

Arhitektūras devums ES ekonomikā ir nozīmīgs, un šī joma ir saistīta ar lielu daļu no kultūras un radošajām nozarēm, kurās ir nodarbināti 8,5 miljoni ES valstu iedzīvotāju un kuru ieguldījums Eiropas iekšzemes kopproduktā ir 4,5 %. ES programma “Kultūra”, kuras budžets 2007.–2013. gadā ir 400 miljoni eiro, atbalsta sadarbības projektus arhitektūras un kultūras mantojuma jomā 36 valstīs (27 dalībvalstīs, Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā, Horvātijā, Bijušajā Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikā, Melnkalnē, Serbijā, Turcijā un Bosnijā un Hercegovinā).

Mīsa van der Roes fonds

Mīsa van der Roes fondu (Fundació Mies van der Rohe) 1983. gadā izveidoja Barselonas pilsētas dome. Tās sākotnējā iecere bija rekonstruēt Vācu paviljonu, ko bija projektējis Ludvigs Mīss van der Roe 1929. gada Barselonas starptautiskajai izstādei. Papildus paviljona saglabāšanai un apsaimniekošanai fonda uzmanības lokā ir arī diskusiju veicināšana par mūsdienu arhitektūru un urbānismu; dokumentu arhīva izveide par Ludvigu Mīsu van der Roe un par moderno un mūsdienu arhitektūru; kā arī ar to saistīto konkursu, mācību, lekciju, izstāžu, publikāciju un pētījumu organizēšana.

Papildu informācija

http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc1103_en.htm

http://ec.europa.eu/culture

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/vassiliou/index_en.htm

http://www.miesarch.com

Kontaktpersonas:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58)

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)

Fundació Mies Van der Rohe:

Jordi García / Eva Salvó: +34 93 215 10 11

Adres e-mail: press@miesbcn.com


Side Bar