Navigation path

Left navigation

Additional tools

Figures and graphics available in PDF and WORD PROCESSED

Europos Komisijos pranešimas spaudai

Pagerbti 2011 m. ES šiuolaikinės architektūros apdovanojimo (L. Mies van der Rohe apdovanojimo) laimėtojai

2011 m. birželio 20 d., Briuselis, Barselona. Šiandien Barselonoje pagerbti Europos Sąjungos šiuolaikinės architektūros apdovanojimo (L. Mies van der Rohe apdovanojimo) laimėtojai. Agentūra „David Chipperfield architects“ ir Julianas Harrapas gavo pagrindinį apdovanojimą už Berlyno „Neues Museum“ rekonstrukciją, o Ramonas Boschas ir Betas Capdeferro – specialųjį jaunojo architekto apdovanojimą už Cheronos „Collage House“. Už švietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimą atsakinga Europos Komisijos narė Androulla Vassiliou ir L. Mies van der Rohe fondo pirmininkas Ramónas García Bragado įteikė jiems Katalonijos skulptoriaus Xaviero Corberó skulptūras, simbolizuojančias L. Mies van der Rohe paviljoną, ir 60 000 bei 20 000 eurų pinigines premijas. Po iškilmių, birželio 21 d., laimėtojai skaitys viešąsias paskaitas.

„Tikiuosi, kad apdovanojimas paskatins daugiau viešųjų ir privačiųjų investuotojų remti nepaprastai talentingus Europos šiuolaikinės architektūros meistrus. Esu tikra, kad Davidas Chipperfieldas sukurs dar daug puikių projektų, o Ramonui Boschui ir Betui Capdeferro linkiu itin sėkmingos tarptautinės karjeros ateityje“, – sakė Komisijos narė A. Vassiliou.

Abiejuose apdovanojimus laimėjusiuose projektuose derintos senos ir naujos medžiagos, naujam gyvenimui prikeltos senos struktūros (žr. IP/11/453).

ES šiuolaikinės architektūros apdovanojimas (L. Mies van der Rohe apdovanojimas) – architektų meistriškumo pripažinimo ženklas, taip jie skatinami dirbti užsienyje ir pagal „Europos 2020“ strategijos tikslus padėti kurti stipresnę bei kūrybiškesnę Europą.

Apdovanojimas gali atverti duris naujam verslui. 2009 m. apdovanojimo laimėtojas iš Norvegijos firmos SNØHETTA Taraldas Lundevallis tvirtino: „Tai padėjo mums išgarsėti užsienyje ir gauti naujų užsakymų.“

2009 m. specialiojo jaunojo architekto apdovanojimo laimėtojai Lea Pelivan ir Tomas Plejićius iš STUDIO UP (Zagrebas, Kroatija) sakė: „Gauti apdovanojimą už pirmąjį statinį – didelė garbė ir paskata. Mūsų biuras akimirksniu išgarsėjo architektūros srityje visame pasaulyje. Apdovanojimas – ne tik privilegija, jis įpareigoja mus kurti puikius projektus ir ateityje.“

12-osios apdovanojimų įteikimo iškilmės sutampa su L. Mies van der Rohe paviljono rekonstrukcijos 1986 m. birželio mėn. 25-osiomis metinėmis.

Pagrindiniai faktai

Europos Sąjungos šiuolaikinės architektūros apdovanojimas (L. Mies van der Rohe apdovanojimas) pradėtas teikti 1987 m. ir yra prestižiškiausias Europos architektūros apdovanojimas. Jis teikiamas kas dvejus metus.

2011 m. laimėtojai atrinkti iš 343 projektų, pateiktų iš 33 Europos šalių. Į pagrindinio apdovanojimo finalininkų sąrašą pateko šeši projektai (žr. IP/11/341). Kiti finalininkai: Bronkso jaunimo teatras (Briuselis, Belgija, Martinos De Maeseneer ir Dirko Van den Brande projektas), XXI amžiaus menų muziejus MAXXI (Roma, Italija, Zahos Hadid, Patricko Schumacherio ir Gianluco Racana projektas), Danijos radijo koncertų rūmai (Kopenhaga, Danija, Jean Nouvelio projektas); Acropolio Muziejus (Atėnai, Graikija, Bernardo Tschumio projektas) ir Reabilitacijos centras „Groot Klimmendaal“ (Arnhemas, Nyderlandai, Koeno van Velseno projektas).

2011 m. vertinimo komisiją sudarė jai pirmininkavęs Harvardo universiteto (Kembridžas, JAV) dizaino fakulteto dekanas Mohsenas Mostafavis, Nyderlandų architektūros instituto (Roterdamas) vadovas Ole Boumanas, „Grafton Architects“ (Dublinas) atstovė Yvonne Farrell, „Gigon/Guyer“ (Ciurichas) atstovė Annette Gigon, „Lacaton & Vassal Architectes“ (Paryžius) atstovė Anne Lacaton, SNØHETTA (Oslas) atstovas Taraldas Lundevallis, Pei Zhu (Pekinas, Kinija) ir vertinimo komisijai sekretoriavęs L. Mies van der Rohe fondo vadovas Lluísas Hortet.

Architektūra nemenkai prisideda prie ES ekonomikos ir yra svarbi kultūros ir kūrybos pramonės, kurioje dirba 8,5 mln. darbuotojų ir sukuriama 4,5 proc. Europos BVP, dalis. Pagal ES kultūros programą, kurios 2007–2013 m. biudžetas buvo 400 mln. eurų, remiami 36 šalių (27 valstybių narių, Islandijos, Lichtenšteino, Norvegijos, Kroatijos, Buvusiosios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos, Juodkalnijos, Serbijos, Turkijos, Bosnijos ir Hercegovinos) bendradarbiavimo architektūros ir kultūros paveldo srityje projektai.

L. Mies van der Rohe fondas

L. Mies van der Rohe fondą („Fundació Mies van der Rohe“) 1983 m. įsteigė Barselonos miesto savivaldybė, siekdama rekonstruoti Vokietijos paviljoną, kurį 1929 m. Barselonoje vykusiai tarptautinei parodai sukūrė architektas Ludwigas Mies van der Rohe. Fondas daug dėmesio skiria ne tik paviljono išsaugojimo ir tvarkymo, bet ir diskusijų apie šiuolaikinę architektūrą ir urbanistiką skatinimo, su Ludwigu Mies van der Rohe ir šiuolaikine architektūra susijusių dokumentų archyvo kūrimo ir atitinkamų konkursų, kursų, paskaitų, parodų, leidinių bei tyrimų rengimo klausimams.

Daugiau informacijos:

http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc1103_en.htm

http://ec.europa.eu/culture

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/vassiliou/index_en.htm

http://www.miesarch.com

Asmenys ryšiams:

Dennis Abbott +32 (0)2 295 92 58 Dennis.Abbott@ec.europa.eu

Dina Avraam +32 (0)2 295 96 67 Dina.Avraam@ec.europa.eu

L. Mies Van der Rohe fondas:

Jordi García / Eva Salvó: +34 93 215 10 11

E. paštas press@miesbcn.com


Side Bar