Navigation path

Left navigation

Additional tools

Euroopa Komisjon – Pressiteade

Euroopa Liidus tunnustati Mies van der Rohe kaasaegse arhitektuuri preemia 2011. aasta laureaate

Brüssel/Barcelona, 20. juuni 2011. Täna anti Barcelonas üle Euroopa Liidu Mies van der Rohe kaasaegse arhitektuuri preemiad 2011. aasta laureaatidele. Peaauhinna sai David Chipperfield Architects koostöös Julian Harrapiga Berliini Neues Museumi rekonstruktsiooni eest. Ramon Bosch ja Bet Capdeferro võitsid noore arhitekti eripreemia Girona Casa Collage eest. Euroopa Komisjoni hariduse, kultuuri, mitmekeelsuse ja noorte volinik Androulla Vassiliou ning Mies van der Rohe fondi president Ramón García Bragado andsid neile üle katalaani kunstniku Xavier Corberó skulptuurid ja rahalise auhinna, mille suurus oli vastavalt 60 000 eurot ja 20 000 eurot. Tseremooniale järgneb 21. juunil võitjate avalik loeng.

„Loodan, et see auhind julgustab rohkemaid avaliku ja erasektori investoreid toetama Euroopas kaasaegse arhitektuuri alal leiduvaid suuri andeid. Olen kindel, et David Chipperfield teeb ka edaspidi palju veelgi hiilgavamaid projekte, Ramon Boschile ja Bet Capdeferrole soovin aga tulevikus väga edukat rahvusvahelist karjääri,” ütles volinik Vassiliou.

Mõlemas võiduprojektis olid omavahel kombineeritud vanad ja uued materjalid ning olemasolevatele ehitistele anti uus elu. Vt IP/11/453.

Lisaks suurepäraste tööde tunnustamisele julgustab ELi Mies van der Rohe kaasaegse arhitektuuri preemia arhitekte tegutsema väljaspool oma kodumaad ja aitama luua tugevamat ja loomingulisemat Euroopat kooskõlas Euroopa 2020. aasta strateegiaga.

Preemia võib tuua kaasa ka uusi tööpakkumisi. 2009. aasta preemia laureaat Tarald Lundevall Norra firmast SNØHETTA ütles: „See muutis meid rahvusvahelises plaanis nähtavamaks ja aitas meil saada uusi tellimusi.”

2009. aasta noore arhitekti eripreemia laureaadid Lea Pelivan ja Toma Plejić (STUDIO UP, Zagreb, Horvaatia) ütlesid: „Saada preemia oma esimese valmisehitatud töö eest oli meile suur au ja tohutu innustus. Meie büroo sai silmapilkselt arhitektuurimaailmas tuntuks. Auhind ei ole mitte ainult privileeg, vaid ka vastutus luua tulevikus suurepäraseid projekte.”

12. auhinnatseremoonia langeb kokku juunis 1986 toimunud Mies van der Rohe paviljoni rekonstruktsiooni sissepühitsemise 25. aastapäevaga.

Taust

1987. aastal loodud ELi Mies van der Rohe kaasaegse arhitektuuri auhind on prestiižikaim Euroopa arhitektuuripreemia. Preemia antakse välja iga kahe aasta tagant.

Aastal 2011 valiti võitjad 343 projekti hulgast 33 Euroopa riigist. Peaauhinnale kandideerisid kuus arhitektuuriteost. Vt IP/11/341. Ülejäänud finalistid olid: Bronksi noorsooteater (Brüssel, Belgia, projekteerijad Martine De Maeseneer, Dirk Van den Brande); MAXXI: XXI sajandi kunsti muuseum (Rooma, Itaalia, projekteerijad Zaha Hadid, Patrick Schumacher, Gianluca Racana); Taani Raadio kontserdimaja (Kopenhaagen, Taani, projekteerija Jean Nouvel); Akropolise muuseum (Ateena, Kreeka, projekteerija Bernard Tschumi) ja Groot Klimmendaali rehabilitatsioonikeskus (Arnhem, Madalmaad, projekteerija Koen van Velsen).

2011. aasta finalistid valis välja žürii järgmises koosseisus: Mohsen Mostafavi, žürii esimees, dekaan, Graduate School of Design, Harvard University, Cambridge, USA; Ole Bouman, direktor, Nederlands Architectuurinstituut, Rotterdam; Yvonne Farrell, Grafton Architects, Dublin; Annette Gigon, Gigon/Guyer, Zürich; Anne Lacaton, Lacaton & Vassal Architectes, Pariis; Tarald Lundevall, arhitekt, SNØHETTA, Oslo; Pei Zhu, Peking, Hiina, ja Lluís Hortet, žürii sekretär, Fundació Mies van der Rohe direktor.

Arhitektuur annab ELi majandusse märkimisväärse panuse ning on kultuuri- ja loomemajanduse oluline osa, mis annab ELis tööd 8,5 miljonile inimesele ning mille osakaal Euroopa SKPs on 4,5%. ELi kultuuriprogramm, mille eelarve aastateks 2007–2013 on 400 miljonit eurot, toetab koostööprojekte arhitektuuri ja kultuuripärandi valdkonnas 36 riigis (27 ELi liikmesriiki, Island, Liechtenstein, Norra, Horvaatia, endine Jugoslaavia Makedoonia vabariik, Montenegro, Serbia, Türgi ning Bosnia ja Hertsegoviina).

Mies van der Rohe fond

Mies van der Rohe fondi (Fundació Mies van der Rohe) lõid 1983. aastal Barcelona linnavõimud ja selle algne eesmärk oli taastada Ludwig Mies van der Rohe poolt 1929. aasta Barcelona maailmanäituseks projekteeritud Saksa paviljon. Lisaks selle paviljoni säilitamisele ja haldamisele edendab fond mõttevahetust kaasaegse arhitektuuri ja linnaplaneerimise üle, koostab dokumendiarhiivi Ludwig Mies van der Rohe elu ja tegevuse ning kaasaegse arhitektuuri kohta, korraldab vastavateemalisi konkursse, kursuseid, loenguid, näituseid, uuringuid ning avaldab trükiseid.

Lisateave:

http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc1103_en.htm

http://ec.europa.eu/culture

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/vassiliou/index_en.htm

http://www.miesarch.com

Kontaktisikud:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58)

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)

Fundació Mies Van der Rohe:

Jordi García / Eva Salvó: +34 93 215 10 11

E-posti aadress: press@miesbcn.com


Side Bar