Navigation path

Left navigation

Additional tools

Figures and graphics available in PDF and WORD PROCESSED

Evropská komise – tisková zpráva

Evropská cena za současnou architekturu (Mies van der Rohe Award) 2011 má své vítěze

Brusel/Barcelona, 20. dubna 2011 – V Barceloně dnes byli slavnostně vyhlášeni vítězové Evropské ceny za současnou architekturu (Mies van der Rohe Award) za rok 2011. Hlavní cenu obdržel ateliér David Chipperfield Architects ve spolupráci s Julianem Harrapem za rekonstrukci Nového muzea v Berlíně a držiteli „Zvláštního uznání pro začínajícího architekta“ se stali architekti Ramon Bosch a Bet Capdeferro za Casa Collage v Gironě. Androulla Vassiliou, evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež, a Ramón García Bragado, předseda nadace Mies van der Rohe, jim předali sošky vytvořené katalánským umělcem Xavierem Corberóem a peněžitou odměnu ve výši 60 000 EUR za hlavní cenu a 20 000 EUR za zvláštní cenu. Na slavnostní předání cen budou navazovat veřejné přednášky oceněných architektů, které se uskuteční dne 21. června.

„Doufám, že toto ocenění přiláká více veřejných i soukromých investic, které podpoří obrovský potenciál talentů v oblasti současné architektury v Evropě. Jsem si jistá, že David Chipperfield vytvoří ještě mnoho dalších velkolepých projektů, a pánům Ramonu Boschovi a Betu Capdeferrovi přeji mnoho úspěchů v jejich budoucí mezinárodní kariéře,“ řekla komisařka Vassiliou.

V případě obou oceněných projektů byly využity staré i nové materiály, které vdechly nový život již existujícím stavbám. Viz IP/11/453.

Evropská cena za současnou architekturu (Mies van der Rohe Award) není jen oceněním za nejlepší projekty, ale rovněž má architekty podpořit v tom, aby se realizovali v zahraničí, a pomohli tak vytvářet silnější a kreativnější Evropu, jak je to vytyčeno v cílech strategie Evropa 2020.

Cena může otevřít dveře k novým zakázkám. Držitel ocenění za rok 2009 Tarald Lundevall z norské společnosti SNØHETTA uvedl: „Cena nám přinesla velkou mezinárodní viditelnost a pomohla nám získat nové zakázky."

Vítězové zvláštní ceny udílené začínajícím architektům za rok 2009 Lea Pelivan a Toma Plejić z architektonické kanceláře STUDIO UP (Záhřeb, Chorvatsko) řekli: „Získání ceny za náš první realizovaný projekt pro nás bylo velkou ctí a zároveň i obrovským stimulem. Ze dne na den se náš ateliér stal známým v celosvětové odborné obci architektů. Ocenění není jen velkou poctou, ale také závazkem k vytvoření dalších velkých projektů v budoucnu.“

Slavnostní 12. ceremoniál udílení cen probíhá ve stejnou dobu jako oslavy 25. výročí slavnostního otevření zrekonstruovaného pavilonu Mies van der Rohe v červnu 1986.

Souvislosti

Projekt Evropské ceny za současnou architekturu, jež nese jméno architekta Mies van der Rohe (Mies van den Rohe Award), byl zahájen v roce 1987. Jedná se o nejprestižnější evropské ocenění v oboru architektury, které se uděluje jednou za dva roky.

V roce 2011 byli vítězové vybíráni z 343 nominovaných děl ze 33 evropských zemí. Do užšího výběru projektů navržených na hlavní cenu bylo zvoleno šest realizací. Viz IP/11/341. Dalšími finalisty byla tato díla: Bronks: divadlo pro mladé (Brusel, Belgie; autoři Martine De Maeseneer, Dirk Van den Brande); MAXXI: Muzeum umění 21. století (Řím, Itálie; autoři Zaha Hadid, Patrick Schumacher, Gianluca Racana); koncertní síň Dánského rozhlasového orchestru (Kodaň, Dánsko; autor Jean Nouvel); muzeum Akropole (Atény, Řecko; autor Bernard Tschumi) a rehabilitační centrum Groot Klimmendaal (Arnhem, Nizozemsko; autor Koen van Velsen).

Porota, která vybírala finalisty pro rok 2011, byla složena z těchto osob: Mohsen Mostafavi, předseda poroty a děkan Graduate School of Design, Harvard University, Cambridge, USA; Ole Bouman, ředitel Nederlands Architectuurinstituut, Rotterdam; Yvonne Farrell, Grafton Architects, Dublin; Annette Gigon, Gigon/Guyer, Curych; Anne Lacaton, Lacaton & Vassal Architectes, Paříž; Tarald Lundevall, SNØHETTA, Oslo; Pei Zhu, Peking, Čína a Lluís Hortet, tajemník poroty a ředitel Nadace Mies van der Rohe.

Architektura významně přispívá k ekonomice EU a je důležitou součástí odvětví kultury a tvůrčích odvětví, která poskytují pracovní příležitosti pro 8,5 milionů osob v celé EU a představují 4,5 % HDP v Evropě. Evropský program Kultura, jehož celkový rozpočet na období 2007–2013 činí 400 milionů EUR, podporuje projekty spolupráce v oblasti architektury a kulturního dědictví v 36 zemích (27 členských států EU, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Chorvatsko, Bývalá jugoslávská republika Makedonie, Černá Hora, Srbsko, Turecko a Bosna a Hercegovina).

Nadace Mies van der Rohe

Nadaci Mies van der Rohe (Fundació Mies van der Rohe) založila v roce 1983 barcelonská radnice a jejím původním úkolem byla rekonstrukce německého pavilonu, který pro světovou výstavu v Barceloně v roce 1929 původně navrhl Ludwig Mies van der Rohe. Kromě udržování a správy pavilonu nadace rovněž podporuje diskuse o současné architektuře a urbanismu, zpracovává archiv věnovaný Ludwigu Miesovi van der Rohe a moderní a současné architektuře a organizuje soutěže, kurzy, přednášky, výstavy a vydává publikace a studie na toto téma.

Další informace:

http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc1103_en.htm

http://ec.europa.eu/culture

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/vassiliou/index_en.htm

http://www.miesarch.com

Kontaktní osoby:

Dennis Abbott +32 22959258

Dina Avraam +32 22959667

Nadace Mies Van der Rohe:

Jordi García / Eva Salvó: +34 932151011

E-mail: press@miesbcn.com


Side Bar