Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska – Komunikat prasowy

Agenda cyfrowa: zwycięzcy konkursu „Najbardziej wartościowe treści internetowe przeznaczone dla dzieci”

Bruksela, dnia 17 czerwca 2011 r. – Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową wręczyła nagrody twórcom najbardziej wartościowych treści internetowych, inteligentnych gier, interaktywnych portali i stron internetowych skierowanych do dzieci poniżej 12 roku życia. W odpowiedzi na konkurs „Najbardziej wartościowe treści internetowe przeznaczone dla dzieci”, Komisja oraz centra bezpieczniejszego internetu z 14 krajów otrzymały 780 projektów. Ideą konkursu było uwidocznienie możliwości, jakie internet oferuje dzieciom, oraz promowanie tworzenia treści wysokiej jakości. Do pierwszego konkursu zaproszono przedstawicieli organizacji pozarządowych, organizacji publicznych i podmiotów prywatnych, młodzież i dorosłych. Nagrody przyznano zdobywcom pierwszych trzech miejsc w każdej z dwóch kategorii (młodzież i dorośli). Zwycięzcy konkursu pochodzą z Belgii, Niemiec, Holandii i Polski.

Według przeprowadzonego ostatnio badania EUKidsOnline (IP/10/1368) chociaż coraz młodsze dzieci korzystają z internetu, jedynie jeden na trzech 9-12-latków uważa, że w internecie można znaleźć strony z informacjami ciekawymi dla tej grupy wiekowej. Nagrody wręczono w Brukseli podczas ceremonii zorganizowanej w ramach zgromadzenia agendy cyfrowej. Zgodnie z jednym z celów przewidzianych w Europejskiej agendzie cyfrowej Komisja zobowiązała się do zapewnienia rodzicom i ich dzieciom bezpiecznego środowiska internetowego (zob. IP/10/581, MEMO/10/199 i MEMO/10/200).

Neelie Kroes powiedziała: Cieszę się, że wielu młodych ludzi skorzystało z okazji, aby stworzyć ciekawe strony internetowe przeznaczone dla młodszych kolegów. Mam nadzieję, że większa liczba dorosłych i przedsiębiorstw dołoży starań, by zamieszczane przez nich treści wzbogacały zasoby internetu i czyniły go przyjaźniejszym miejscem dla dzieci.

Jeszcze w tym roku Komisja rozpocznie nowy projekt mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa w internecie. W ramach projektu młodzież pozna swoje prawa i obowiązki w internecie oraz dowie się, jak – szanując siebie i innych – najlepiej wykorzystać możliwości oferowane przez nowe technologie. Komisja zamierza również kontynuować swoje działania, których celem jest rozwój i promowanie wartościowych treści internetowych dla dzieci, wspieranie różnorodności kulturowej i językowej oraz zwiększanie zaufania rodziców i nauczycieli do nowych technologii przeznaczonych dla dzieci.

Zwycięzcy w kategorii „Młodzież”

1 miejsce zdobył portal internetowy www.palkan.de, będący „gazetką uczniowską” i oferujący pomoce naukowe, możliwość komunikacji między rówieśnikami oraz informacje na temat bieżących wydarzeń. Twórcami portalu są uczniowie 5 i 6 klasy niemieckiego gimnazjum Bruno-H.-Bürgel.

Drugie miejsce zdobyła strona www.habbolive.nl, poświęcona wirtualnemu światu Hotelu Hobbo. Habbolive dostarcza fanom informacji na temat najświeższych wydarzeń w Hobbo i zawiera gry dla dzieci. Hobbo jest dziełem Wima Borgerdijna (14), Kimberly Nijzink (14) oraz Marka Bruila (15) z Holandii.

Trzecie miejsce zajęła strona www.superpilot.cba.pl, dotycząca przede wszystkim zagadnień bezpieczeństwa i bezpieczeństwa w sieci, na której zamieszczono również różnorodne pomoce naukowe. Autorami strony są Aleksandra Anna Klimczak (16) oraz Wojciech Wiesław Froń (16) z Polski.

Zwycięzcy w kategorii „Dorośli”

Pierwsze miejsce zdobyła strona www.hetklokhuis.nl, poświęcona edukacji przez zabawę, oferująca wiele możliwości samodzielnego tworzenia treści, na przykład za pomocą programów SketchMaker czy GameMaker. Strona została stworzona przez Hetklokhuis, edukacyjny program dla dzieci telewizji holenderskiej.

Drugie miejsce zajęła strona www.kinderzeitmaschine.de, która jest poświęcona historii ludzkości i została stworzona w ramach prywatnej inicjatywy przez Sabine Gruler, Kirsten Wagner i Biancę Bonacci z Niemiec.

Trzecie miejsce zdobyła strona www.ketnet.be, której celem jest rozwijanie dziecięcej kreatywności – na przykład za pomocą rysowania lub tworzenia quizów. Strona powstała jako projekt flamandzkiego kanału telewizyjnego dla dzieci Ketnet.

Kontekst

Konkurs na najbardziej wartościowe treści internetowe został ogłoszony w październiku 2010 r. Od listopada 2010 r. do kwietnia 2011 r. konkurs odbywał się w następujących krajach: Belgii, Czechach, Francji, Niemczech, Grecji, Węgrzech, Islandii, Włoszech, Łotwie, Holandii, Polsce, Portugalii, Słowenii i Hiszpanii.

Zwycięzcy konkursów krajowych walczyli o nagrodę europejską. Jury europejskiego konkursu, któremu przewodniczyła profesor Sonia Livingstone z London School of Economics and Political Science – koordynator projektu EUKidsOnline – wyłoniło zdobywców nagród europejskich.

Więcej informacji:

Nominowani do Europejskiej nagrody za najbardziej wartościowe treści internetowe dla dzieci

Więcej informacji na temat badania EUKidsOnline:

www.eukidsonline.net

Więcej informacji dotyczących kryteriów wyboru i przyznania nagród w konkursie:

http://ec.europa.eu/information_society/activities/sip/events/competition/index_en.htm

Tworzenie i dostarczanie treści internetowych dla dzieci i młodzieży- przewodnik

Program „Bezpieczniejszy Internet”:

http://ec.europa.eu/information_society/activities/sip/index_en.htm

Strona internetowa agendy cyfrowej:

http://ec.europa.eu/information_society/digital-agenda/index_en.htm

Strona internetowa Neelie Kroes:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes/

Neelie Kroes na Twitterze: http://twitter.com/neeliekroeseu

Kontakt :

Jonathan Todd (+32 2 299 41 07)

Linda Cain (+32 2 299 90 19)


Side Bar