Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisijos pranešimas spaudai

Europos Komisija pradeda ES kampaniją prieš tabako vartojimą

2011 m. birželio 16 d. Šiandien už sveikatos ir vartotojų politiką atsakingas Europos Komisijos narys Johnas Dalli skelbia ES kampaniją, kurios šūkis – „Ex rūkaliai nenugalimi“. Tabakas – pagrindinė ligų, kurių galima išvengti, priežastis Europos Sąjungoje, o nuo jo kasmet miršta apie 650 000 ES gyventojų. Rūko trečdalis gyventojų. Šiandien pradedama trimetė kampanija, kuria siekiama atkreipti rūkalių dėmesį į metimo rūkyti privalumus ir padėti jiems mesti rūkyti. Tam bus koordinuotai naudojama reklama, socialinė žiniasklaida, įvairūs renginiai ir praktinės priemonės.

„Ex rūkaliai nenugalimi“

Kampanijos tikslinė grupė – 25–34 m. amžiaus rūkaliai, kurių ES yra beveik 28 mln. Kampanija norima parodyti, ką galima laimėti metus rūkyti – tam pasitelkiami buvę rūkaliai, jų pavyzdžiu ir pasiekimais stengiamasi įkvėpti norą mesti rūkyti. Be to, vykdant kampaniją bus siūloma naujoviška praktinė priemonė „iCoach“, padedanti rūkaliams mesti rūkyti.

Pirmaisiais kampanijos metais bus stebima, kaip ši idėja prigis ir bus plėtojama, vėliau daug dėmesio bus skiriama metusiųjų rūkyti privalumams: t. y. fizinei, asmeninei ir netgi finansinei metimo rūkyti naudai. Ypač daug dėmesio bus skiriama konkrečioms grupėms, pvz., moterims ar socialiai ir ekonomiškai pažeidžiamesnėms visuomenės grupėms. Taip bus užtikrinama, kad šūkis „Ex rūkaliai nenugalimi“ būtų patrauklus visų šalių rūkaliams ir reikiamoms demografinėms grupėms ir pasiektų visus ES kampelius.

Paskelbdamas kampaniją Komisijos narys Dalli sakė: „Jaunuoliai pradeda rūkyti, nes jiems atrodo, kad tai šaunu, vėliau jie rūko, nes išsivysto priklausomybė nuo tabako. Tabakas yra labai nuodingas, todėl kasmet ES nuo jo miršta daugiau nei 650 000 žmonių. Valdžios institucijoms tenka svarbus vaidmuo padėti piliečiams atsikratyti šios priklausomybės ir išvengti mirties bei ligų. Tokia kampanijos „Ex rūkaliai nenugalimi“ esmė. Esu įsitikinęs, kad kampanija padės rūkaliams suprasti, kad metę rūkyti jie gaus daug naudos.“

„iCoach“ priemonė

Kampanijos „Ex rūkaliai nenugalimi“ metu panorėjusiems mesti rūkyti bus pasiūlyta veiksminga pagalbos priemonė. „iCoach“ – vieša skaitmeninė konsultacijų sveikatos klausimais sistema visomis oficialiosiomis ES kalbomis. Skirtingai nei kitos skaitmeninės konsultacijų sveikatos klausimais priemonės, „iCoach“ skirta ir tiems, kurie nenori mesti rūkyti, ir tiems, kuriems vėl kyla didelė rizika grįžti prie šio įpročio.

Nuolatinis ES dėmesys

Pirmieji ES tabako kontrolės teisės aktai buvo priimti devintajame dešimtmetyje. Nuo tada ES teisės aktai ir politika buvo toliau plėtojami tokiose srityse kaip gaminių reglamentavimas, reklama, apsauga nuo pasyvaus rūkymo, tabako vartojimo prevencija, visuomenės informavimas ir skatinimas mesti rūkyti.

Be to, nuo 2002 m. ES rengiamos visuomenės informavimo kampanijos.

2002–2004 m. vyko pirmoji ES visuomenės informavimo kampanija „Nebijok pasakyti NE“, kurią finansavo Komisija.

2005–2010 m. vykusios kampanijos „HELP“ metu daugiausia dėmesio buvo skiriama rūkymo prevencijai, metimo rūkyti skatinimui ir kovai su pasyviu rūkymu. Pagrindinė šios kampanijos tikslinė grupė buvo 15–25 m. amžiaus jaunuoliai.

Naujoji kampanija „Ex rūkaliai nenugalimi“ yra natūralus šių kampanijų tęsinys. Jos metu daugiau dėmesio bus skiriama ne rūkymo žalai, o metimo rūkyti privalumams.

Nuveikti dar reikia daug

Nors pažanga matyti, trečdalis europiečių vis dar nuolat rūko ir daug jų miršta nuo rūkymo sukeltų ligų. Tai ne tik asmeninė tragedija, tačiau ir didelė sveikatos, socialinės ir ekonominės politikos problema, nes valstybinėms sveikatos sistemoms užkraunama didesnė našta, o Europa netenka konkurencingumui skatinti taip reikalingos darbo jėgos.

Daugiau informacijos:

Kova su tabako vartojimu ES

MEMO/11/349

Kampanija „Ex rūkaliai nenugalimi“

www.exsmokers.eu

MEMO/11/405

Asmenys ryšiams:

Frédéric Vincent (+32 2 298 71 66)

Aikaterini Apostola (+32 2 298 76 24)


Side Bar