Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska – komunikat prasowy

Agenda cyfrowa: Komisja umożliwia użytkownikom protokołu internetowego w wersji 6 dostęp do strony internetowej Europa

Bruksela, dnia 8 czerwca 2011 r. – W Światowym Dniu IPv6 Komisja Europejska umożliwia użytkownikom protokołu internetowego w wersji 6 (IPv6) (oraz użytkownikom IPv4) dostęp do swej strony internetowej. Przekaz internetowy polega na przesyłaniu małych porcji danych, które transmitowane są w sieci niezależnie od siebie, w sposób określony przez międzynarodowy protokół komunikacyjny, znany jako protokół internetowy. W 1984 r. w ramach protokołu internetowego w wersji 4 (IPv4) udostępniono ponad 4 mld adresów, ale w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi internetowe nowej generacji ostatni wolny adres IPv4 przydzielono w lutym 2011 r. Przejście na IPv6 udostępni praktycznie nieograniczoną liczbę adresów internetowych, co pozwoli sprostać intensywnemu wzrostowi nowych usług w przyszłości. Umożliwiając dostęp do swojej strony użytkownikom IPv6 Komisja Europejska pragnie dać przykład i zachęcić inne podmioty sektora publicznego do promowania inteligentnych urządzeń i serwerów kompatybilnych z IPv6 wśród europejskich przedsiębiorstw i producentów. Wdrożenie IPv6 stanowi jeden z głównych celów Europejskiej agendy cyfrowej (zob. IP/10/581, MEMO/10/199 i MEMO/10/200).

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową, Neelie Kroes, powiedziała: „Zachęcam rządy, dostawców treści internetowych i dostawców usług internetowych oraz wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w internecie do przejścia na IPv6 tak szybko, jak to możliwe, gdyż w przeciwnym przypadku będziemy mieli do czynienia z tym, na co w Europie nie możemy sobie pozwolić: znaczącymi zakłóceniami na rynku, wolniejszym internetem i negatywnym wpływem na innowacyjność.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za stosunki międzyinstytucjonalne i administrację, Maroš Šefčovič, powiedział: „Komisja Europejska daje dobry przykład udostępniając swoją stronę internetową Europa dla użytkowników IPv6 w Światowym Dniu IPv6. Ten pierwszy krok będzie dobrą okazją, by zidentyfikować potencjalne problemy przed dokonaniem całkowitego przejścia na IPv6.”

IPv6 został wprowadzony aby w przyszłości zapewnić wystarczającą liczbę adresów internetowych. W związku z rozwojem internetu oczekuje się, że do internetu będą podłączane miliony urządzeń (takich jak inteligentne telefony, samochody, liczniki energii elektrycznej i urządzenia gospodarstwa domowego). Podłączane będą również miliardy czujników, tworzących tzw. internet rzeczy, w celu wymieniania informacji, co spowoduje powstanie całej generacji nowych, inteligentnych usług. Dla każdej z nich potrzebny będzie adres IP. Przyszły rozwój internetu zapewniony zostanie dzięki dostępności wielu miliardów adresów IPv6.

Wprowadzenie IPv6 wnosi wiele korzyści technicznych jak np. prostsze stosowanie zabezpieczenia IP, automatyczne tunelowanie, możliwości pracy w trybie „włącz i używaj”.

Przejście na IPv6 jest kosztowne, ale zadbanie o kompatybilność z IPv6 przy okazji wymiany sprzętu IT może zmniejszyć te koszty w bardzo dużym stopniu.

Niemniej, tylko około 2% łączy internetowych jest obecnie kompatybilnych z IPv6. W celu uniknięcia spowolnienia internetu spowodowanego jego własnym sukcesem konieczne jest dostosowanie istniejącej infrastruktury internetowej do IPv6. W przeciwnym razie spowolnienie będzie mieć negatywny wpływ na wzrost gospodarczy, ograniczy możliwości napędzania innowacyjności w dziedzinie nowych usług internetowych i nowych zastosowań oraz doprowadzi do powstania ryzyka zakłóceń na rynku wynikającego z odsprzedaży nieużywanych adresów IPv4, które zostały już przypisane.

W dniu 17 czerwca 2011 r. w ramach zgromadzenia agendy cyfrowej Komisja zorganizuje warsztaty poświęcone IPv6. Sfinansuje też szeroko zakrojony program pilotażowy propagujący wdrażanie IPv6 przez organy publiczne. Komisja Europejska zainwestowała już ponad 100 mln EUR w badania nad IPv6 i w działania informacyjne. Europejska sieć badawcza GEANT jest już całkowicie kompatybilna z IPv6.

Zob. MEMO/11/385

Strona internetowa poświęcona IPv6:

http://ec.europa.eu/information_society/policy/ipv6/index_en.htm

Strona internetowa poświęcona agendzie cyfrowej:

http://ec.europa.eu/information_society/digital-agenda/index_en.htm

Strona internetowa Neelie Kroes:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes/

Neelie Kroes na Twitterze: http://twitter.com/neeliekroeseu

Strona internetowa Maroša Šefčoviča:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/sefcovic/

Informacji udzielają:

Jonathan Todd (+32 2 299 41 07)

Linda Cain (+32 2 299 90 19)

Antonio Gravili (+32 2 295 43 17)

Marilyn Carruthers (+32 2 299 94 51)


Side Bar