Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise – tisková zpráva

Digitální agenda: Komise zpřístupňuje internetové stránky Europa uživatelům internetového protokolu verze 6

V Bruselu dne 8. června 2011 – Při příležitosti světového dne IPv6 (World IPv6 Day) zpřístupňuje Evropská komise své internetové stránky Europa uživatelům internetového protokolu verze 6 (IPv6) (a uživatelům IPv4). Fungování internetu spočívá v přenosu dat po malých balíčcích (tzv. paketech), které jsou nezávisle přenášeny prostřednictvím různých sítí, a to podle specifikací mezinárodního komunikačního protokolu známého pod názvem internetový protokol. V roce 1984 dal internetový protokol verze 4 (IPv4) k dispozici přes čtyři miliardy adres, ale vzhledem k rostoucí poptávce po internetových službách byla poslední volná adresa podle protokolu IPv4 přidělena v únoru 2011. Zavedením protokolu IPv6 se nabídne prakticky neomezené množství internetových adres, čímž se podpoří prudký růst nových služeb v budoucnosti. Evropská komise zpřístupněním svých internetových stránek uživatelům IPv6 tak jde příkladem a doufá, že tím přiměje další veřejné instituce, aby přesvědčily evropské společnosti a výrobce, aby svá nová inteligentní zařízení a servery učinili kompatibilními s protokolem IPv6. Rozšíření protokolu IPv6 je hlavním cílem Digitální agendy pro Evropu (viz IP/10/581, MEMO/10/199MEMO/10/200).

Místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za digitální agendu Neelie Kroesová k tomu uvedla: „Vyzývám vlády, poskytovatele internetového obsahu a služeb, všechny společnosti obchodující prostřednictvím internetu, aby na IPv6 přešly co nejdříve, nebo se budeme potýkat s něčím, co si v Evropě nemůžeme dovolit: obrovským narušením trhu, pomalejším internetem a negativním dopadem na inovace.“

Maroš Šefčovič, místopředseda pro interinstitucionální vztahy a administrativu, k tomu dodal: „Evropská komise jde příkladem, když při příležitosti světového dne IPv6 zpřístupňuje své internetové stránky Europa uživatelům IPv6. Tento první krok bude velkou příležitostí pro zjištění možných problémů a dosažení pokroku směrem k plnému přechodu na IPv6.“

Protokol IPv6 byl zaveden s cílem v budoucnosti poskytnout dostatečné množství internetových adres. Očekává se, že vzhledem k rozšiřování internetu se k němu připojí miliony přístrojů (např. chytré mobilní telefony, automobily, měřiče elektřiny a domácí spotřebiče). Miliardy senzorů tvořících tzv. internet věcí („Internet of Things“) budou rovněž připojeny, aby si vyměňovaly informace, čímž se položí základ celé generaci nových inteligentních služeb. Pro každý z nich bude potřeba IP adresa. Díky dostupnosti mnoha miliard adres podle IPv6 bude zajištěn budoucí vzestup internetu.

Protokol IPv6 přináší mnoho technických výhod, jako např. zjednodušené zavádění IP bezpečnosti, standardní směrování a funkci „plug and play“.

Přechod k IPv6 je nákladný, avšak obnova výpočetní techniky nezbytná ke kompatibilnosti s IPv6 by mohla náklady významně snížit.

Nicméně pouze přibližně 2 % veškerého internetového provozu jsou dnes s IPv6 kompatibilní. Je proto nezbytné stávající internetovou infrastrukturu vzhledem k IPv6 aktualizovat, aby se zabránilo zpomalení internetu v důsledku jeho vlastního úspěchu. To by mohlo mít negativní dopad na hospodářský růst, snížit možnosti inovací v oblasti nových internetových služeb a aplikací a mohlo by nastat riziko narušení trhu vyplývající z dalšího prodeje nepoužívaných adres podle IPv4, které již byly přiděleny.

Dne 17. června 2011 Komise uspořádá na digitálním shromáždění (Digital Agenda Assembly) seminář týkající se IPv6 a bude financovat velký pilotní projekt, jehož cílem je přimět orgány veřejné správy, aby na IPv6 přešly. Evropská komise již investovala více než 100 milionů EUR v oblasti výzkumu týkajícího se IPv6 a činností, jež mají zvýšit informovanost veřejnosti. Evropská výzkumná síť GEANT je již s IPv6 plně kompatibilní.

Viz MEMO/11/385

Internetové stránky IPv6:

http://ec.europa.eu/information_society/policy/ipv6/index_en.htm

Internetové stránky Digitální agendy:

http://ec.europa.eu/information_society/digital-agenda/index_en.htm

Internetové stránky komisařky Neelie Kroesové:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes/

Neelie Kroesová na Twitteru: http://twitter.com/neeliekroeseu

Internetové stránky komisaře Maroše Šefčoviče:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/sefcovic/

Kontaktní osoby:

Jonathan Todd (+32 22994107)

Linda Cain (+32 22999019)

Antonio Gravili (+32 22954317)

Marilyn Carruthers (+32 22999451)


Side Bar