Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska – komunikat prasowy

Komisarz ds. transportu wzywa do stworzenia europejskiej wyszukiwarki połączeń

Bruksela, 31 maja 2011 – Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Siim Kallas wzywa sektor do stworzenia prawdziwie europejskiej wyszukiwarki połączeń, która obejmie wszystkie państwa i wszystkie środki transportu. Istnieje ponad 100 wyszukiwarek połączeń, żadna jednak nie umożliwia użytkownikom znalezienia potrzebnych informacji lub zarezerwowania biletu na podróż po Europie obejmującą większą liczbę państw czy środków transportu. Wiceprzewodniczący Kallas, komisarz odpowiedzialny za transport, ogłosił konkurs w dniu 6 czerwca 2011 na konferencji poświęconej inteligentnym systemom transportowym (ITS). Po zakończeniu konkursu obywatele będą mogli zagłosować na swoje ulubione rozwiązanie.

Wiceprzewodniczący Siim Kallas stwierdził: „Nie widzę powodów dla istnienia tak dużej liczby wyszukiwarek w sytuacji, gdy mamy mieć jeden ogólnoeuropejski rynek. Chcę móc podróżować po Europie przesiadając się z samolotu do pociągu czy na statek, transportem miejskim lub dalekobieżnym, posługując się przy tym jednym biletem, który został zarezerwowany i kupiony online. Dlatego właśnie ogłaszam dziś ten konkurs. Technologie już istnieją, trzeba tylko zrobić pierwszy krok, żeby miliony Europejczyków mogły planować swoje podróże za pomocą paru kliknięć.”

Komisarz postanowił złożyć to oświadczenie w Lyonie, ponieważ konferencja ma na celu dyskusję na temat sposobu, w jaki technologie informacyjno-komunikacyjne mogą przyczynić się do rozwiązania wielu problemów związanych z transportem. Wyzwania takie jak zmiana klimatu, rosnące natężenie ruchu i koszty paliwa sprawiają, że musimy znaleźć bardziej inteligentne sposoby podróżowania. Podróż multimodalna - podróż z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu – stanowi częściową odpowiedź. Może okazać się ona rozwiązaniem lepszym nie tylko dla środowiska, lecz również dla naszych portfeli.

Konkurs na prawdziwie europejską wyszukiwarkę połączeń jest otwarty dla wszystkich: od przedsiębiorstw i organizacji po osoby lubiące podróżować. Obywatele będą mogli zagłosować na zgłoszone i już działające wyszukiwarki połączeń, a zespół złożony z fachowców oceni pomysły na nową wyszukiwarkę obejmującą różne rodzaje transportu. Zwycięzcy otrzymają wsparcie ze strony Komisji Europejskiej na rzecz promocji ich idei.

Propozycje należy zgłaszać do 9 września 2011 r. Od 15 października do 15 listopada 2011 r. będzie można, za pomocą strony internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu, oddawać głosy na wszystkie działające wyszukiwarki połączeń, które zostały zgłoszone i pomyślnie przeszły selekcję wstępną. Jednocześnie zespół fachowców będzie oceniał pomysły na nową wyszukiwarkę połączeń.

Na konferencji wiceprzewodniczący Kallas przedstawił stronę internetową poświęconą konkursowi: eurojourneyplanner.eu, na której obok szczegółów dotyczących konkursu można znaleźć na interaktywnej mapie Europy gamę już istniejących w różnych państwach wyszukiwarek połączeń.

Wiceprzewodniczący Kallas dokonał również otwarcia 8. Europejskiego Kongresu ITS w Lyonie w dniu 6 czerwca. Tematem kongresu jest „Inteligentna mobilność – ITS na rzecz zrównoważonego transportu osób i towarów w obszarach miejskich”.

Kontakt :

Helen Kearns (+32 2 298 76 38)

Dale Kidd (+32 2 295 74 61)


Side Bar