Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/641

V Bruseli 25. mája 2011

Európska únia a samit G8 v Deauville – ovplyvňovanie a podpora meniaceho sa sveta

Európska únia bude na samite G8, ktorý sa koná v Deauville od 26. do 27. mája, ako plnoprávny člen tejto skupiny presadzovať ambiciózne riešenia súčasných problémov. Vedúci predstavitelia G8 sa stretávajú prvýkrát od začiatku premien v arabskom svete a katastrofy, ktorá začiatkom tohto roka postihla Japonsko. Budú diskutovať o spôsoboch podpory demokratického úsilia krajín v susedstve Európy zo strany G8 a o tom, ako sa možno ponaučiť z jadrovej havárie v Japonsku. Na samitoch G8 a G20 zastupuje Európsku úniu predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. V roku 2011 predsedá samitom G8 a G20 Francúzsko.

Predseda Európskej rady Van Rompuy uviedol: „Na samite G8 sa budú riešiť významné a bezodkladné problémy súčasnosti: najmä stav svetového hospodárstva a vývoj v severnej Afrike a na Blízkom východe. Skupina G8 je schopná zaujať vedúce postavenie pri riešení týchto významných globálnych problémov.

Svetové hospodárstvo, ako aj hospodárstvo EÚ, začína rásť. Počas dnešného rokovania o hospodárstve budem ostatných vedúcich predstaviteľov informovať o situácii v Eurozóne. Mojím hlavným posolstvom bude, že problémy spojené s krízou verejných financií riešime rozhodne, a že naše hospodárske základy sú naďalej pevné. Budeme ešte silnejší a súdržnejší.“

Predseda Komisie Barroso uviedol: „Európska únia bude v Deauville presadzovať nové partnerstvo G8 so susedskými krajinami južného Stredozemia, ktoré si vybrali cestu slobody a demokracie. Európa udala smer prostredníctvom svojho nového Partnerstva pre demokraciu a spoločnú prosperitu a prepracovanej európskej susedskej politiky, na ktorú je v rámci finančnej podpory vyčlenených 7 miliárd EUR, pričom nové finančné prostriedky predstavujú 1,24 miliardy EUR. V oblasti jadrovej bezpečnosti sa EÚ bude usilovať, aby sa jej partneri zaviazali k najvyšším normám bezpečnosti, náročnému záťažovému testovaniu jadrových elektrární a zvýšenej medzinárodnej spolupráci.“

Medzi najvýznamnejšie témy, o ktorých budú vedúci predstavitelia G8 v Deauville rokovať, patria: vývoj na Blízkom východe a v severnej Afrike, jadrová bezpečnosť, internet, svetové hospodárstvo vrátane obchodu, environmentálne trvalo udržateľného rastu a inovácie, otázky mieru a bezpečnosti, zodpovednosť za rozvoj a partnerstvo G8 s Afrikou.

Samit sa začne vo štvrtok 26. mája o 12.45 hod. oficiálnym privítaním vedúcich predstaviteľov. Naplánované sú rôzne pracovné stretnutia vedúcich predstaviteľov G8 a stretnutia s partnermi z Afriky a arabského sveta. Vedúci zástupcovia podnikateľského sektora sa zúčastnia niektorých rokovaní o internete. Takisto je naplánované bilaterálne stretnutie predsedu Európskej komisie Barrosa a predsedu Európskej rady Van Rompuya s vedúcimi predstaviteľmi Tuniska a Egypta. Samit sa skončí na druhý deň krátko popoludní.

Členmi G8 sú: Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Rusko, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty, Taliansko a Európska únia.

Tlačové konferencie:

Tlačová konferencia predsedu Európskej rady Van Rompuya a predsedu Európskej komisie Barrosa v medzinárodnom tlačovom centre Deauville vo štvrtok 26. mája o 11.30 hod. Priamy prenos prostredníctvom služby Europe by Satellite (EbS).

Webová stránka predsedu Van Rompuya:

http://www.european-council.europa.eu/the-president.aspx

Twitter: http://www.twitter.com/euHvR

Webová stránka predsedu Barrosa:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/president/index_en.htm

Twitter: http://www.twitter.com/EU_Commission

Webová stránka samitu: http://www.g8-g20.com


Side Bar