Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/641

Bruksela, 25 maja 2011 r.

Unia Europejska podczas szczytu G8 w Deauville – kształtowanie i wspieranie zmieniającego się świata

Unia Europejska, jako pełnoprawny członek grupy G8, będzie domagać się ambitnych rozwiązań wspólnych problemów podczas szczytu grupy G8 w Deauville w dniach 26-27 maja. Przywódcy grupy G8 spotkają się po raz pierwszy od początku przemian zachodzących w państwach arabskich i po katastrofie, która dwa miesiące temu nawiedziła Japonię. Będą oni dyskutować nad tym, jak grupa G8 może poprzeć aspiracje demokratyczne w krajach sąsiadujących z Europą oraz nad wnioskami, które należy wyciągnąć z awarii jądrowej w Japonii. Unia Europejska jest reprezentowana na szczytach G8 i G20 przez przewodniczącego Rady Europejskiej, Hermana Van Rompuya, oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej, José Manuela Barroso, zaś w 2011 r. przewodnictwo w grupie G8 i G20 sprawuje Francja.

Przewodniczący Van Rompuy powiedział: „Szczyt grupy G8 zajmie się najistotniejszymi i najpilniejszymi bieżącymi problemami: w szczególności stanem gospodarki światowej oraz sytuacją w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Grupa G8 dysponuje odpowiednią masą krytyczną, aby podjąć inicjatywy w odniesieniu do najważniejszych problemów światowych.

W znacznej części świata następuje ożywienie gospodarcze, podobnie jak w Unii Europejskiej. Podczas dzisiejszych dyskusji na temat gospodarki poinformuję przywódców z innych krajów o aktualnej sytuacji w strefie euro. Moje główne przesłanie to to, że stawiamy stanowczo czoła wyzwaniu, jakim jest dla nas kryzys związany z długiem publicznym, a podstawy naszej gospodarki pozostają solidne. Wyjdziemy z tej próby silniejsi i bardziej solidarni”.

Przewodniczący José Manuel Barroso oświadczył: „Unia Europejska udaje się do Deauville, aby doprowadzić do stworzenia nowego parnerstwa grupy G8 z tymi jej sąsiadami w południowym regionie Morza Śródziemnego, którzy zdecydowali się wejść na drogę wolności i demokracji. Europa wskazała kierunek działania, proponując partnerstwo na rzecz demokracji i wspólnego dobrobytu oraz odnawiając europejską politykę sąsiedztwa wspartą pomocą finansową w wysokości 7 mld euro, z których 1,24 mld euro to nowe środki finansowe. Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo jądrowe, Unia Europejska będzie starała się namówić swoich partnerów do przyjęcia jak najwyższych norm bezpieczeństwa, prowadzenia rygorystycznych testów warunków skrajnych w elektrowniach jądrowych oraz do wzmocnienia międzynarodowej współpracy”.

Główne tematy, które będą w Deauville przedmiotem dyskusji przywódców państw grupy G8, są następujące: rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, bezpieczeństwo jądrowe, Internet, gospodarka światowa, w tym handel, rozwój ekologiczny i innowacyjność, kwestie związane z utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa, problem odpowiedzialności w obszarze pomocy rozwojowej oraz partnerstwo G8 z Afryką.

Szczyt rozpocznie się w czwartek 26 maja zaplanowanym na godzinę 12:45 oficjalnym powitaniem przywódców. Przewidziane są różnego rodzaju sesje robocze z udziałem przywódców państw grupy G8 oraz szerzej zakrojone sesje z partnerami z Afryki i państw arabskich. Wiodący przedstawiciele świata biznesu będą uczestniczyć w części dyskusji dotyczącej Internetu. Zaplanowano również dwustronne spotkanie przewodniczącego Komisji José Manuela Barroso i przewodniczącego Rady Hermana Van Rompuya z przywódcami Tunezji i Egiptu. Szczyt zakończy się drugiego dnia wczesnym popołudniem.

Członkowie grupy G8 to: Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Rosja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Wydarzenia prasowe:

Konferencja prasowa przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya i przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso w międzynarodowym centrum prasowym w Deauville w czwartek 26 maja o godz. 11:30. Transmisja bezpośrednia w serwisie Europe by Satellite (EbS).

Strona internetowa przewodniczącego Van Rompuya:

http://www.european-council.europa.eu/the-president.aspx

Twitter: http://www.twitter.com/euHvR

Strona internetowa przewodniczącego Barroso:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/president/index_en.htm

Twitter: http://www.twitter.com/EU_Commission

Strona internetowa szczytu: http://www.g8-g20.com


Side Bar