Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/641

V Bruselu dne 25. května 2011

Evropská unie na summitu G8 v Deauville – utváření a podpora měnícího se světa

Evropská unie bude na summitu G8, jenž se uskuteční v Deauville ve dnech 26. a 27. května, usilovat jako řádný člen této skupiny o ambiciózní řešení společných výzev. Čelní představitelé G8 se setkají poprvé od doby, kdy v arabském světě započaly změny, a od katastrofy, jež v tomto roce postihla Japonsko. Jednat budou o tom, jak může skupina G8 podpořit demokratické snahy obyvatel zemí v evropském sousedství a jaké ponaučení si může vzít z jaderné havárie v Japonsku. Evropskou unii na summitech G8 a G20 zastupují předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso. V roce 2011 skupinám G8 a G20 předsedá Francie.

Předseda Evropské rady Van Rompuy řekl: „Tento summit G8 bude řešit nejdůležitější a nejnaléhavější problémy dneška, zejména stav světové ekonomiky a vývoj v severní Africe a na Blízkém východě. Skupina G8 má předpoklady k tomu, aby při řešení významných globálních problémů hrála vůdčí úlohu.

Ve většině zemí světa i v Evropské unii posiluje hospodářský růst. Během dnešního jednání týkajícího se ekonomických otázek budu ostatní představitele informovat o aktuální situaci v eurozóně. Jádrem mého sdělení bude to, že s krizí veřejného dluhu se vypořádáváme energicky a že naše ekonomické základy zůstávají pevné. Z krize vyjdeme silnější a jednotnější.“

Předseda Komise Barroso uvedl: „Evropská unie bude v Deauville prosazovat nové partnerství skupiny G8 se zeměmi jižního Středomoří, které se rozhodly vydat cestou svobody a demokracie. Evropa udala směr svým novým partnerstvím pro demokracii a sdílenou prosperitu a přepracovanou evropskou politikou sousedství, na něž vyčlenila finanční podporu ve výši 7 miliard EUR, z toho 1,24 miliardy nových prostředků. Co se týče jaderné bezpečnosti, bude se EU snažit o to, aby se její partneři zavázali dodržovat nejvyšší bezpečnostní normy, provádět náročné zátěžové testy jaderných elektráren a zlepšit mezinárodní spolupráci.“

Přestavitelé G8 budou v Deauville jednat především o událostech na Blízkém východě a v severní Africe, o jaderné bezpečnosti, internetu, světové ekonomice včetně obchodu, ekologicky šetrného růstu a inovací, o otázkách míru a bezpečnosti, odpovědnosti za rozvoj a partnerství G8 s Afrikou.

Summit bude zahájen ve čtvrtek 26. května ve 12.45 hodin oficiálním uvítáním jeho účastníků. V rámci summitu se uskuteční různé pracovní schůzky představitelů G8 a rozšířené schůzky s partnery z afrických a arabských zemí. Některých jednání týkajících se internetu se zúčastní přední zástupci podnikatelského sektoru. Naplánováno je rovněž bilaterální setkání předsedy Barrosa a předsedy Van Rompuye s vedoucími představiteli Tuniska a Egypta. Summit skončí druhý den po poledni.

Do skupiny G8 patří Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Rusko, Spojené státy, Velká Británie a Evropská unie.

Akce pro novináře:

Tisková konference předsedy Evropské rady Van Rompuye a předsedy Evropské komise Barrosa v mezinárodním tiskovém středisku v Deauville ve čtvrtek 26. května, 11.30 hod. Živý přenos na Europe by Satellite (EbS).

Internetová stránka předsedy Rady Van Rompuye:

http://www.european-council.europa.eu/the-president.aspx

Twitter: http://www.twitter.com/euHvR

Internetová stránka předsedy Komise Barrosa:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/president/index_en.htm

Twitter: http://www.twitter.com/EU_Commission

Internetová stránka summitu: http://www.g8-g20.com


Side Bar