Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/631

V Bruselu dne 24. května 2011

Největší evropská konference o životním prostředí je letos zaměřena na možnosti účinného využívání zdrojů

Akce Zelený týden 2011, která dnes začala, se obrací na občany s touto výzvou: „užívejte méně a žijte lépe“. Během čtyřdenní konference se 3 500 účastníků pokusí nalézt způsoby, jak využívat zdroje naší planety udržitelněji. Letošního zeleného týdne se zúčastní subjekty z velmi rozdílných prostředí, která zahrnují orgány EU, podniky a průmysl, nevládní organizace, veřejné orgány, vědeckou a akademickou obec a média. Na programu je zruba 30 akcí, které se budou konat mimo Brusel, včetně akcí ve Slovinsku (25. – 27. května, 2. června) a v Polsku (11. června). Celá konference bude přenášena po internetu.

Evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik k tomu uvedl: „Účinné využívání zdrojů není jen otázkou omezování a nedostatku, ale nabízí i širokou škálu příležitostí k růstu a zaměstnanosti a přináší s sebou snížení množství odpadu, čistější životní prostředí a volbu lepších, udržitelnějších variant pro spotřebitele. Rozsah letošního zeleného týdne jasně ukazuje, jak široký je záběr politiky v oblasti životního prostředí. Jedná se skutečně o klíčovou otázku při rozhodování o tom, jaký způsob života si zvolíme.“

Letošní téma podporuje stěžejní iniciativu Evropa 2020 v oblasti účinnosti zdrojů, která stimuluje přechod na zdrojově efektivní nízkouhlíkové hospodářství s cílem dosáhnout udržitelného růstu. Díky příspěvkům ze všech útvarů Komise, je škála témat na konferenci širší než dříve. Kromě diskuzí o tradiční environmentální tématice, jako je dostupnost zdrojů, recyklace, biodiverzita a půda, se konference zaměří rovněž na otázky týkající se přechodu na ekonomiku účinně využívající zdroje, ekologičtějších chemických látek, ekologických dovedností, zaměstnanosti a inovací, financování ekologických inovací, potravinářských odpadů, odpadů jako zdroje, racionálního hospodaření s vodou, výstavby a podnikatelských nápadů na podporu cyklického hospodářství.

38 vystoupení, workshopů a speciálních akcí

Organizace a společnosti mohou na výstavě s více než 50 stánky předvést nejlepší postupy v oblasti účinného využívání zdrojů. Vedlejší akce zahrnují projekci filmů „The Lightbulb Conspiracy“, „Amazon Alive“, „The Story of Stuff“, „Il Suolo Minacciato“ a výstavu pod širým nebem s názvem „Measure for measure, daily food - daily garbage“, jejíž autorkou je Rosanna Maiolino.

V rámci programu LIFE Příroda budou oceněny projekty, jejichž výsledky mají nejpříznivější dopad na životní prostředí, včetně vítězných projektů z Finska, Německa, Řecka, Maďarska, Itálie a Španělska.

První mezinárodní let letadla poháněného sluneční energií

Jedním z vrcholů programu bude prohlídka solárního letadla Solar Impulse na bruselském letišti v Zaventemu. Solar Impulse, první letadlo konstruované tak, aby mohlo letět celý den i noc bez paliva a aniž by produkovalo emise CO2, názorně ukazuje potenciál, který mají nové technologie z hlediska úspor energie a její výroby z obnovitelných zdrojů. V evropském hlavním městě bude letoun vystaven od 23. do 29. května 2011.

S projevy vystoupí především:

 • Janez Potočnik, evropský komisař pro životní prostředí;

 • Connie Hedegaard, evropská komisařka pro opatření v oblasti změny klimatu;

 • Dacian Cioloş, evropský komisař pro zemědělství a rozvoj venkova;

 • John Dalli, evropský komisař odpovědný za zdraví a spotřebitelskou politiku;

 • Maria Damanaki, evropská komisařka pro rybolov a námořní záležitosti;

 • Algirdas Šemeta, evropský komisař pro daně a celní unii, audit a boj proti podvodům;

 • Achim Steiner, náměstek generálního tajemníka OSN, výkonný ředitel UNEP;

 • Valentin Thurn, ředitel společnosti Thurnfilm;

 • Ernst von Weizsäcker, mezinárodní panel OSN pro udržitelné nakládání se zdroji;

 • Paul Holthus, výkonný ředitel, World Ocean Council;

 • Denis Knoops, služebně nejstarší místopředseda ERRT (společnost European Retail Round Table) a člen výkonné rady Delhaize Belgie;

 • Richard Swannell, ředitel pro design a minimalizaci zdrojů, WRAP.

Další informace:

Program Zeleného týdne 2011 a živé vysílání naleznete na této internetové adrese:

http://www.greenweek2011.eu/


Side Bar