Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/627

Bruksela, 23 maja 2011 r.

Galileo: W październiku startują satelity UE

Komisja Europejska poinformowała dzisiaj, że dwa pierwsze satelity operacyjne w ramach globalnego systemu nawigacji satelitarnej UE zostaną wyniesione na orbitę 20 października. Pierwsza z serii tego typu operacji ma się odbyć w europejskim porcie kosmicznym w Kourou w Gujanie Francuskiej. Wyniesienie satelitów Galileo na wysokość 23 600 km umożliwi wprowadzenie pierwszych usług nawigacji satelitarnej już w 2014 r. Kolejne operacje pozwolą na ukończenie konstelacji do roku 2019.

Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość, powiedział: „Planowane umieszczenie satelitów na orbicie ma znaczenie historyczne. Europa udowadnia w ten sposób, że może przodować w innowacjach technologicznych. Tysiące małych i średnich przedsiębiorstw oraz wynalazców w całej Europie będzie mogło skorzystać z nowych możliwości biznesowych, tworząc swoje produkty na bazie przyszłej infrastruktury Galileo. Również obywatele skorzystają z tych usług. Projekt Galileo jest warty zainwestowanych w niego pieniędzy, w związku z tym liczę na współpracę państw członkowskich w znalezieniu rozwiązania na jego finansowanie”.

Program Galileo to europejska inicjatywa stworzenia nowoczesnego, globalnego systemu nawigacji satelitarnej, pozostającego pod kontrolą cywilną i dostarczającego bardzo dokładnych i precyzyjnych informacji dotyczących położenia. Decyzję o wyznaczeniu daty pierwszego umieszczenia satelitów na orbicie podjęto w następstwie szczegółowej oceny pod przewodnictwem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Stwierdzono, że postępy w przygotowaniu kosmicznych i naziemnych elementów systemu oraz rozwój gotowości operacyjnej odbywa się zgodnie z harmonogramem.

Dzięki swoim usługom Galileo będzie stanowić podstawę działalności wielu sektorów gospodarki europejskiej: sieci elektroenergetycznych, przedsiębiorstw zarządzających flotą, transakcji finansowych, transportu towarów, operacji ratunkowych, misji utrzymania pokoju – wszystkie te branże są w znacznym stopniu uzależnione od technologii nawigacji satelitarnej.

Ponadto Galileo uniezależni Europę od technologii, która ma coraz bardziej istotne znaczenie, zwłaszcza w tak strategicznych dziedzinach jak sieci energetyczne i telekomunikacyjne. Oczekuje się, że Galileo przyniesie gospodarce europejskiej 60 mld euro w ciągu 20 lat w postaci dodatkowych dochodów dla przedsiębiorstw oraz korzyści publicznych i społecznych, nie biorąc pod uwagę korzyści wynikających z niezależności.

Kontekst

System Galileo będzie zapewniał trzy początkowe usługi od roku 2014/2015 r. w oparciu o początkową konstelację 18 satelitów: wstępna usługa otwarta, wstępna usługa publiczna o regulowanym dostępie oraz wstępna usługa poszukiwawczo-ratownicza.

Etap pełnej zdolności operacyjnej programu Galileo jest zarządzany i w pełni finansowany przez Unię Europejską. Komisja i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisały umowę o przekazaniu uprawnień, na mocy której ESA zajmuje się w imieniu Komisji projektowaniem i zamówieniami.

EGNOS (europejski system wspomagania satelitarnego) to europejski system wzmacniania regionalnych sygnałów GPS. Jest to prekursor programu Galileo. Otwarta usługa EGNOS jest dostępna od października 2009 r., a Komisja niedawno uruchomiła w ramach EGNOS usługę bezpieczeństwa („Safety-of-Life”) dla lotnictwa; zob. IP/11/247

Szczegółowe informacje na temat systemu Galileo można znaleźć na stronach internetowych:

http://ec.europa.eu/enterprise/policies/satnav .

MEMO/11/326


Side Bar