Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/627

Briuselis, 2011 m. gegužės 23 d.

Spalio mėn. ES paleis Galileo palydovus

Šiandien Europos Komisija paskelbė, kad spalio 20 d. bus paleisti pirmieji du ES pasaulinės palydovinės navigacijos sistemos palydovai. Be jų, iš kosmodromo Kuru (Prancūzijos Gviana) numatyta per kelis kartus paleisti dar daugiau palydovų. Galileo palydovai bus paleisti į 23 600 km aukštį ir tikimasi, kad 2014 m. bus pradėtos teikti pirmosios palydovinės navigacijos paslaugos. Paleidus dar kelis palydovus, iki 2019 m. bus sukurta palydovų sistema.

Už pramonę ir verslumą atsakingas Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Antonio Tajani sakė: „Šių palydovų paleidimas turi istorinę reikšmę. Europa įrodo galinti būti technologijų naujovių lyderė. Ateityje naudodamiesi Galileo infrastruktūra tūkstančiai MVĮ ir naujovių kūrėjų visoje Europoje galės ieškoti naujų verslo galimybių ir kurti bei plėtoti savo produktus. Šios infrastruktūros paslaugos bus naudingos ir piliečiams. Galileo – didelės ekonominės naudos projektas, todėl tikiuosi, kad valstybės narės bendradarbiaudamos ieškos jo finansavimo sprendimų.“

Programa Galileo – Europos iniciatyva sukurti naujovišką, civilinę pasaulinės palydovinės navigacijos sistemą, skirtą teikti ypač tikslaus ir aiškaus padėties nustatymo paslaugoms. Sprendimas nustatyti pirmojo palydovų paleidimo datą priimtas gavus išsamią vertinimo apžvalgą, parengtą vadovaujant Europos kosmoso agentūrai. Joje daroma išvada, kad kosmoso ir antžeminių segmentų komponentai diegiami ir eksploatacijai rengiamasi pagal tvarkaraštį.

Galileo paslaugomis naudosis daugelis Europos ekonomikos sektorių: nuo palydovinės navigacijos technologijų smarkiai priklauso elektros energijos tinklai, valdymo įmonės, finansiniai sandoriai, krovinių vežimo pramonė, gelbėjimo operacijos ir taikos palaikymo misijos.

Be to, įdiegus Galileo sistemą, Europa galės savarankiškai naudotis vis svarbesne tampančia technologija, taip pat ir tokiose strateginėse srityse, kaip elektros paskirstymas ir telekomunikacijų tinklai. Tikimasi, kad per 20 metų Galileo nauda Europos ekonomikai, t. y. papildomos pramonės pajamos ir visuomeninė bei socialinė nauda, ką jau kalbėti apie galimybę savarankiškai naudotis technologijomis, bus 60 mlrd. eurų.

Pagrindiniai faktai

2014–2015 m. pagal Galileo programą bus teikiamos trys pirmosios paslaugos, pagrįstos pirmine 18 palydovų sistema: pirminės atvirosios paslaugos, pirminės paslaugos valstybinėms institucijoms ir pirminės paieškos ir gelbėjimo paslaugos.

Veiklą Galileo programos visiško operacinio pajėgumo etapu administruoja ir finansuoja tik Europos Sąjunga. Komisija ir Europos kosmoso agentūra pasirašė susitarimą, pagal kurį EKA Komisijai atstovauja kaip projektavimo ir viešųjų pirkimų įstaiga.

EGNOS (Europos geostacionarinė navigacinė tinklo sistema) yra Europos regioninė GPS signalų tikslinimo sistema. Ji yra Galileo pirmtakė. EGNOS atvirosios paslaugos teikiamos nuo 2009 m. spalio mėn., o neseniai Komisija paskelbė, kad galima naudotis aviacijai skirtomis EGNOS žmogaus gyvybės apsaugos paslaugomis (žr. IP/11/247).

Daugiau informacijos apie Galileo pateikta:

http://ec.europa.eu/enterprise/policies/satnav .

MEMO/11/326


Side Bar