Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/524

Bruksela, dnia 3 maja 2011 r.

Wspaniałe historie potrafią zmieniać świat – Komisja ogłasza tegoroczną edycję konkursu dziennikarskiego im. Lorenza Natalego

Dziś z okazji obchodów Światowego Dnia Wolności Prasy Komisja ogłasza tegoroczną edycję konkursu o nagrodę dziennikarską im. Lorenza Natalego. Nagroda przyznawa jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa prasowego, radiowego i telewizyjnego poświęconego kwestii rozwoju, demokracji i praw człowieka na świecie.

„Każdego dnia tysiące reporterów naraża swoje życie, aby przekazywać wiadomości o konfliktach, katastrofach humanitarnych albo po prostu opowiadać ludzkie historie. W zbyt wielu miejscach na świecie nadal dochodzi do ograniczeń lub naruszeń wolności prasy, dlatego podczas sprawowania mego urzędu będę nadal bronić tego prawa człowieka” – powiedział Andris Piebalgs, komisarz ds. rozwoju. Dodał: „W związku z tym z dumą ogłaszam otwarcie dorocznego konkursu im. Lorenza Natalego, którego celem jest uznanie najbardziej utalentowanych dziennikarzy relacjonujących wydarzenia dotyczące rozwoju i przyczyniających się do walki z ubóstwem”.

Celem konkursu jest uznanie wybitnych dziennikarzy, spośród których wielu podejmuje poważne ryzyko, aby ukazać niesprawiedliwość i cierpienie. Ustanowiona w 1992 roku przez Komisję Europejską nagroda jest przyznawana ku pamięci Lorenza Natalego – byłego komisarza UE, który działał na rzecz rozwoju Unii Europejskiej oraz programów pomocy. Partnerem konkursu jest organizacja Reporterzy bez Granic. W konkursie mogą wziąć udział dziennikarze prasy drukowanej, elektronicznej i radiowo-telewizyjni, pracujący w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w świecie arabskim, Ameryce Łacińskiej, na Karaibach oraz w Azji i w obszarze Pacyfiku.

Zwycięzcy w kategorii prasy drukowanej i elektronicznej otrzymują nagrody pieniężne w wysokości 5 000 euro (1. miejsce), 2 500 euro (2. miejsce) i 1 500 euro (3. miejsce). Zwycięzcy w kategorii telewizji i radia otrzymują po 5 000 euro każdy. Laureat Grand Prix otrzyma dodatkowo 5 000 euro. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi podczas ceremonii wręczenia nagród w grudniu 2011 roku.

Warunkiem udziału w konkursie jest opublikowanie prac dziennikarskich w okresie od 1 lipca 2010 r. do 31 sierpnia 2011 r. Termin zgłaszania kandydatur upływa 31 sierpnia 2011 r. Zapisów należy dokonywać w formie elektronicznej na stronie internetowej www.lorenzonataliprize.eu.

Niezależna komisja oceni zgłoszenia pod względem ich związku ze sprawami dotyczącymi praw człowieka, demokracji lub rozwoju, pod względem oryginalności dzieła, jego jakości, stopnia zaawansowania przeprowadzonych badań oraz ewentualnego politycznego wpływu tych dzieł.

Przydatne linki:

Oficjalna strona internetowa konkursu im. Lorenza Natalego –

www.lorenzonataliprize.eu

Strona konkursu im. Lorenza Natalego na Facebooku

http://www.facebook.com/pages/Lorenzo-Natali-Journalism-Prize/206524359368095

Strona konkursu im. Lorenza Natalego na Twitterze

www.twitter.com/LorenzoNataliP


Side Bar