Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/524

V Bruselu dne 3. května 2011

Velké příběhy mají moc změnit svět – Komise zahajuje soutěž o novinářskou cenu Lorenza Nataliho za rok 2011

U příležitosti světového dne svobody tisku dnes Komise zahajuje soutěž o novinářskou cenu Lorenza Nataliho za rok 2011. Cena se udílí za mimořádné výkony v oblasti psané, rozhlasové a televizní žurnalistiky, jež se věnuje rozvoji, demokracii a lidským právům ve světě.

„Každý den dávají tisíce novinářů v sázku svůj život jen proto, aby podali zprávu o konfliktech a humanitárních katastrofách, nebo prostě jen informovali o lidských osudech. Svoboda tisku je stále ještě vystavena potlačování a pošlapávání v příliš mnoha částech světa a já během svého mandátu nepolevím při obraně této lidské svobody,“ řekl evropský komisař pro rozvoj Andris Piebalgs a dodal: „To je důvod, proč jsem hrdý na to, že mohu zahájit každoroční soutěž o cenu Lorenza Nataliho, která bude udělena některým z nejtalentovanějších novinářů, kteří píší na téma rozvoje a přispívají tak k našemu boji proti chudobě.“

Cena je určena vynikajícím novinářům, z nichž mnozí podstupují velké riziko jen proto, aby poukázali na nespravedlnost a utrpení v dnešním světě. Tato cena, jež byla založena Evropskou komisí v roce 1992, je udělována na památku Lorenza Nataliho, bývalého evropského komisaře, který se zasazoval za rozšíření rozvojových a pomocných programů Evropské unie. Partnerem ceny jsou Reportéři bez hranic a soutěž o ni je otevřena všem novinářům, kteří působí v rozhlase a televizi, tištěných a internetových médiích v Evropě, Africe, Blízkém východu, arabském světě, Latinské Americe a Karibiku, jakož i v Asii a Pacifiku.

Vítězové v kategorii tištěných a internetových médií si odnesou ceny ve výši 5 000 EUR (první místo), 2 500 EUR (druhé místo) a 1 500 EUR (třetí místo). Každý z vítězů v kategoriích televizní a rozhlasové žurnalistiky bude oceněn 5 000 EUR. Vítěz hlavní ceny nadto obdrží dalších 5 000 EUR. Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže a předání cen proběhne v prosinci 2011.

Novinářské práce, které je možné do soutěže přihlásit, musí být uveřejněny či odvysílány v období od 1. července 2010 do 31. srpna 2011. Lhůta pro podání přihlášek je 31. srpna 2011. Přihlášky se podávají elektronicky na adrese www.lorenzonataliprize.eu.

Nezávislá komise posoudí jednotlivé příspěvky vzhledem k jejich významu pro otázky lidských práv, demokracie a rozvoje, ale i vzhledem k originalitě a kvalitě jednotlivých textů, jejich investigativní hloubce a možnému politickému dopadu.

Užitečné odkazy:

Internetová stránka ceny Lorenza Nataliho – www.lorenzonataliprize.eu

Cena Lorenza Nataliho na Facebooku –

http://www.facebook.com/pages/Lorenzo-Natali-Journalism-Prize/206524359368095

Účet ceny Lorenza Nataliho na Twitteru www.twitter.com/LorenzoNataliP


Side Bar