Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/453

V Bruselu dne 11. dubna 2011

Berlínské Nové muzeum získalo Evropskou cenu za současnou architekturu za rok 2011

BRUSEL, 11. dubna 2011 – Evropská komise dnes oznámila, že letošním vítězem Evropské ceny za současnou architekturu (Mies van der Rohe Award) se stává Nové muzeum v Berlíně. Jedná se o rekonstrukci budovy, jež kombinuje staré prvky s novými a jejímž autorem je britský architekt sir David Chipperfield. „Zvláštní uznání pro začínajícího architekta“ obdrží Ramon Bosch a Bet Capdeferro za Casa Collage v Gironě ve Španělsku. Předávání cen se uskuteční 20. června v Pavilonu Miese van der Rohe v Barceloně.

Androulla Vassiliou, evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež, řekla: „Gratuluji vítězům, kteří vytvořili dvě výjimečné stavby. Nové muzeum spojuje dohromady minulost a přítomnost do ohromující směsice současné architektury, renovace a umění. Casa Collage v Gironě je dalším pozoruhodným renovačním počinem, který spojením starých a nových materiálů vytváří harmonický celek.“

Původní Nové muzeum, které navrhl Friedrich August Stüler, bylo postaveno v polovině 19. století. Během druhé světové války byla budova vážně poškozena a rekonstrukce, jejímž cílem bylo navrátit jí její bývalou slávu, byla zahájena v roce 2003. David Chipperfield, který na projektu pracoval společně s britským architektem Julianem Harrapem, zvolil při rekonstrukci dynamický přístup. Nesnažil se skrýt rozdíly mezi novými a starými prvky, ale díky obdivuhodnému propojení minulosti a přítomnosti vytvořil nezapomenutelnou budovu složenou z různých vrstev.

David Chipperfield, ředitel kanceláře David Chipperfield Architects, uvedl: „Rekonstrukce Nového muzea je příkladem spolupráce pod přísným dohledem veřejnosti. Výsledek svědčí nejenom o úsilí týmů odborníků, ale též o odhodlání klienta a orgánů města zapojit se do tohoto náročného a složitého procesu.“

Mohsen Mostafavi, předseda poroty, k tomu dodal: „Přestavba Nového muzea je výjimečným počinem. Málokdy se architektovi a klientovi podaří vytvořit tak historicky významné a komplexní dílo, které navíc propojuje záchranu staré budovy s novou stavbou. Projekt vyvolává a řeší řadu estetických, etických a technických otázek. Jedná se o ukázkový příklad, čeho lze díky spolupráci dosáhnout v současné architektuře.“

Lluís Hortet, ředitel nadace Miese van der Rohe, uvedl: „Pro porotu bylo rozhodnutí obzvláště těžké, neboť všechny projekty, které postoupily do finále, byly neobyčejně zdařilé. Nové muzeum Davida Chipperfielda je velmi významným dokladem toho, jak může soudobá architektura přispět k obnově našeho dědictví, zlepšit tak jeho funkční kvality a jeho muzejní účel obohatit o pozoruhodně navržené nové architektonické prvky.“

Poznámky pro editory

Architektura značnou měrou přispívá k ekonomice EU. Má významný podíl na kulturním a kreativní průmyslu, který zajišťuje kvalitní pracovní příležitost pro 8,5 milionů osob v EU a představuje 4,5 % evropského HDP. Evropský program Kultura, jehož celkový rozpočet na období 2007–2013 činí 400 milionů eur, podporuje projekty spolupráce v oblasti architektury a kulturního dědictví.

Projekt Evropské ceny za současnou architekturu, jež nese jméno architekta Miese van der Rohe (Mies van den Rohe Award), byl zahájen v roce 1987. Jedná se o nejprestižnější evropské ocenění v oboru architektury. Cena je udělována jednou za dva roky a vítěz získává částku 60 000 eur. Držitel „Zvláštního uznání pro začínajícího architekta“ získává částku 20 000 eur.

Vítězové byli vybíráni z 343 nominovaných děl ze 33 evropských zemí. Do užšího výběru projektů navržených na hlavní cenu bylo zvoleno šest realizací. Dalšími finalisty byla tato díla: Bronks: divadlo pro mladé (Brusel, Belgie; autoři Martine De Maeseneer, Dirk Van den Brande); MAXXI: Muzeum umění 21. století (Řím, Itálie; autoři Zaha Hadid, Patrick Schumacher, Gianluca Racana); koncertní síň Dánského rozhlasového orchestru (Kodaň, Dánsko; autor Jean Nouvel); muzeum Akropole (Atény, Řecko; autor Bernard Tschumi) a rehabilitační centrum Groot Klimmendaal (Arnhem, Nizozemsko; autor Koen van Velsen).

Porota, která vybírala finalisty pro rok 2011, byla složena z těchto osob: Mohsen Mostafavi, předseda poroty a děkan Graduate School of Design, Harvard University, Cambridge, USA; Ole Bouman, ředitel Nederlands Architectuurinstituut, Rotterdam; Yvonne Farrell, Grafton Architects, Dublin; Annette Gigon, Gigon/Guyer, Curych; Anne Lacaton, Lacaton & Vassal Architectes, Paříž; Tarald Lundevall, SNØHETTA, Oslo; Pei Zhu, Peking, Čína a Lluís Hortet, tajemník poroty a ředitel Nadace Miese van der Rohe.

Úplný seznam 343 děl, které byly nominovány za jednotlivé země, lze stáhnout kliknutím na níže uvedené odkazy:

Rakousko, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Island, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Černá Hora, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Srbsko, Slovenská republika, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Nizozemsko, Turecko a Spojené království.

Nadace Miese van der Rohe

Nadaci Miese van der Rohe (Fundació Mies van der Rohe) založila v roce 1983 barcelonská radnice a jejím původním úkolem byla rekonstrukce německého pavilonu, který pro světovou výstavu v Barceloně v roce 1929 navrhl Ludwig Mies van der Rohe (1886–1969). Kromě udržování a správy pavilonu nadace rovněž podporuje diskuse o současné architektuře a urbanismu, zpracovává archiv věnovaný Ludwigu Miesovi van der Rohe a moderní a současné architektuře a organizuje soutěže, kurzy, přednášky, výstavy a vydává publikace a studie na toto téma.

Další informace:

http://ec.europa.eu/culture

http://www.miesarch.com


Side Bar