Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/443

Brisele/Hāga, 2011. gada 7. aprīlī

Paziņoti 2011. gada ES kultūras mantojuma balvas Europa Nostra ieguvēji

Eiropas Komisija un Europa Nostra šodien paziņoja divdesmit septiņus 2011. gada Eiropas Savienības kultūras mantojuma balvas Europa Nostra ieguvējus (sk. sarakstu turpmāk). Balvu pasniegšanas ceremonija notiks 10. jūnijā Concertgebouw koncertzālē, Amsterdamā, piedaloties izglītības, kultūras, daudzvalodības un jaunatnes lietu Eiropas komisārei Andrulai Vasiliu un pasaulslavenajam tenoram un Europa Nostra prezidentam Plasido Domingo. Seši no 27 godalgotajiem projektiem ir atzīti par 2011. gada izcilākajiem sasniegumiem kultūras mantojuma jomā un ceremonijas laikā tiks pasludināti par lielās balvas laureātiem.

Attēlā: komisāre Vasiliu mākslas centrā Villa Empain, Briselē

"Pasniedzot šīs balvas, tiek atzīmēti Eiropas lielākie sasniegumi kultūras pieminekļu saglabāšanā, izpētē un izglītībā, kā arī godināts atsevišķu cilvēku un kolektīvu pašaizliedzīgais darbs. Kultūras mantojums ir mūsu kultūras daudzveidības un kopīgās vēstures būtiska sastāvdaļa – te satiekas mūsu pagātne, tagadne un nākotne. Pateicoties kultūras mantojumam, Eiropa ir kļuvusi par populāru tūrisma galamērķi, un tas veicina arī Eiropas Savienības ekonomikas izaugsmi," sacīja komisāre Vasiliu.

"Bez daudzo profesionāļu un brīvprātīgo darbinieku zināšanām un centieniem, kā arī bez jauniešu līdzdalības Eiropas kultūras mantojumam nav nākotnes. Šīs balvas tiek piešķirtas, godinot šo cilvēku mīlestību, aizrautību, rūpes un apņemšanos saglabāt Eiropas skaistumu un dvēseli," piebilda Europa Nostra prezidents Plasido Domingo.

Šā gada 27 laureāti tika izraudzīti no 140 projektiem, kurus iesniegusi 31 valsts. Galīgo lēmumu pieņēma žūrija, kuras sastāvā bija neatkarīgi eksperti no visas Eiropas. Seši lielās balvas ieguvēji katrs saņems 10 000 eiro un goda plāksni, ja apbalvojums piešķirts par ēku, vai piemiņas figūru, ja apbalvots tiek projekts.

Kultūras mantojumam ir būtiska nozīme ekonomikas izaugsmē un jaunu darba vietu radīšanā, tikai bieži vien tā netiek pietiekami novērtēta. Šī joma ir saistīta ar ievērojamu daļu kultūras un radošo nozaru, kurās ir nodarbināti 8,5 miljoni ES valstu iedzīvotāju un kuru ieguldījums Eiropas iekšzemes kopproduktā ir 4,5 %. Valsts iestādes un privātā sektora uzņēmumi kultūras mantojuma saglabāšanai ik gadu tērē apmēram 5 miljardus eiro. Saskaņā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) publicētajiem datiem 40 % gadījumu starptautiskais tūrisms visā pasaulē ir saistīts ar kultūru. Vērā ņemama ir arī kultūras mantojuma nozīme ilgtspējīgas attīstības un sociālās kohēzijas nodrošināšanā.

Balvu pasniegšanu atbalsta Eiropas Savienības programma “Kultūra”, kura kultūras mantojuma projektu līdzfinansēšanā kopš 2007. gada ir ieguldījusi 26 miljonus eiro. Atbalstu šajā jomā ir sniegušas arī citas ES finansētas programmas: Eiropas Reģionālās attīstības fonds piešķīra 3 miljardus eiro kultūras mantojuma aizsardzībai un saglabāšanai, 2,2 miljardus eiro kultūras infrastruktūras attīstībai un 775 miljonus eiro kultūras pakalpojumu atbalstam 2007.–2013. gadā; vēl 89 miljoni eiro kopš 1998. gada ir iegūti ar ES pētniecības un tehnoloģiskās attīstības pamatprogrammu starpniecību.

Piezīme redaktoriem

Europa Nostra ir Eiropas kultūras mantojuma “balss”. Tā apvieno un pārstāv 250 nevalstiskās organizācijas, 150 apvienības un 1500 atsevišķus dalībniekus no vairāk nekā 50 valstīm; visi dalībnieki ir par savu uzdevumu uzskata Eiropas kultūras mantojuma un kultūrainavas saglabāšanu. Europa Nostra piedāvā iespēju veidot dialogu, godināt izcilākos sasniegumus kultūras mantojuma jomā, kopīgi vērsties pret procesiem, kas apdraud mazāk aizsargātus kultūras pieminekļus (ēkas, objektus un ainavas), kā arī veicināt ilgtspējīgas politikas īstenošanu un augstu kvalitātes standartu piemērošanu attiecībā uz kultūras mantojuma saglabāšanu. Par Europa Nostra prezidentu 2010. gada jūnijā vienprātīgi tika iecelts Plasido Domingo, atzinīgi vērtējot viņa ieguldījumu šajā jomā.

Apbalvošanas ceremonija Amsterdamā notiks Europa Nostra ikgadējā Eiropas kultūras mantojuma kongresa ietvaros.

Apbalvošanas ceremoniju atbalsta arī Eiropas Savienības Labdarības loteriju asociācija.

Nākamajam konkursam var pieteikties līdz 2011. gada 1. oktobrim. Apbalvošanas ceremonija notiks 2012. gada jūnijā Lisabonā.

2011. gada balvas ieguvēji (alfabētiskā secībā pēc valsts)

1. kategorija. Saglabāšana

Šajā kategorijā Europa Nostra balva tiek piešķirta projektam no Eiropas valsts, kura nepiedalās ES kultūras programmā.

2. kategorija. Izpēte

3. kategorija. Pašaizliedzīgs darbs

4. kategorija. Izglītība, mācības un izpratnes veidošana

Papildu informācija

http://ec.europa.eu/culture

http://www.europanostra.org


Side Bar