Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/443

Briuselis ir Haga, 2011 m. balandžio 7 d.

Paskelbti ES ir „Europa Nostra“ įsteigtų 2011 m. kultūros paveldo apdovanojimų laimėtojai

Šiandien Europos Komisija ir „Europa Nostra“ paskelbė 27 projektus, laimėjusius Europos Sąjungos ir „Europa Nostra“ įsteigtus kultūros paveldo apdovanojimus (laimėtojų sąrašas pridedamas). 2011 m. birželio 10 d. Amsterdamo koncertų salėje „Concertgebouw“ įvyks apdovanojimų įteikimo ceremonija, kurioje dalyvaus už švietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimą atsakinga Komisijos narė Androulla Vassiliou ir „Europa Nostra“ pirmininkas pasaulinio garso tenoras Placidas Domingas. Ceremonijos metu šeši iš 27 geriausių projektų bus apdovanoti pagrindiniu prizu už reikšmingiausius 2011 m. kultūros paveldo srities pasiekimus.

Fotoreportažas „Komisijos narė A. Vassiliou „Villa Empain“ Briuselyje

„Apdovanojama už geriausius Europos pasiekimus paveldo išsaugojimo, mokslinių tyrimų ir švietimo srityse, taip pat už ypatingus nuopelnus pagerbiami atskiri asmenys ir grupės. Kultūros paveldas – svarbi mūsų kultūrų įvairovės ir bendros istorijos dalis, siejanti mūsų praeitį, dabartį ir ateitį. Kultūros paveldas padėjo Europai tapti patraukliausia turizmo vieta pasaulyje ir gerokai sustiprinti Sąjungos ekonomiką“, – sakė Komisijos narė A. Vassiliou.

„Be daugelio specialistų ir savanorių žinių ir pastangų, be aktyvaus jaunimo Europos paveldas neturėtų ateities. Šie apdovanojimai – tai jų meilės, aistros, rūpesčio ir pasišventimo saugant Europos grožį ir sielą įvertinimas“, – pridūrė „Europa Nostra“ pirmininkas Placidas Domingas.

Iš 31 šalies pateiktų kone 140 projektų išrinkti 27 laimėtojai. Galutinį žodį tarė iš nepriklausomų Europos ekspertų sudarytos vertinimo komisijos. Šešiems pagrindinio prizo laimėtojams bus įteikta po 10 000 EUR ir memorialiniai medaliai arba prizai už projektą.

Kultūros paveldo srities veikla labai prisidedama prie ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo, nors jos svarba dažnai nuvertinama. Šis Europos Sąjungos sektorius, kuriame dirba 8,5 mln. darbuotojų, yra svarbi kultūros ir kūrybos pramonės dalis, jame sukuriama 4,5 proc. Europos bendrojo vidaus produkto. Viešųjų organizacijų ir privačių asmenų išlaidos kultūros paveldo išsaugojimui per metus siekia apie 5 mlrd. EUR. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) duomenimis, 40 proc. keliautojų į svečias šalis vyksta kultūros tikslais. Be to, kultūros paveldas – pagrindinė priemonė tvariam vystymuisi ir socialinei sanglaudai užtikrinti.

Kultūros paveldo apdovanojimams lėšų skirta pagal Europos Sąjungos programą „Kultūra“, kurios indėlis į bendrą paveldo projektų finansavimą nuo 2007 m. – 26 mln. EUR. Ši sritis remiama ir kitų ES finansuojamų programų: 2007–2013 m. Europos regioninės plėtros fondas skyrė 3 mlrd. EUR kultūros paveldo apsaugai ir išsaugojimui, 2,2 mlrd. EUR kultūros infrastruktūrai plėtoti ir 775 mln. EUR kultūros paslaugoms teikti; be to, nuo 1998 m. pagal ES mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros bendrąsias programas skirta 89 mln. EUR.

Pastaba redaktoriams

Europa Nostra“ – Europos kultūros paveldo šauklys. Asociacija vienija 250 nevyriausybinių organizacijų, 150 asocijuotųjų organizacijų ir 1 500 atskirų asmenų iš daugiau nei 50 šalių, įsipareigojusių saugoti Europos kultūros paveldą ir kraštovaizdį. Ji veikia kaip diskusijų forumas, įvertinantis didžiausius paveldo laimėjimus, kovojantis su lengvai pažeidžiamiems kultūros paveldo pastatams, vietovėms ir kraštovaizdžiams kylančiomis grėsmėmis ir raginantis kultūros paveldo srityje taikyti tvarias politikos priemones bei aukštus kokybės standartus. Per 2010 m. birželio mėn. vykusią generalinę asamblėją už nuopelnus kultūros paveldui Placidas Domingas buvo vienbalsiai išrinktas „Europa Nostra“ pirmininku.

Apdovanojimai bus įteikti per Amsterdame vyksiantį kasmetinį „Europa Nostra“ Europos kultūros paveldo kongresą.

Apdovanojimus taip pat remia Paramos tikslais Europos Sąjungoje rengiamų loterijų asociacija.

Paraiškas kitam konkursui galima teikti iki 2011 m. spalio 1 d. Jo apdovanojimų įteikimo ceremonija vyks Lisabonoje 2012 m. birželio mėn.

2011 m. laimėtojai (abėcėlės tvarka pagal šalis)

1 kategorija. Paveldo išsaugojimas

Šios kategorijos „Europa Nostra“ apdovanojimas skiriamas ES programoje „Kultūra“ nedalyvaujančios Europos šalies projektui.

2 kategorija. Moksliniai tyrimai

3 kategorija. Ypatingi nuopelnai

4 kategorija. Švietimas, mokymas ir informavimas

Daugiau informacijos:

http://ec.europa.eu/culture

http://www.europanostra.org


Side Bar