Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/328

Brusel 18. marca 2011

Komisár Dacian Cioloş navštívi Čínu v rámci propagácie kvalitných európskych potravín

Dacian Cioloş, komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka bude od nedele 20. marca do piatku 25. marca na návšteve Číny s cieľom propagovať kvalitné európske jedlá a nápoje, ktoré sú nositeľmi zemepisného označenia. Komisára bude sprevádzať delegácia 30 vysokých predstaviteľov spoločností vyrábajúcich potraviny a nápoje z celej Európskej únie, ktoré predstavujú lákavý výber svetoznámych výrobkov. Na stretnutiach s čínskymi predstaviteľmi bude komisár skúmať možnosti vzájomného uznávania potravín a nápojov so zemepisným označením z Číny a Európy. Komisár Cioloş sa okrem toho zúčastní na stretnutiach podnikateľov s vládnymi predstaviteľmi na tému poľnohospodárstva a zemepisných označení (GI) a oficiálne spustí vzorový projekt obchodu medzi EÚ a Čínou, jeden z najväčších obchodných programov EÚ v histórii. Spolu s podnikateľmi komisár navštívi Šanghaj, Chang-čou, Su-čou a Peking, ako aj región, v ktorom sa pestuje svetoznámy čaj Long Jing, aby získal viac poznatkov o vyhlásených gastronomických tradíciách Číny a objavil bohatstvá čínskeho vidieka.

Pred svojou historickou návštevou komisár Ciolos vyhlásil: „Cieľom našej návštevy je vzbudiť záujem čínskych spotrebiteľov o kvalitné výrobky z Európy. V súčasnosti je registrovaných viac ako 3 200 potravinárskych, vinárskych a alkoholických výrobkov, ktoré získali zemepisné označenie, pretože sa úplne alebo čiastočne vyrábajú v danej zemepisnej oblasti s použitím uznávaných postupov a tradícií. O ich existencii bohužiaľ vie často iba úzky okruh znalcov. Dúfam, že naša návšteva to pomôže zmeniť.“

Aj Čína má množstvo tradičných výrobkov a komisár Cioloş sa stretne so svojimi partnermi v čínskej vláde, aby spolu prediskutovali, ako najlepšie spoločne chrániť tieto označenia pôvodu a podporovať obchodovanie s nimi na trhoch EÚ a v Číne. Komisár sa stretne s vedúcimi predstaviteľmi čínskej vlády, s podpredsedom vlády zodpovedným za poľnohospodárstvo Hui Liangyu, ministrom poľnohospodárstva Han Changfu, ministrom obchodu Chen Deming, ministrom Zhi Shuping zo Štátnej správy pre dozor nad kvalitou, inšpekciu a karanténu (AQSIQ), ako aj s podpredsedom vlády Fu Shuangjian zo Štátnej správy pre priemysel a obchod (SAIC).

Čínska kuchyňa je v Európe mimoriadne obľúbená. Zo štúdie uskutočnenej v roku 2006 vyplynulo, že čínske a orientálne jedlá sú najpopulárnejšími zahraničným jedlami v Európskej únii so 42 % podielom na trhu, čo dokazuje, že v Európe panuje nadšenie pre čínske výrobky. Obchodná výmena poľnohospodárskych výrobkov medzi EÚ a Čínou sa za posledné roky výrazne zvýšila, pričom vývoz z EÚ sa v roku 2010 v porovnaní s rokom 2009 zvýšil o 50 % (pozri tabuľku v prílohe 1).

Komisár Cioloş na kuchárskej šou v Šanghaji odovzdá cenu niektorým z najlepších kuchárov v meste, ktorí budú súťažiť o najoriginálnejšie jedlo, v ktorom budú skombinované európske a čínske vplyvy. Takisto vyhlási týždeň propagácie európskych výrobkov so zemepisným označením v niektorých známych šanghajských reštauráciách.

Ďalšie informácie:

  • Podrobnosti o programe na webovej stránke www.gi-visit-press.eu

  • Príloha 1: Obchod s poľnohospodárskymi výrobkami medzi EÚ a Čínou v rokoch 2005 až 2010 (v mld. EUR)

  • Príloha 2: Obchodná delegácia

Príloha 1: Obchod s poľnohospodárskymi výrobkami medzi EÚ a Čínou v rokoch 2005 až 2010 (v mld. EUR)

2005

2006

2007

2008

2009

2010

Vývoz EÚ

1 232

1 375

1 625

1 797

2 160

3 263

Dovoz EÚ

2 618

2 948

3 447

3 721

3 232

3 914

Obchodná bilancia

-1 386

-1 573

-1 822

-1 924

-1 072

- 651

Príloha 2: Obchodná delegácia

Zastúpené výrobky so zemepisným označením

Členský štát

Baena (olivový olej)

Španielsko

Bayerisches Bier (pivo)

Nemecko

Bordeaux (víno)

Francúzsko

Českobudějovické pivo (pivo)

Česká republika

Cognac

Francúzsko

Comté (syr)

Francúzsko

Feta (syr)

Grécko

Grana Padano (syr)

Taliansko

Grappa

Taliansko

Irish Whiskey

Írsko

Lithuanian vodka

Litva

Loukoumi Geroskipou (cukrovinka)

Cyprus

Polish vodka

Poľsko

Porto

Portugalsko

Prosciutto di Parma (šunka)

Taliansko

Rioja (víno)

Španielsko

Roquefort (syr)

Francúzsko

Scotch Beef/Scotch Lamb

Spojené kráľovstvo

Scottish Farmed Salmon

Spojené kráľovstvo

Sitia (olivový olej)

Grécko

Stilton (syr)

Spojené kráľovstvo

Swedish Vodka

Švédsko

Tarnave (víno)

Rumunsko

Tokaj (víno)

Maďarsko

Welsh Beef a Welsh Lamb

Spojené kráľovstvo

West Country Farmhouse Cheddar (syr)

Spojené kráľovstvo


Side Bar