Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/328

Bruksela, dnia 18 marca 2011 r.

Wizyta komisarza Daciana Cioloşa w Chinach: promocja europejskich produktów spożywczych wysokiej jakości

Począwszy od niedzieli 20 marca do piątku 25 marca br. Dacian Cioloş, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, będzie przebywał z wizytą w Chinach w celu promowania europejskich produktów spożywczych i napojów wysokiej jakości, objętych oznaczeniami geograficznymi. Komisarzowi towarzyszyć będzie trzydziestoosobowa delegacja przedstawicieli przedsiębiorstw spożywczych z całej Unii Europejskiej reprezentujących asortyment apetycznych produktów znanych na całym świecie. Podczas spotkań z przedstawicielami chińskiej administracji komisarz będzie również dążył do podjęcia współpracy w zakresie wzajemnego uznawania chińskich i europejskich oznaczeń geograficznych produktów spożywczych. Komisarz Cioloş będzie też uczestniczył w imprezach z udziałem przedsiębiorstw i władz wokół rolnictwa i oznaczeń geograficznych oraz w oficjalnej inauguracji sztandarowego projektu w zakresie wymiany handlowej UE-Chiny – jednego z największych tego typu programów UE w dziedzinie handlu, jakie kiedykolwiek powstały. Wraz z przedstawicielami przedsiębiorstw komisarz odwiedzi Szanghaj, Hangzhou, Suzhou oraz Pekin, w tym region, gdzie uprawia się znaną na całym świecie herbatę Long Jing, aby lepiej poznać chińskie tradycje kulinarne i poznać różnorodność dziedzictwa chińskich obszarów wiejskich.

Przed tą ważną wizytą komisarz UE Cioloş powiedział: „Celem naszej podróży jest wzbudzanie zainteresowania chińskich konsumentów europejskimi produktami wysokiej jakości. Obecnie ponad 3 200 produktów spożywczych, win i wyrobów spirytusowych objętych jest ochroną na podstawie oznaczeń geograficznych, ponieważ są one częściowo lub całkowicie wytwarzane na określonym obszarze geograficznym, z wykorzystaniem uznanych umiejętności i poszanowaniem tradycji. Niestety wiedzą o nich często tylko koneserzy. Mam nadzieję, że nasza wizyta pomoże to zmienić.”

Chiny również dysponują szerokim asortymentem tradycyjnych produktów. Komisarz Cioloş spotka się z odpowiadającymi mu rangą przedstawicielami chińskiego rządu, aby omówić najlepsze sposoby wzajemnej ochrony produktów objętych tymi oznaczeniami i promowania obrotu nimi na rynkach w Chinach i w UE. Komisarz spotka się z czołowymi przedstawicielami chińskiego rządu, w tym z wicepremierem (odpowiedzialnym za rolnictwo) Hui Liangyu, ministrem rolnictwa Han Changfu, ministrem handlu Chen Deming, ministrem Zhi Shuping z Centralnej Administracji Kontroli Jakości, Inspekcji i Kwarantanny oraz wiceministrem Fu Shuangjian z Państwowej Administracji ds. Przemysłu i Handlu.

Chińska kuchnia cieszy się ogromną popularnością w Europie. Z badania przeprowadzonego w 2006 r. wynika, że kuchnie chińska i wschodnia są w UE najbardziej popularnymi kuchniami obcego pochodzenia, a ich udział w rynku wynosi 42 proc. Świadczy to wymownie o bardzo entuzjastycznym nastawieniu do chińskich produktów w Europie. W ostatnich latach wymiana handlowa produktami rolnymi UE-Chiny znacząco wzrosła – eksport UE wzrósł w 2010 r. o 50 proc. w porównaniu do roku poprzedniego [zob. tabela w załączniku 1].

W Szanghaju komisarz Cioloş weźmie udział we wręczeniu nagród najlepszym mistrzom sztuki kulinarnej w mieście i w publicznym konkursie kulinarnym na najlepsze dania łączące europejskie i chińskie inspiracje. Otworzy też tydzień promocji europejskich oznaczeń geograficznych w szeregu znanych szanghajskich restauracji.

Więcej informacji:

  • Szczegółowe informacje dotyczące programu można znaleźć na stronie: www.gi-visit-press.eu

  • Załącznik 1: UE-Chiny Handel produktami rolnymi 2005-2010 (w mld EUR)

  • Załącznik 2: Przedstawiciele przedsiębiorstw w składzie delegacji

Załącznik 1: UE-Chiny Handel produktami rolnymi 2005-2010 (w mld EUR)

2005

2006

2007

2008

2009

2010

Eksport UE

1 232

1 375

1 625

1 797

2 160

3 263

Import UE

2 618

2 948

3 447

3 721

3 232

3 914

Bilans wymiany

-1 386

-1 573

-1 822

-1 924

-1 072

- 651

Załącznik 2: Przedstawiciele przedsiębiorstw w składzie delegacji

Reprezentowane produkty objęte oznaczeniami geograficznymi

Państwo członkowskie

Baena (oliwa z oliwek)

ES

Bayerisches Bier (piwo)

DE

Bordeaux (wino)

FR

Českobudějovické pivo (piwo)

CZ

Cognac

FR

Comté (ser)

FR

Feta (ser)

EL

Grana Padano (ser)

IT

Grappa

IT

Irish Whiskey

IE

Lithuanian vodka

LT

Loukoumi Geroskipou (cukierki)

CY

Polish vodka

PL

Porto

PT

Prosciutto di Parma (szynka)

IT

Rioja (wino)

ES

Roquefort (ser)

FR

Scotch Beef/Scotch Lamb

UK

Scottish Farmed Salmon

UK

Sitia Olive Oil

EL

Stilton (ser)

UK

Swedish Vodka

SE

Tarnave (wino)

RO

Tokaj (wino)

HU

Welsh Beef and Welsh Lamb

UK

West Country farmhouse Cheddar (ser)

UK


Side Bar