Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/328

Brüssel, 18. märts 2011

Volinik Dacian Cioloş külastab Hiinat, et tutvustada Euroopa kvaliteettoite

Põllumajanduse ja maaelu arengu volinik Dacian Cioloş külastab 20. –25. märtsil Hiinat, et tutvustada kvaliteetseid Euroopa toiduaineid ja jooke, millel on geograafiline tähis. Volinikuga sõidab kaasa 30 Euroopa Liidu toidu- ja joogiettevõtete juhti, kes esitlevad rikkalikku valikut suurepärastest maailmakuulsatest toodetest. Hiina juhtkonnaga peetavatel kohtumistel uurib volinik ka Hiina ja Euroopa geograafiliste tähistega toiduainete ja jookide vastastikuse tunnustamise võimalusi. Ühtlasi osaleb volinik Cioloş ettevõtjate ja valitsusasutuste ühisüritustel, mis on seotud põllumajandusega ja geograafiliste tähistega, ning käivitab ametlikult ELi ja Hiina kaubandusprojekti, mis on üks ELi kõigi aegade suurimaid kaubandusprogramme. Hiina kuulsate toiduvalmistamistavade lähemaks tundmaõppimiseks ja rikkalike maapiirkondadega tutvumiseks külastavad volinik ja ettevõtete esindajad Shanghaid, Hangzhoud, Suzhoud ja Pekingit ning teevad visiidi ka piirkonda, kus kasvatatakse mainekat Long Jingi teed.

Selle olulise külaskäigu eel sõnas Euroopa Komisjoni volinik Cioloş: „Soovime selle visiidi käigus tekitada Hiina tarbijates huvi Euroopa kvaliteettoodete vastu. Oleme nüüdseks andnud geograafilise tähise üle 3200 toiduainele, veinile ja kangele alkohoolsele joogile, sest need on täielikult või osaliselt toodetud teatavas geograafilises piirkonnas, järgides tunnustatud tootmisviise ja traditsioone. Kahjuks teavad nende olemasolust sageli vaid asjatundjad. Loodan, et meie külaskäik aitab seda olukorda muuta.”

Ka Hiinas on rikkalikult traditsionaalseid tooteid ning volinik Cioloş kohtub oma ametikaaslastega Hiina valitsusest, et arutada, kuidas päritolunimetusega tooteid kõige tõhusamalt vastastikku kaitsta ning edendada nendega kauplemist ELi ja Hiina turul. Volinik kohtub Hiina valitsuse juhtivliikmetega, sh põllumajanduse eest vastutav asepeaminister Hui Liangyu, põllumajandusminister Han Changfu, kaubandusminister Chen Deming, Hiina Rahvavabariigi kvaliteedikontrolli- ja inspekteerimisasutuse minister Zhi Shuping ning riikliku tööstus- ja kaubandusasutuse aseminister Fu Shuangjian.

Hiina köök on Euroopas väga populaarne. Ühest 2006. aasta uuringust selgus, et Hiina ja idamaade söök on Euroopa Liidus kõige armastatum välismaine söök (selle turuosa on 42%). See tähendab, et eurooplastel on Hiina toodete vastu suur huvi. ELi ja Hiina vaheline põllumajandustoodetega kauplemine on viimastel aastatel oluliselt süvenenud – ELi toodete eksport Hiina suurenes 2010. aastal 50% võrreldes 2009. aasta tasemega (vt 1. lisa tabel).

Shanghais annab volinik Cioloş üle auhinnad linna parimatele kokkadele, kes osalevad kokandusvõistluses, mille eesmärk on valmistada põnevamaid roogi, kombineerides Hiina ja Euroopa köögi traditsioone. Samuti kuulutab ta mitmes tuntud Shanghai restoranis välja Euroopa geograafilise tähisega toodete tutvustamise nädala.

Lisateave:

  • Visiidi üksikasjad: www.gi-visit-press.eu

  • 1. lisa: ELi – Hiina vaheline põllumajandustoodetega kauplemine 2005 – 2010 (miljardites eurodes)

  • 2. lisa: tooted, mida ettevõtjad esitlevad

1. lisa: ELi – Hiina vaheline põllumajandustoodetega kauplemine 2005 – 2010 (miljardites eurodes)

2005

2006

2007

2008

2009

2010

ELi eksport

1232

1375

1625

1797

2160

3263

ELi import

2618

2948

3447

3721

3232

3914

Kaubandusbilanss

-1386

-1573

-1822

-1924

-1072

- 651

2. lisa: Tooted, mida ettevõtjad esitlevad

Geograafilise tähisega toode

Liikmesriik

Baena (oliiviõli)

ES

Bayerisches Bier (õlu)

DE

Bordeaux (vein)

FR

Českobudějovické pivo (õlu)

CZ

Cognac

FR

Comté (juust)

FR

Feta (juust)

EL

Grana Padano (juust)

IT

Grappa

IT

Irish Whiskey

IE

Lithuanian vodka

LT

Loukoumi Geroskipou (maiustus)

CY

Polish vodka

PL

Porto

PT

Prosciutto di Parma (sink)

IT

Rioja (vein)

ES

Roquefort (juust)

FR

Scotch Beef/Scotch Lamb

UK

Scottish Farmed Salmon

UK

Sitia Olive Oil

EL

Stilton (juust)

UK

Swedish Vodka

SE

Tarnave (vein)

RO

Tokaj (vein)

HU

Welsh Beef ja Welsh Lamb

UK

West Country Farmhouse Cheddar (juust)

UK


Side Bar