Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/318

V Bruselu dne 15. března 2011

Životní prostředí: Almada získala cenu Evropského týdne mobility za rok 2010

Portugalské město Almada získalo cenu Evropského týdne mobility za rok 2010. Nezávislá komise odborníků z oblasti mobility došla k závěru, že Almada se během Evropského týdne mobility 2010 nejvíce zasloužila o propagaci alternativních dopravních prostředků a o zvýraznění pozitivního dopadu ostatních druhů dopravy na veřejné zdraví a životní prostředí. Na druhém a třetím místě se umístilo město Murcia ve Španělsku a lotyšské hlavní město Riga. Ceny předal komisař pro životní prostředí Janez Potočnik na slavnostním aktu v Bruselu dne 14. března 2011.

Komisař Potočnik uvedl: „Příliš mnoho Evropanů využívá aut i na krátké tratě. Zvýšené znečištění a dopravní zácpy škodí životnímu prostředí i našemu zdraví. Evropský týden mobility podporuje orgány místní správy, které úspěšně motivují občany, aby používali ostatní druhy dopravy. Tím přispívají ke zlepšení jejich zdraví a kvality života ve městech. Doufám, že se Almada, Murcia a Riga stanou inspirací pro mnohá města v celé Evropě.“

Evropský týden mobility v roce 2010

Devátého ročníku Evropského týdne mobility, pořádaného od 16. do 22. září 2010, se oficiálně zúčastnil rekordní počet 2 221 evropských obcí a měst. Ročník 2010 se nesl ve znamení hesla „Travel Smarter, Live Better“ (Cestujte chytřeji, žijte lépe) a zdůraznil přínos aktivní a udržitelné mobility ke zdraví a dobrým životním podmínkám občanů. Cenu získává orgán místní správy, který se nejvíce zasadil o zvyšování veřejného povědomí v oblasti udržitelného cestování jako prostředku podpory fyzické činnosti a který nejvíce přispěl ke snížení hluku, znečištění vzduchu a dopravních zácp, o nichž je známo, že mají negativní vliv na zdraví a dobré životní podmínky. Vítěze určila nezávislá komise odborníků z oblasti dopravy, která vyhodnotila 30 žádostí. Do užšího výběru se dostalo 10 orgánů místní správy, které podle komise odborníků dosáhly v rámci Evropského týdne mobility 2010 vynikajících výsledků.

Vítěz: Almada

Portugalské pobřežní město Almada propagovalo udržitelnou mobilitu řadou trvalých opatření. U příležitosti 10. výročí Evropského týdne mobility v Almadě zorganizovala obec společně s místní agenturou pro energetiku týden nabitý působivými akcemi zaměřenými na udržitelnou dopravu a zdraví. Dne 18. září se pak uskutečnilo závěrečné vyvrcholení v podobě slavnostního dnu mobility, kdy se konaly pouliční trhy, předvádění elektrických vozidel, prodej cyklistických kol, koncerty, sportovní akce, taneční a pouliční vystoupení, cyklistické závody, semináře, filmy, výstavy a ukázky pouličního umění. Almada rovněž zlepšila silniční infrastrukturu pro chodce a cyklisty a vybudovala několik cyklistických parkovišť a nabíjecích stanic pro motorky a elektrická vozidla. Během akce „Den bez aut“ přeměnila Almada historické a obchodní centrum Cacilhas na pěší zónu.

Druhé místo: Murcia

Při příležitosti Evropského týdne mobility 2010 zorganizovala agentura ALEM (místní agentura pro energetiku ve španělské Murcii) řadu kreativních činností na propagaci zdravého a udržitelného cestování, zaměřených na nejrůznější cílové skupiny. Murcia zavedla četná trvalá opatření na podporu jízdy na kole, včetně cyklistické strategie, kanceláře se speciální internetovou stránkou, veřejného cyklistického systému a kol zdarma pro zaměstnance místní správy. Město rovněž rozšířilo síť autobusových linek, zavedlo integrované cestovní tarify s levnějšími sazbami pro určité kategorie uživatelů a zmodernizovalo své služby elektronického řízení dopravy.

Třetí místo: Riga

Lotyšské hlavní město Riga podpořilo aktivní cestování nabídkou ambiciózního programu aktivit spojených s jízdou na kole. Jeho součástí byly soutěže, výstavy, informační programy, jízdy na kole ve stylu retro, propagace elektrických vozidel, ukázky měření kvality ovzduší a ukázky dopravní bezpečnosti, umělecká vystoupení, koncerty a pouliční hry na téma doprava a zdraví. V průběhu týdne mobility se občané mohli podílet svými nápady na zlepšení pěší a cyklistické infrastruktury. Díky soutěži „Nejzdravější pracoviště“ shromáždil městský odbor dopravy v Rize informace o opatřeních, jimiž pracoviště propagují zdravý životní styl a aktivní cestování. Riga rovněž zorganizovala několik akcí v souvislosti s Dnem bez aut, kdy ulice v centru města byly vyhrazeny pro chodce, cyklisty a uživatele jiných druhů udržitelné dopravy.

Evropský týden mobility v roce 2011

V roce 2011 bude Evropský týden mobility probíhat od 16. do 22. září a tématem bude „Alternativní mobilita“.

http://www.mobilityweek.eu


Side Bar