Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/239

Bruksela, 28 lutego 2011 r.

A Oscara otrzymuje… Wielki sukces „Jak zostać królem” – filmu wspieranego ze środków UE

Europejska komisarz Androulla Vassiliou z radością powitała wielki sukces filmu „Jak zostać królem”, objętego wsparciem finansowym UE. Został on uhonorowany czterema Oscarami podczas wczorajszej, 83. ceremonii rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w Hollywood. Film, na którego dystrybucję przeznaczono 562 tys. euro z unijnego programu MEDIA finansującego kino europejskie, wygrał w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser (Tom Hooper), najlepszy aktor (Colin Firth) i najlepszy scenariusz oryginalny (David Seidler). Inny wspierany przez MEDIA film, „W lepszym świecie” duńskiej reżyserki Susanne Bier, otrzymał statuetkę za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Komisarz Vassiliou, odpowiedzialna za edukację i kulturę, powiedziała: To ważna noc dla europejskiego przemysłu filmowego i programu MEDIA. Europa kocha kino, a świat kocha nasze filmy! Serdecznie gratuluję Tomowi Hooperowi i Susanne Bier, którzy pokazali, że nie potrzeba ogromnego budżetu, aby robić filmy, które podbijają świat. To pokazuje, że europejski przemysł filmowy może rywalizować z najlepszymi.

Tom Hooper zrealizował „Jak zostać królem” za mniej niż 11 mln euro, co według hollywoodzkich standardów jest bardzo skromnym budżetem. Pomoc finansowa, którą film otrzymał z programu MEDIA, ma na celu wspieranie jego dystrybucji poza granicami kraju, w którym został zrealizowany – w tym przypadku poza Wielką Brytanią.

„W lepszym świecie” to trzeci duński laureat w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, po „Uczcie Babette” (1987 r.) i „Pellem zwycięzcy” (1988 r.). Z programu MEDIA przeznaczono na jego dystrybucję 540 tys. euro. Do nagród Oscara nominowane były jeszcze dwa inne filmy dofinansowane ze środków UE – „Kieł” (reżyser: Yorgos Lanthimos, Grecja, kategoria: najlepszy film nieanglojęzyczny), który otrzymał 21 tys. euro, oraz „Iluzjonista” (reżyser: Sylvain Chomet, Wielka Brytania/Francja, kategoria: najlepszy pełnometrażowy film animowany), któremu przyznano 126 tys. euro.

Kwota, jaką dystrybutorzy otrzymują z programu MEDIA, ustalana jest na podstawie różnych kryteriów, w tym wcześniejszej sprzedaży biletów na filmy zagraniczne. Środki te są reinwestowane w przyszłe koszty dystrybucji i pomoc w kompensacji ryzyka. Program MEDIA udziela także wsparcia finansowego samym filmom, na etapie ich przedprodukcji.

Więcej informacji: http://ec.europa.eu/media

Oficjalne zwiastuny dwóch nagrodzonych filmów:

Jak zostać królem:

http://www.cineuropa.org/ffocusvideo.aspx?lang=en&treeID=2194&documentID=194057

W lepszym świecie:

http://www.cineuropa.org/video.aspx?lang=en&documentID=150262


Side Bar