Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/239

Brüssel, 28. veebruar 2011

Ja Oscari saab: ... ELi toetuse saanud filmi „Kuninga kõne” suur edu

Euroopa Komisjoni volinik Androulla Vassiliou avaldas heameelt Euroopa Liidult toetuse saanud filmi „Kuninga kõne” erakordse edu üle. Seda filmi krooniti seekordsel, 83. Oscarite galal Hollywoodis nelja kuldmehikesega. Film on ELi filmivaldkonna toetusfondilt MEDIA saanud 562 000 eurot levitoetusteks. „Kuninga kõne” pälvis parima filmi, parima režissööri (Tom Hooper), parima meespeaosatäitja (Colin Firth) ja parima originaalstsenaariumi (David Seidler) auhinna. Teine MEDIAlt toetuse saanud film „Taevariik”, režissööriks taanlanna Susanne Bier, võitis parima võõrkeelse filmi Oscari.

Haridus- ja kultuurivaldkonna eest vastutav volinik Androulla Vassiliou ütles: „Seekordne Oscarite gala oli vaimustav sündmus Euroopa filmitööstuse ja Euroopa Liidu programmi MEDIA jaoks. Euroopa väärtustab filmi ja maailmale meie filmid meeldivad! Soovin õnne Tom Hooperile ja Susanne Bierile, kes on oma tööga näidanud, et maailma parima filmi tegemiseks ei ole vaja tohutut eelarvet. Tulemus räägib enese eest: Euroopa filmitööstus on võimeline võistlema parimatega.”

Tom Hooper lavastas „Kuninga kõne” Hollywoodi mõistes väga väikese eelarvega: filmile kulus vähem kui 11 miljonit eurot. MEDIA toetused on mõeldud filmilevi toetamiseks väljaspool tootjariiki, sel korral siis väljaspool Ühendkuningriiki.

„Taevariik”, kolmas Taani film, mis on pälvinud parima võõrkeelse filmi Oscari pärast filme „Babette’i pidusöök” (1987) ja „Vallutaja Pelle” (1988), sai levitoetusteks 540 000 eurot. Oscari nominentide hulka jõudsid veel kaks ELi rahalise toetuse saanud filmi: „Koerahammas” (režissöör Yorgos Lanthimos, Kreeka, parima võõrfilmi kategooria) sai 21 000 eurot toetust ja „Illusionist” (režissöör Sylvain Chomet, Ühendkuningriik/Prantsusmaa, parima animatsiooni kategooria), mida toetati 126 000 euroga.

Programmi MEDIA levitoetuse summa suuruse määramisel arvestatakse mitmeid kriteeriume, sealhulgas võõrfilmide varasem piletitulu. Toetus taasinvesteeritakse edaspidistesse levikuludesse ning riskimaandamisse. Programmist MEDIA on võimalik taotleda filmile ka tootmiseelset ettevalmistoetust.

Lisateave: http://ec.europa.eu/media

Oscari pälvinud filmide treilerid:

„Kuninga kõne”:

http://www.cineuropa.org/ffocusvideo.aspx?lang=en&treeID=2194&documentID=194057

„Taevariik”: http://www.cineuropa.org/video.aspx?lang=en&documentID=150262


Side Bar