Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/210

V Bruselu dne 22. února 2011

Scházejí se vrcholní představitelé Evropské komise a ruské vlády

Ruskou vládní delegaci v čele s premiérem Vladimírem Putinem uvítá 24. února 2011 k jednáním předseda Evropské komise José Manuel Barroso a další členové Komise. Na pořadu rozhovorů budou veškeré aspekty vztahů mezi EU a Ruskem: od podpory modernizačnímu procesu v Rusku přes obchod a energetiku až po hlubší technologickou spolupráci a mezinárodní vývoj.

Předseda Komise Barroso před jednáním prohlásil: „Těším se na produktivní jednání s premiérem Putinem a jeho vládou. Záběr plánovaných rozhovorů je známkou toho, jak moc jsou Rusko a EU na sobě závislé. Svědčí i tom, že máme na řešení společných problémů pomocí otevřeného dialogu společný zájem. Od jednání především očekávám, že dodají nový impuls našemu partnerství pro modernizaci. Příznivého vývoje bychom měli využít i k tomu, abychom posunuli do závěrečné fáze přistoupení Ruska ke Světové obchodní organizaci a pokročili při přípravě vzájemné nové dohody, i pokud jde o obchod, investice a energetiku.“

Vzájemné návštěvy mezi ruskou vládou a Komisí probíhají od roku 1997 a dosud poslední se konala v únoru 2009 v Moskvě. Nadcházející setkání vrcholných výkonných představitelů bude největší ve své historii – účastnit se jej bude sbor komisařů EU a dvanáct ministrů Ruské federace. Podepsáno bude i několik dokumentů z oblasti energetiky, věnovaných mj. aktualizovanému mechanismu včasného varování. Zhruba ve 13.00 hodin pak předseda Komise Barroso a premiér Putin uspořádají společnou tiskovou konferenci.

Souvislosti a hlavní témata jednání:

Rozhovory vrcholných výkonných představitelů budou vycházet z pozitivního vývoje vztahů mezi EU a Ruskem. Posun by měly přinést zejména v těchto klíčových oblastech: Partnerství pro modernizaci, jež navrhl předseda Barroso v listopadu 2009, bylo oficiálně ustaveno na summitu v Rostově na Donu v roce 2010. V loňském prosinci byl pak schválen jeho pravidelný pracovní plán. Partnerství nabízí praktickou podporu modernizaci v Rusku, včetně posílení právního státu. Setkání zástupců Komise a Ruska udá tomuto partnerství další směr a zajistí rychlou realizaci všech jeho aspektů.

Vloni na podzim byla ukončena dvoustranná jednání o přistoupení Ruska ke Světové obchodní organizaci. Tato událost vnesla do tohoto mnohostranného procesu výraznou dynamiku, jež umožní tento proces v roce 2011 úspěšně završit. Nadcházející jednání vrcholných představitelů by tuto dynamiku měla zachovat a zaměřit se na doladění zbývajících otázek. V podobném duchu se očekává, že z rozhovorů vzejde další podnět k probíhajícím jednáním o nové dohodě mezi EU a Ruskem.

Komise a ruská vláda dále zhodnotí probíhající spolupráci, jež by mohla mezi EU a Ruskem vést k zavedení bezvízového styku. V neposlední řadě delegace projednají mezinárodní otázky společného zájmu a těsnější spolupráci ve společném sousedství.

Další informace:

MEMO/11/104

Vztahy Evropská unie – Rusko: http://www.eeas.europa.eu/russia/index_en.htm.


Side Bar