Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska – Komunikat prasowy

Główna nagroda w konkursie im. Lorenza Natalego w 2011 r. przyznana

Bruksela, dnia 8 grudnia 2011 r. – W trakcie dzisiejszej ceremonii, która odbyła się w Brukseli, wręczono nagrody im. Lorenza Natalego 17 dziennikarzom z całego świata, nagrodzonym za znakomite osiągnięcia w pracy dziennikarskiej poświęconej tematyce rozwoju, praw człowieka i demokracji. Wybrano ich spośród 1300 uczestników konkursu.

W swojej przemowie skierowanej do laureatów Andris Piebalgs, europejski komisarz ds. rozwoju, stwierdził: „Dobre sprawowanie władzy, poszanowanie praw człowieka, demokracji oraz wolności mediów to najważniejsze warunki społecznego i gospodarczego rozwoju. Europa angażuje się w promowanie tych wartości na całym świecie, co jednak wymaga aktywnego uczestnictwa mediów, które udzielają głosu wszystkim obywatelom i rejestrują wydarzenia bez przekłamań. Dzięki swemu zaangażowaniu i profesjonalnej postawie tegoroczni zwycięzcy konkursu im. Lorenza Natalego wykorzystali możliwości dotarcia do obywateli, przedstawiając nam odkrywcze historie ludzkie i rzeczywistość dnia codziennego. Doceniamy ich wysiłki i pragniemy podziękować za wartościowe działania promujące rozwój, demokrację i prawa człowieka na całym świecie".

Konkurs odbywa się po raz 20-ty. Za jego pomocą Komisja Europejska pragnie nagrodzić dziennikarzy, pracujących często w bardzo wymagających warunkach, i docenić fakt, że dziennikarstwo bywa zalążkiem zmian na lepsze, inspiracją do rozwoju, a także motorem przemian demokratycznych walki o prawa człowieka.

Tematy, jakie podjęli w swych reportażach pozostali laureaci tegorocznej nagrody, obejmują: mikrokredyty, gwałty na lesbijkach, mające „wyleczyć” je z homoseksualizmu, oraz podwójne życie homoseksualistów w Afryce, równowaga płci w Indiach, nielegalny handel dziećmi, czary, okaleczanie narządów płciowych kobiet, niewolnictwo itp.

Pełna lista laureatów, a także zwycięskie artykuły oraz reportaże telewizyjne i radiowe dostępne są na stronie konkursu.

http://lorenzonataliprize.eu/

Kontekst:

Konkurs im. Lorenzo Natalego stanowi od dwudziestu lat część prowadzonej przez Komisję Europejską polityki rozwoju. Broniąc wolności słowa, demokracji, praw człowieka i rozwoju, działamy na rzecz dobrego sprawowania władzy, pokoju i poprawy warunków życia w krajach najuboższych.

Ogólna wartość nagród wynosi 60 000 euro (nagroda główna, specjalna nagroda dla dziennikarzy telewizyjnych, specjalna nagroda dla dziennikarzy radiowych oraz nagrody za pierwsze miejsca w każdej z kategorii regionalnych wynoszą 5 000 euro; nagroda za drugie i trzecie miejsce w konkursie regionalnym wynosi odpowiednio 2 500 euro i 1 500 euro). Wyróżnienia te przyznano 17 dziennikarzom w kategoriach: Afryka, państwa arabskie i Bliski Wschód, Azja, Europa, Ameryka Łacińska i Karaiby, specjalna nagroda dla dziennikarzy telewizyjnych, specjalna nagroda dla dziennikarzy radiowych oraz nagroda główna.

Wyboru zwycięzców dokonało niezależne jury, któremu przewodniczył Toby Vogel, doświadczony dziennikarz European Voice. Przy organizacji tegorocznego konkursu im. Lorenza Natalego Komisja Europejska współpracowała z organizacją Reporterzy Bez Granic, która w 2005 r. była laureatem nagrody im. Sacharowa za krzewienie wolności przekonań.

Dodatkowe informacje:

Strona internetowa konkursu:

http://lorenzonataliprize.eu/

Relacja i zdjęcia z ceremonii rozdania nagród zostaną udostępnione na portalu Europe by Satellite (EbS).

http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm

Kontakt:

Catherine Ray (+32 2 296 99 21)

Wojtek Talko (+32 2 297 85 51)


Side Bar