Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise – tisková zpráva

Udělení velké ceny Lorenza Nataliho za rok 2011

Brusel 8. prosince 2011 – Během slavnostního předávání cen dnes večer v Bruselu byla 17 novinářům z celého světa udělena cena Lorenza Nataliho za vynikající novinářskou práci s tematikou rozvoje, lidských práv a demokracie. Vítězové byli vybráni z více než 1300 účastníků.

Evropský komisař pro rozvoj Andris Piebalgs o vítězích prohlásil: „Řádná správa věcí veřejných, lidská práva, demokracie a svoboda médií představují klíčové podmínky pro sociální a hospodářský rozvoj. Evropa se zavázala prosazovat tyto hodnoty na celém světě, avšak uznává, že potřebuje pomoc médií, která dají slovo všem občanům a která přesně zaznamenají proběhlé události. Prostřednictvím jejich odhodlání a profesionálního přístupu nositelé ceny Lorenza Nataliho za rok 2011 využili možnosti oslovit občany a poskytli nám strhující lidské příběhy a přiblížili skutečnou realitu. Odměňujeme jejich úsilí a děkujeme za cenný přínos k podpoře rozvoje, demokracie a lidských práv na celém světě.“

Jednalo se o 20. ročník soutěže. Evropská komise se prostřednictvím této ceny snaží ocenit novináře, kteří pracují v často náročných podmínkách a oceňuje způsob, jakým může žurnalistika přispívat k pozitivním změnám a rozvoji a podporovat demokracii a lidská práva.

Témata, jimž se věnovali nositelé ceny Lorenza Nataliho za rok 2011, se zabývají: mikroúvěry, nápravným znásilňováním a dvojím životem homosexuálů v Africe, podílem pohlaví v Indii, obchodováním s dětmi, čarodějnictvím, mrzačením ženských pohlavních orgánů, otroctvím, atd.

Úplný seznam všech vítězů a jejich článků a televizních a rozhlasových reportáží je k dispozici na internetových stránkách ceny Lorenza Nataliho.

http://lorenzonataliprize.eu/

Souvislosti:

Cena Lorenza Nataliho tvoří již dvacet let součást rozvojové politiky Evropské komise. Obrana svobody projevu, demokracie, lidských práv a rozvoje je způsobem, jakým se lze v nejchudších zemích zasadit o řádnou správu věcí veřejných, mír a lepší životní podmínky.

Ceny o celkové hodnotě 60 000 EUR (Velká cena, Zvláštní televizní cena a Zvláštní rozhlasová cena a 1. cena v každé regionální kategorii mají hodnotu 5 000 EUR. Ceny v regionálních kategoriích mají hodnotu 2 500 EUR za 2. místo a 1 500 EUR za 3. místo) jsou uděleny 17 novinářům v rámci těchto oblastí: Afrika, arabský svět / Blízký východ, Asie, Evropa, Latinská Amerika / Karibik, Zvláštní televizní cena, Zvláštní rozhlasová cena a Velká cena.

Letošní vítěze vybrala nezávislá porota pod vedením Tobyho Vogala, předního novináře European Voice. Při pořádání tohoto ročníku soutěže o cenu Lorenza Nataliho spolupracuje Evropská komise společně s Reportéry bez hranic, vítězem Sacharovovy ceny za svobodu myšlení za rok 2005.

Další informace:

Internetové stránky ceny Lorenza Nataliho:

http://lorenzonataliprize.eu/

Ukázky a fotografie ze slavnostního předání bude možné zhlédnout na stránkách Evropa přes satelit:

http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm

Kontaktní osoby :

Catherine Ray (+32 22969921)

Wojtek Talko (+32 22978551)


Side Bar