Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska – Komunikat prasowy

Zapamiętaj tę datę: Zapowiedziano nowych głównych uczestników debaty poświęconej „arabskiej wiośnie” w ramach Europejskich Dni Rozwoju w Warszawie

Bruksela, dnia 5 grudnia 2011 r. – Premier rządu tymczasowego Tunezji Beji Caid el Sebsi oraz przewodniczący Przejściowej Rady Narodowej Libii Mustafa Mohammed Abdul Jalil to ostatni goście specjalni, którzy potwierdzili swój udział w Europejskich Dniach Rozwoju zaplanowanych na 15–16 grudnia w ślad za wydarzeniami związanymi z tegoroczną arabską wiosną i po raz pierwszy poświęconych takim kwestiom jak demokracja, prawa człowieka oraz sprawowanie rządów.

Nazwiska dwóch nowych prelegentów dołączą do długiej listy czołowych światowych przywódców oraz osobistości obecnych na międzynarodowej scenie, którzy już zapowiedzieli swoją obecność. Wśród zaproszonych gości znajduje się prezydent Nigru Mahamadou Issoufou, prezydent Haiti Michel Martelly, prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili, prezydent Republiki Kirgiskiej Roza Isakowna Otunbajewa oraz laureatka pokojowej Nagrody Nobla prof. Shirin Ebadi. Lista ważnych osobistości, które potwierdziły swój udział, jest dostępna na stronie internetowej: http://www.eudevdays.eu/2011-forum/programme/useful-documents

Obecni będą Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, unijny komisarz ds. rozwoju Andris Piebalgs oraz unijna komisarz ds. współpracy międzynarodowej, pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego Kristalina Georgieva. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski weźmie udział w ceremonii otwarcia.

Transmisja internetowa

Będą Państwo mogli na żywo śledzić w internecie przebieg Europejskich Dni Rozwoju bądź wybrać poszczególne panele dyskusyjne oraz przemowy. Do pobrania będą również zdjęcia oraz relacje wideo, a także opublikowane zostaną wybrane cytaty. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń na stronie http://www.eudevdays.eu/.

Pozostali przedstawiciele wysokiego szczebla oraz program Europejskich Dni Rozwoju

Europejskie Dni Rozwoju urosły do rangi jednych z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu spotkań dotyczących rozwoju na świecie. Organizatorem tegorocznej edycji, która będzie miała miejsce w dniach 15–16 grudnia w Warszawie, jest Komisja Europejska i prezydencja polska.

Tematem przewodnim Europejskich Dni Rozwoju będzie związek między rozwojem i demokracją. 11. edycja, organizowana po raz pierwszy w kraju na wschód od dawnej żelaznej kurtyny oraz w kontekście dokonujących się na naszych oczach zmian politycznych w świecie arabskim, zgromadzi najważniejszych graczy z tych dwóch części świata.

Wydarzenie to będzie stanowiło platformę umożliwiającą zaprezentowanie doświadczeń związanych z przemianami w Europie Wschodniej w nowym kontekście.

Pozostałe zagadnienia to:

(z oficjalnym programem można się zapoznać na stronie: http://www.eudevdays.eu/2011-forum/programme/agenda-overview)

Na czwartek 15 grudnia na godz. 13:00 zaplanowano natomiast konferencję prasową z udziałem komisarza Andrisa Piebalgsa.

Dwudniowe wydarzenia będą również okazją dla grup zajmujących się problematyką rozwoju do podjęcia debaty na temat „Programu działań na rzecz zmian”, tj. nowego podejścia przyjętego przez Komisję Europejską do współpracy na rzecz rozwoju. Program jest wyrazem dążenia do zwiększenia wpływu pomocy poprzez skoncentrowanie się na mniejszej liczbie sektorów oraz na tych krajach, które najbardziej potrzebują pomocy.

Akredytacja

Formularz dla dziennikarzy ubiegających się o akredytację jest dostępny w wersji elektronicznej za pośrednictwem przewodnika internetowego na stronie:

http://www.eudevdays.eu/sites/default/files/docs/EDD_2011_Media_Guide_v6.pdf

Kontekst

Pierwsza edycja Europejskich Dni Rozwoju odbyła się w 2006 r. Dla najważniejszych partnerów była to okazja, by spotkać się we wspólnym gronie i przeprowadzić debatę na temat sposobu poprawy skuteczności pomocy. W dotychczasowych pięciu edycjach wzięło udział 36 przywódców państw, 60 szefów rządów i ministrów oraz 7 laureatów Nagrody Nobla. Ubiegłoroczna edycja zorganizowana w Brukseli zgromadziła 5 tys. uczestników.

Europejskie Dni Rozwoju są organizowane przez Komisję Europejską oraz państwo członkowskie sprawujące prezydencję Rady Unii Europejskiej i stanowią główne forum europejskie poświęcone kwestiom międzynarodowym oraz współpracy na rzecz rozwoju. Mają one globalny zasięg i przyciągają tysiące propagatorów rozwoju, decydentów oraz praktyków.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie rozwój i demokracja. Dwadzieścia lat temu w Europie Środkowo-Wschodniej dokonały się głębokie przemiany. W zeszłym roku byliśmy świadkami wybuchu masowych protestów w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Właśnie teraz nadszedł stosowny moment, by zaprosić przedstawicieli grup działających na rzecz rozwoju w celu dokonania bilansu, a także przeanalizowania i zweryfikowania zależności między przemianami politycznymi a postępami społeczno-gospodarczymi.

Termin rejestracji dla dziennikarzy mija dnia 7 grudnia.

Szczegółowe informacje:

Rejestracja na stronie: https://accreditation.pl2011.eu/

Oficjalna strona internetowa Europejskich Dni Rozwoju:

http://www.eudevdays.eu/

Strona internetowa Dyrekcji Generalnej ds. Rozwoju i Współpracy EuropeAid:

http://ec.europa.eu/europeaid/index_pl.htm

Strona internetowa europejskiego komisarza ds. rozwoju Andrisa Piebalgsa:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/piebalgs/index_en.htm

Kontakt:

Catherine Ray (+32 2 296 99 21)

Wojtek Talko (+32 2 297 85 51)


Side Bar