Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise – tisková zpráva

Poznačte si v kalendáři: Významní představitelé arabského jara se coby řečníci zúčastní Evropských dnů rozvojové pomoci ve Varšavě

Brusel 5. prosince 2011 – Prozatímní premiér Tuniska J. E. Al-Bádží Qáid as-Sabsí a předseda Přechodné národní rady Libye J. E. Mustafa Mohammed Abdul Džalíl jsou poslední význační hosté, kteří potvrdili svou účast na Evropských dnech rozvojové pomoci 15. až 16. prosince, jež se v návaznosti na letošní události arabského jara poprvé zaměří na demokracii, lidská práva a vládnutí.

Tito řečníci se připojí k dlouhému seznamu světových představitelů a vysoce postavených osobností z mezinárodní scény, kteří již potvrdili svou účast. Jedná se o prezidenta Nigeru J. E. pana Mahamadou Issoufoua, prezidenta Haiti J. E. pana Michela Martellu, prezidenta Gruzie J. E. pana Micheila Saakašviliho, prezidentku Kyrgyzské republiky J. E. paní Rozu Isakovnu Otunbaevu a profesorku Shirin Ebadiovou, laureátku Nobelovy ceny. Seznam významných osobností, které potvrdily svou účast je k dispozici zde (http://www.eudevdays.eu/2011-forum/programme/useful-documents)

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso, komisař pro rozvoj Andris Piebalgs a komisařka pro mezinárodní spolupráci, humanitární pomoc a reakci na krize Kristalina Georgievová se těchto dnů rovněž zúčastní. Polský prezident Bronisław Komorowski navštíví zahajovací ceremonii.

Internetové vysílání

Tuto událost můžete sledovat živě na internetu nebo si zvolit konkrétní panel či projevy. Fotografie a videa budou k dispozici ke stažení a internetová stránka bude zahrnovat i citace. Zveme Vás ke sledování této události na www.eudevdays.eu

Jiné významné osobnosti a program

Evropské dny rozvojové pomoci, které jsou tento rok organizovány Evropskou komisí a polským předsednictvím, se staly známými jako jedna z klíčových událostí v kalendáři mezinárodní rozvojové pomoci. Budou se konat ve Varšavě ve dnech 15. a 16. prosince.

Klíčovým tématem Evropských dnů rozvojové pomoci bude propojení mezi rozvojem a demokracií. Letošní ročník, který je poprvé organizován v zemi za bývalou železnou oponou a v kontextu probíhajících politických změn v arabském světě, umožní setkání hlavních aktérů z obou těchto regionů.

Tato akce poskytne platformu, která pomůže zúročit transformační zkušenost východní Evropy v nových souvislostech.

Dalšími hlavními tématy jsou:

Účinnost pomoci

Nový přístup k rozvojové spolupráci: Agenda pro změnu

Lidská práva

(Oficiální program je k dispozici zde:

http://www.eudevdays.eu/2011-forum/programme/agenda-overview)

Komisař Andris Peibalgs bude odpovídat na otázky novinářů na tiskové konferenci dne 15. prosince ve 13.00.

Dvoudenní akce nabídne příležitost osobám zainteresovaným na rozvojové pomoci debatovat o novém přístupu Evropské komise k rozvojové spolupráci, nazvaný „Agenda pro změnu“, který spočívá v závazku zvětšit dopad pomoci tím, že se zaměří na menší počet odvětví a nejvíce potřebné země.

Akreditace

Akreditační formuláře pro novináře mohou být vyplněny online za použití

online průvodce

http://www.eudevdays.eu/sites/default/files/docs/EDD_2011_Media_Guide_v6.pdf

Souvislosti

Evropské dny rozvojové pomoci byly zahájeny v roce 2006. Jsou příležitostí pro klíčové partnery setkat se a diskutovat o způsobech zlepšení účinnosti pomoci. Na pěti předcházejících ročnících se setkalo dohromady 36 hlav států, 60 předsedů vlád nebo ministrů a 7 nositelů Nobelovy ceny. Loňský ročník, který se konal v Bruselu, přilákal celkem 5 000 účastníků.

Evropské dny rozvojové pomoci, jež jsou organizovány Evropskou komisí a předsednictvím Rady Evropské unie, jsou prvořadým evropským fórem o mezinárodních otázkách a rozvojové spolupráci. Mají globální dosah a poskytují platformu pro spolupráci, která svádí dohromady tisíce propagátorů rozvoje, osob přijímajících rozhodnutí a lidí z praxe.

Hlavním tématem a zaměřením ročníku 2011 je „rozvoj a demokracie“. Před dvaceti lety střední a východní Evropa zažila prudký přechod. Minulý rok začala povstání v severní Africe a na Blízkém východě. Nyní je tedy nejlepší čas k tomu přivést dohromady lidi zainteresované na rozvojové pomoci za účelem zhodnocení, analýzy a přezkumu vazeb mezi politickými změnami a socio-ekonomickým pokrokem.

Registrace novinářů by měla být učiněna do 7. prosince.

Další informace:

Pro registraci navštivte https://accreditation.pl2011.eu

Internetové stránky Evropských dnů rozvojové pomoci:

http://www.eudevdays.eu/

Internetové stránky GŘ pro rozvoj a spolupráci EuropeAid:

http://ec.europa.eu/europeaid/index_en.htm

Internetové stránky evropského komisaře pro rozvoj Andrise Piebalgse:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/piebalgs/index_en.htm

Kontaktní osoby:

Catherine Ray (+32 2 296 99 21)

Wojtek Talko (+32 2 297 85 51)


Side Bar