Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise – tisková zpráva

Letecká doprava: Komise vítá dohodu o přeletech nad Sibiří

Brusel 1. prosince 2011 – Evropská komise a ruská vláda se dohodly na modernizaci systému plateb za přelety nad Sibiří. Od 1. ledna 2014 budou veškeré poplatky, které musí letecké společnosti EU hradit za přelet ruského území, odvozené od nákladů a transparentní. Nebude docházet k diskriminaci mezi leteckými společnostmi. Dohoda je stanovena v dopisech, které si obě strany vyměnily. Rusko zastupovala ministryně pro hospodářský rozvoj Elvira Nabiullinová a Komisi její místopředseda Siim Kallas a komisař EU pro obchod Karl De Gucht. Vstoupí v platnost 1. ledna 2012 poté, co ministerská konference Světové obchodní organizace (WTO) schválí přistoupení Ruska k WTO, což se očekává 16. prosince 2011.

Letečtí dopravci EU jsou v současnosti na letech do asijských destinací povinni platit za přelet nad Sibiří. Náklady na tyto platby se odhadují přibližně na 320 milionů EUR ročně, přičemž velká část z nich směřuje přímo do společnosti Aeroflot. EU byla již dlouho znepokojena tím, že tyto platby porušují antimonopolní právo EU i mezinárodní právo (Chicagskou úmluvu). Kromě toho nespravedlivě navyšují náklady leteckých společností, zdražují letenky z Evropy do asijských destinací a narušují hospodářskou soutěž mezi leteckými společnostmi na těchto trzích. Představují také dodatečnou zátěž pro obchodní vztahy mezi EU a Asií.

Dnešní dohoda vychází ze souboru „dohodnutých zásad“, jež byly vypracovány v roce 2006, ale teprve nyní vstoupí v platnost.

Místopředseda Komise Siim Kallas zdůrazňuje význam tohoto průlomu ve vztazích mezi EU a Ruskem v oblasti letectví: „Poplatky za přelety Sibiře byly po desítky let zdaleka největší překážkou pro další rozvoj vztahů mezi EU a Ruskem v oblasti letectví. Doplácely na to letecké společnosti a cestující. Dnešní dohoda je proto velmi důležitým milníkem na cestě k posílení užší spolupráce v mnoha oblastech letectví. Shodli jsme se na tom s ruským ministrem dopravy Igorem Levitinem na posledním summitu EU a Ruska o letecké dopravě v Petrohradu. Velmi úzce jsme na dokončení dohody spolupracovali také s polským předsednictvím. Dohoda jasně odráží pozitivní atmosféru petrohradského setkání. Těšíme se nyní na její urychlené provedení."

Komisař Karel De Gucht zdůrazňuje význam této dohody pro vstup Ruska do WTO: „Jasný závazek stanovovat poplatky za přelety nad Sibiří na základě nákladů, transparentně a nediskriminačně, který nám Rusko poskytlo, pomohl připravit podmínky pro podporu přistoupení Ruska k WTO ze strany EU. Obě tyto skutečnosti jsou velmi dobrou zprávou."

Další kroky

Rusko a členské státy EU musí do 1. července 2012 změnit své dvoustranné dohody o leteckých službách, aby plně provedly „dohodnuté zásady“.

Více informací o vztazích EU a Ruska v oblasti letectví:

MEMO/11/695

MEMO/11/167

Kontaktní osoby:

Helen Kearns (+32 22987638)

Dale Kidd (+32 22957461)


Side Bar