Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisijos pranešimas spaudai

Skaitmeninė darbotvarkė. Nauja pažangių technologijų ir žiniasklaidos bendrovių koalicija sieks mūsų vaikams saugesnio interneto

Briuselis, 2011 m. gruodžio 1 d. Siekdamos vaikams saugesnio interneto 28 pažangios bendrovės susibūrė į naują koaliciją. Komisijos sudarytos koalicijos steigiamosios narės: Apple, BSkyB, BT, Dailymotion, Deutsche Telekom, Facebook, France Telecom-Orange, Google, Hyves, KPN, Liberty Global, LG Electronics, Mediaset, Microsoft, Netlog, Nintendo, Nokia, Opera Software, Orange, Research in Motion, RTL Group, Samsung, Sulake, Telefonica, Teliasonera, Telenor Group, Tuenti, Vivendi, Vodafone. Tarp prioritetinių koalicijos uždavinių – pranešimo apie netinkamą turinį supaprastinimas, privatumo nuostatų pritaikymas prie vartotojų amžiaus ir daugiau galimybių tėvams kontroliuoti vaikų naudojimąsi internetu. Tokių priemonių tenka imtis rūpinantis vis jaunesnės interneto vartotojų kartos interesais.

Europos Komisijos Pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes sakė: „Naujosios koalicijos uždavinys – sukurti skaidrias ir nuoseklias apsaugos priemones tiek vaikams, tiek jų tėvams, kad naršymas internete būtų kuo naudingesnis. Koalicijos steigėjos jau dabar yra saugaus interneto vaikams lyderės. Bendradarbiaudami paskatinsime ir kitas šio sektoriaus bendroves neatsilikti, o vaikams sudarysime puikias naudojimosi internetu sąlygas.“

Koalicijos steigiamosios narės sudarė Tikslų deklaraciją – joje sutarta:

  • Sukurti paprastas ir gerai veikiančias pranešimo priemones. Jos turi būti lengvai randamos ir atpažįstamos visuose įrenginiuose siekiant, kad pranešimas ir reagavimas į turinį ir kontaktinę informaciją, kurie atrodo žalingi vaikams, būtų veiksmingas;

  • Privatumo nuostatas pritaikyti amžiaus grupei. Tai nuostatos, padedančios atsižvelgti į skirtingų amžiaus grupių poreikius (tokiomis nuostatomis galima apriboti vartotojo informacijos prieigą, pavyzdžiui, nustatyti, ar kontaktinė informacija yra prieinama tik asmenims, su kuriais bendraujama asmeniškai, ar plačiajai visuomenei);

  • Labiau klasifikuoti turinį. Numatoma sukurti bendrą plačiai taikytiną turinio klasifikaciją pagal amžiaus grupes, kad tėvams būtų aiškios naudojamos amžiaus kategorijos;

  • Sukurti daugiau ir įvairesnių tėvų kontrolės priemonių. Sukurti vartotojui patogias priemones ir aktyviai skatinti jų naudojimą siekiant, kad jomis būtų naudojamasi kuo plačiau;

  • Veiksmingai šalinti su smurtu prieš vaikus susijusį turinį. Geriau bendradarbiauti su teisėsaugos institucijomis ir pagalbos linijomis ir aktyviai šalinti iš interneto su seksualiniu vaikų išnaudojimu susijusį turinį.

Koalicija veiks savanoriško bendradarbiavimo pagrindu. Komisija tikisi, kad koalicijos steigiamųjų narių sukurtus sprendimus norės diegti vis daugiau bendrovių – koalicija atvira naujiems nariams.

Pagrindiniai faktai

Vaikams saugus internetas yra vienas iš pagrindinių Europos skaitmeninės darbotvarkės sudedamųjų dalių (bendros informacijos apie skaitmeninę darbotvarkę pateikiama IP/10/581, MEMO/10/199 ir MEMO/10/200).

Europoje vaikai pradeda naudotis internetu vidutiniškai nuo septynerių. Nepaisant taikomų amžiaus apribojimų, 38 proc. 9–12 metų amžiaus vaikų teigia turintys susikūrę socialinio tinklo naudotojo profilį. Daugiau kaip 30 proc. vaikų jungiasi prie interneto naudodamiesi mobiliojo ryšio priemonėmis, o 26 proc. – žaidimų pultais.

Koalicijos kūrimą paskatino Komisijos Pirmininko pavaduotojos Neelie Kroes kreipimasis į IRT sektoriaus įmones, kuriame ji ragino spręsti su labai jaunu interneto vartotojų amžiumi susijusias problemas (SPEECH/11/703).

Koalicijos steigiamosios narės – telefonų gamintojai, operacinių sistemų tiekėjai, interneto ryšio tiekėjai, transliuotojai, socialiniai tinklai, mobiliojo ryšio operatoriai ir kt. Laukiama ir naujų narių.

Tikslų deklaracijoje nustatyti kiekvienos iš pirmiau nurodytų penkių veiklos sričių terminai ir veiklos rodikliai. Be to, koalicijos dalyvės įsipareigojo bendradarbiauti ne tik su Komisija, bet ir su suinteresuotosiomis šalimis, kaip antai vaikų gerovės ir vartotojų apsaugos NVO. Siekdama aiškiai pabrėžti atskaitomybę ir ataskaitų teikimą šiame procese, šios savaitės pradžioje Komisija buvo sukvietusi NVO atstovų grupę. Savo darbo rezultatus koalicija įvertins 2012 m. vasarą ir nuspręs, kada turi būti atliktas kitas vertinimas.

Iniciatyva grindžiama jau anksčiau su tam tikrais sektoriais sudarytais susitarimais, kaip antai ES saugesnės socialinės tinklaveikos principai, Europos pagrindų susitarimas dėl saugesnio naudojimosi judriuoju ryšiu ir Europos žaidimų informacinė sistema (PEGI).

Naudingos nuorodos

Saugesnis internetas

http://ec.europa.eu/information_society/activities/sip/self_reg/index_en.htm

Skaitmeninės darbotvarkės interneto svetainė http://ec.europa.eu/digital-agenda

Neelie Kroes interneto svetainė http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes/

Neelie Kroes paskyra tinkle Twitter http://twitter.com/neeliekroeseu

Asmenys ryšiams:

Ryan Heath (+32 2 296 17 16); paskyra tinkle Twitter @ECspokesRyan

Linda Cain (+32 2 299 90 19)


Side Bar