Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska – Komunikat prasowy

Europejska kampania na rzecz bezpieczeństwa zabawek: zapewnijmy bezpieczeństwo naszym dzieciom

Bruksela, dnia 29 listopada 2011 r. Święta Bożego Narodzenia to gorący okres dla Świętego Mikołaja. Musi przygotować sanie, nakarmić renifery, sprawdzić, czy na swojej liście ma wszystkie grzeczne dzieci...i upewnić się, że kupione przez elfy zabawki nie tylko sprawią dzieciom radość, ale są także bezpieczne. W tym roku będzie miał ułatwione zadanie: od lipca 2011 r. zabawki sprzedawane w UE muszą spełniać najsurowsze normy bezpieczeństwa na świecie.

Bezpieczeństwo i dobra zabawa to świetne połączenie, ale niestety nie zawsze idą one w parze. Bezpieczeństwo zabawek zależy nie tylko od ich konstrukcji, ale także od sposobu obchodzenia się z nimi i od wieku dziecka. Na co powinni zwracać uwagę rodzice, chcąc sprawdzić, czy zabawka jest bezpieczna dla ich dziecka? Aby zapewnić dostęp do rzetelnych informacji na ten temat, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani zainicjował europejską kampanię na rzecz bezpieczeństwa zabawek, która pokaże, jak kupować bezpieczne zabawki i jak bezpiecznie ich używać. W stacjach telewizyjnych w całej Europie będzie emitowany klip na ten temat, a więcej informacji rodzice znajdą w ulotce z poradami dotyczącymi bezpieczeństwa, wręczanej konsumentom kupującym zabawki w UE.

Wiceprzewodniczący Antonio Tajani powiedział: „Rozpoczynamy tę kampanię w okresie Bożego Narodzenia, kiedy kupowanych jest najwięcej zabawek. W tym roku zabawki sprzedawane w UE będą jeszcze bezpieczniejsze niż do tej pory, a nasza kampania pomoże rodzicom w dokonywaniu właściwych wyborów.” Komisarz dodał: „Cieszę się, że w kampanii tej będą uczestniczyć media i setki sklepów w całej UE. Rzecz jasna bezpieczeństwo jest ważne przez cały rok, więc już teraz zróbmy wszystko, by nie musieć jego braku doświadczać »na własnej skórze«”.

Link do klipu i ulotki

Wykaz państw członkowskich i sklepów biorących udział w akcji

Więcej informacji na temat nowych unijnych przepisów dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa zabawek: IP/11/908

O czym warto pamiętać, kupując zabawki?

Nigdy nie kupuj zabawek nie posiadających oznakowania CE

Oznakowanie CE jest zobowiązaniem ze strony producenta, że zabawka spełnia wszystkie obowiązujące wymogi bezpieczeństwa UE, należące do najostrzejszych na świecie.

Nie kupuj zabawek z małymi odłączanymi częściami dzieciom w wieku poniżej 3 lat

Dzieci w wieku poniżej 3 lat często wkładają wszystko do ust, są więc szczególnie narażone na zadławienie. Zabawki oznakowane tym symbolem nie nadają się dla dzieci poniżej 3 lat.

Przeczytaj wszystkie ostrzeżenia i instrukcje

Zapoznaj się z zaleceniami dotyczącymi wieku dziecka i bezpiecznego korzystania z zabawki i traktuj je poważnie! Kupując nową zabawkę, upewnij się, że jest ona odpowiednia do wieku dziecka – uwzględnij jego temperament, przyzwyczajenia i zachowanie.

Zwracaj uwagę na bawiące się dzieci

Dbaj o to, by dzieci bawiły się zabawkami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz by zabawki były dopasowane do wieku i umiejętności dziecka. Doglądanie dzieci zapewnia im bezpieczeństwo w czasie zabawy.

Zabawki kupuj zawsze w godnych zaufania sklepach i portalach internetowych

Dbają one o jakość zabawek, które sprzedają, i zazwyczaj przyjmują zwroty. Dokładnie sprawdzaj używane zabawki, czy te zakupione z drugiej ręki, czy podarowane przez znajomych. Jako że zostały wyprodukowane kilka lat temu, mogą nie spełniać obecnych norm bezpieczeństwa.

Jeśli wystąpią problemy z bezpieczeństwem zabawki, zawsze informuj o tym producenta lub sprzedawcę, u którego zakupiono zabawkę.

Ulotki rozdawane w sklepach

Wiele sklepów z zabawkami w Niemczech, Szwecji, Belgii, Grecji, Rumunii, Zjednoczonym Królestwie, Francji, Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech, w Irlandii i w Austrii będzie rozprowadzać ulotki z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa zabawek. Sklepy zainteresowane udziałem w kampanii mogą zwrócić się do Komisji Europejskiej

Kontakt :

Carlo Corazza +32 2 295 17 52


Side Bar