Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise – tisková zpráva

Stěhujete se do EU? Dobré rady jsou nyní na dosah ruky – stačí jen kliknout myší

Brusel 18. listopad 2011 – Kam se obrátit s žádostí o vydání německého pracovního povolení? Potřebuje občan Indie povolení k pobytu pro účely studia ve Španělsku? A pokud se stanete obětí vykořisťování v zaměstnání, kdo vám může podat pomocnou ruku?

Evropská komisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová dnes představila portál EU o přistěhovalectví. Jedná se o internetové stránky s praktickými informacemi pro cizí státní příslušníky, kteří se chtějí přestěhovat do EU. Tyto stránky ec.europa.eu/immigration jsou rovněž zaměřeny na migranty, kteří už v EU pobývají a rádi by se přestěhovali z jednoho členského státu do jiného členského státu. Jednotlivé kategorie migrantů zde najdou konkrétní informace o postupech v případě migrace, které jsou uplatňovány všemi 27 členskými státy.

Komisařka Malmströmová uvedla: „Mnoho lidí uvažujících o přestěhování do Evropské unie nemá představu o možnostech, které se jim nabízejí, nevědí, jak požádat o povolení k pobytu, nebo jim nejsou známa rizika spojená s nelegální migrací. A ani migranti, kteří již na území EU pobývají, často neznají svá práva. Musíme jim poskytnout kvalitní a lehce dostupné informace o těchto mnohokrát komplikovaných postupech.“

Souvislosti

Portál EU o přistěhovalectví je prvním vstupním místem, kde je možno získat aktuální a praktické informace o postupech a politikách v oblasti přistěhovalectví, jak tak úrovni EU, tak na úrovni vnitrostátní. Pracovníci, vědci, studenti a ti, kteří se do EU chystají za účelem sloučení s rodinou, která již v EU pobývá, najdou na tomto portálu informace přizpůsobené jejich potřebám a týkající se členského státu, do něhož se chtějí přestěhovat. Portál obsahuje rovněž přímé odkazy na internetové stránky vnitrostátních orgánů působících v oblasti přistěhovalectví. Uživatelé zde mohou jednoduchým způsobem vyhledat informace ohledně svých práv, jakož i informace o tom, zda potřebují vízum pro vstup na území EU či nikoliv.

Na portálu EU o přistěhovalectví naleznete kromě informací o možných způsobech legálního vstupu na území EU také popis rizik spojených s nelegální migrací, ke kterým patří například nedovolené obchodování a pašování. Migranti a potenciální migranti na těchto stránkách najdou také rozsáhlý adresář kontaktů na vládní a nevládní organizace, které jim mohou pomoci. Podrobné informace přístupné na tomto portálu mohou být užitečné i pro organizace pro podporu migrantů, přistěhovalecké úřady, úřady práce a akademické kruhy.

Portál EU o přistěhovalectví naleznete na těchto internetových stránkách http://ec.europa.eu/immigration/ v anglickém a francouzském jazyce.

Připravuje se arabské a španělské znění a také další vylepšení přístupu k tomuto portálu z různých technických platforem.

Při vývoji tohoto portálu Komise vedla rozsáhlé konzultace, do nichž se zapojily organizace pro podporu migrantů, odborové organizace, sdružení zaměstnavatelů a náboženské skupiny ze zemí původu, tranzitu a zemí cílových. Tyto konzultace se konaly v Belgii, České republice, Francii, Německu, Španělsku a Mali.

V Evropské unii žije 20,1 milionu cizích státních příslušníků, což představuje zhruba 4 % celkového počtu obyvatel EU.

V roce 2010 vydaly členské státy EU a státy podílející se na spolupráci v rámci schengenského prostoru přes 11 milionů víz.

Každoročně se stane obětí obchodování s lidmi směřujícího do EU nebo v rámci EU několik set tisíc osob.

Další informace

Portál EU pro přistěhovalectví

http://ec.europa.eu/immigration

Internetové stránky komisařky pro vnitřní věci Cecilie Malmströmové:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/malmstrom/welcome/default_en.htm

Internetové stránky Generálního ředitelství pro vnitřní věci:

http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/index_en.htm

Kontaktní osoby :

Michele Cercone (+32 2 298 09 63)

Tove Ernst (+32 2 298 67 64)


Side Bar