Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/136

Brüssel, 8. veebruar 2011

Mobiilitootjad said valmis ühtse telefonilaadija

On sul kunagi tuju rikkunud asjaolu, et sa ei saa laenata sõbra või kolleegi mobiiltelefonilaadijat, sest see lihtsalt ei sobi sinu telefonile? See aeg hakkab nüüd otsa saama. Ühtne laadija, mis sobiks kõikide eri tootjate mobiiltelefonidega, on lihtne idee, mida komisjon on paljude aastate vältel üritanud läbi suruda. Neljateistkümne ettevõtte ja Euroopa Komisjoni koostöö tulemusena on lahendus siin: onechargerforall.eu. Andmesidevõimalusega mobiiltelefonide uued tehnilised standardid avaldati 29. detsembril 2010. Täna sai Euroopa Komisjoni asepresident Antonio Tajani kätte kõikidele mobiiltelefonidele sobiva universaalse laadija näidise. Selle andis üle Bridget Cosgrave, Euroopa digitaaltehnoloogia tootmisharu ühendava suurima organisatsiooni DIGITALEUROPE peadirektor.

„Ma tervitan uutele ELi standarditele vastavate mobiiltelefonilaadijate kasutuselevõtmist. See on Euroopa tarbija jaoks suurepärane uudis. Nüüd jääb meil veel üle oodata uute laadijate ja nendega sobivate mobiiltelefonide jõudmist poeletile. Loodan, et tootjad suudavad tooted kiiresti turule tuua, et ELi kodanikel oleks juba õige pea võimalik ühtse mobiiltelefonilaadija eeliseid kasutada,” ütles tööstuse ja ettevõtluse eest vastutav Euroopa Komisjoni asepresident Antonio Tajani.

Täna algab Euroopa Komisjonilt algtõuke saanud projekti rakendamine. Komisjoni toel on tootjad saanud selle Euroopa tarbijatele kasu toova uuenduse suhteliselt lühikese aja jooksul teoks teha. EL saavutas ühtse laadija kasutuselevõtu, kasutades tervet mõistust ja tegutsedes pragmaatiliselt – ühtegi uut eeskirja vaja ei läinud. Euroopa Komisjon teeb tootjatega koostööd, et eurooplased saaksid algatusest kasu niipea kui võimalik.

2010. aasta detsembris avaldati standardid ning nüüd võivad mobiilitootjad asuda tegema vajalikke muudatusi laadijate konstruktsioonis ja katsetamises, et tagada nendega sobivate telefonide turvalisus ja koostalitlusvõime. Eri kaubamärki kandvaid andmesidevõimalusega mobiiltelefone saab nüüd laadida ühe ja sama laadijaga – mobiiltelefonikasutaja seisukohast on see suur samm edasi. Neliteist mobiilitootjat on kokku leppinud, et uued ühtsed mobiiltelefonilaadijad tuuakse Euroopa turule 2011. aasta jooksul.

Ühtne laadija on käegakatsutav tõend sellest, kuidas standardimine võib eurooplaste elu lihtsamaks teha. Komisjon soosib standardimist kui ühte põhitegurit, mis võimaldab ühtse turu kõiki võimalusi ära kasutada, nagu on märgitud ka 2011. aasta jaanuaris avaldatud iga-aastases majanduskasvu analüüsis.

Taustteave

Asjaolu, et mobiiltelefonilaadijad kõikidele telefonidele ei sobi, ei põhjusta üksnes ebamugavust kasutajatele, vaid on Euroopa Liidu jaoks ka oluline keskkonnaprobleem. Mobiilikasutaja, kes soovib endale uue telefoni osta, peab sageli ostma ka uue laadija – ja seda olenemata vana laadija seisukorrast.

Vastuseks Euroopa Komisjoni üleskutsele nõustusid 14 suuremat mobiiltelefonitootjat alla kirjutama vastastikuse mõistmise memorandumile, et ühtlustada andmesidevõimalusega mobiiltelefonide ELis müüdavad laadijad. Vastastikuse mõistmise memorandumile kirjutasid all järgmised ettevõtted: Apple, Emblaze Mobile, Huawei Technologies, LGE, Motorola Mobility, NEC, Nokia, Qualcomm, Research In Motion (RIM), Samsung, Sony Ericsson, TCT Mobile (mobiiltelefonid ALCATEL), Texas Instruments ja Atmel.

Pärast Euroopa Komisjonilt volituste saamist andsid Euroopa standardiasutused CEN-CENELEC ja ETSI välja ühtlustatud standardid, millele uut ühtset laadijat kasutavad andmesidevõimalusega mobiiltelefonid peavad alates 2011. aastast vastama. Ühtne laadija põhineb mikro-USB-ühenduspesa tehnoloogial. Vastastikuse mõistmise memorandumi kohaselt võib telefonide puhul, millel mikro-USB liides puudub, kasutada adapterit.

Kokkulepe hõlmab andmesidevõimalusega mobiiltelefone, st telefone, mida saab ühendada arvutiga, et vahetada näiteks pilte, faile ja muusikat. Andmesidevõimalusega mobiiltelefonid on juba hõivanud turul juhtpositsiooni. Nn nutitelefonid on andmesidevõimalusega mobiiltelefonide alaliik.

Lisateave:

One charger for all

Vt ka:

http://www.youtube.com/watch?v=jIyo29pjgDI&feature=player_profilepage


Side Bar