Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/133

Briselē, 2011. gada 7. februārī

No šodienas jaunajiem automobiļiem — dienas gaitas lukturi

No šodienas visu jauno tipu pasažieru automobiļiem un maziem piegādes furgoniem būs obligāti vajadzīgi dienas gaitas lukturi. Uz smagkravas automobiļiem un autobusiem šis noteikums tiks attiecināts pēc 18 mēnešiem, proti, 2012. gada augustā. Dienas gaitas lukturi ieslēdzas automātiski, tiklīdz tiek iedarbināts motors. Gaidāms, ka, lietojot tos, palielināsies ceļu satiksmes drošība, jo tie ievērojami palielina mehānisko transportlīdzekļu redzamību citiem ceļu lietotājiem. Turklāt šie lukturi patērē mazāk enerģijas nekā pašreizējie tuvās gaismas lukturi. Valstīs, kurās dienas gaitas lukturi jau ir obligāti, tie atzīti par pozitīvu pavērsienu ceļu satiksmes drošības jomā.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Antonio Tajāni, kura atbildības joma ir rūpniecība un uzņēmējdarbība, sacīja: “Dienas gaitas lukturi mums visnotaļ palīdzēs panākt, lai uz Eiropas ceļiem notiktu mazāk nelaimes gadījumu. To lietošana nāks par labu arī videi, jo salīdzinājumā ar parastajiem tuvās gaismas lukturiem būs mazāk CO2 emisiju.”

2009. gadā uz Eiropas ceļiem gāja bojā vairāk nekā 35 000 cilvēku, un aprēķināts, ka papildus katram bojāgājušajam četri cilvēki gūst traumas, kuru dēļ kļūst par invalīdiem uz mūžu, desmit gūst nopietnas traumas un 40 — nelielas traumas. Tā kā ir ieviesti vairāki pasākumi, tostarp labākas drošības tehnoloģijas transportlīdzekļiem, drošāka ceļu infrastruktūra un uzlabota vadītāju apmācība (sk. IP/09/970).

Nesen tika veikts pētījums par dienas gaitas lukturiem, kurš liecina, ka ceļu lietotāji, tostarp gājēji, riteņbraucēji un motociklisti pamana transportlīdzekļus ar dienas gaitas lukturiem skaidrāk un drīzāk nekā transportlīdzekļus ar parastajiem tuvās gaismas lukturiem. Transportlīdzekļiem, kam ir dienas gaitas lukturi, tie ieslēdzas automātiski, tiklīdz tiek iedarbināts motors. Tumsā vadītājam manuāli jāieslēdz tālā gaisma. Tad dienas gaitas lukturi automātiski izslēdzas.

Vides ziņā dienas gaitas lukturi ir efektīvs risinājums transportlīdzekļu redzamības palielināšanai. Tā kā šī tehnoloģija ir domāta, lai to izmantotu dienas laikā, tā ir daudz efektīvāka un lietderīgāka nekā līdz šim izmantotās apgaismes ierīces. Šie lukturi patērē aptuveni 25–30 % no enerģijas, kas vajadzīga, lai darbinātu parastās apgaismes ierīces. Dienas gaitas lukturiem izmantojot gaismas diodi, enerģijas patēriņš ir vēl mazāks, proti, 10 %.

Eiropas ceļu satiksmes drošību lielā mērā veicinās no šodienas spēkā esošā Direktīva 2008/89/EK par dienas gaitas lukturu obligātu uzstādīšanu transportlīdzekļiem. Ar to tiek saskaņotas līdz šim ļoti atšķirīgās dalībvalstu prasības par dienas gaitas lukturu obligātu uzstādīšanu jauno tipu transportlīdzekļiem.

Papildu informācija

Direktīva 2008/89/EK un papildu informācija par dienas gaitas lukturiem

Pētījumi par dienas gaitas lukturiem

Ceļu satiksmes drošība Eiropas Savienībā


Side Bar