Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/133

Briuselis, 2011 m. vasario 7 d.

Nuo šiandien visuose naujuose automobiliuose privalomi dienos žibintai

Nuo šiandien visų naujų tipų lengvuosiuose automobiliuose ir lengvuosiuose furgonuose privaloma įrengti dienos žibintus, o po 18 mėnesių – nuo 2012 m. rugpjūčio mėn. – jie bus privalomi sunkvežimiuose ir autobusuose. Dienos žibintai – tai specialūs žibintai, automatiškai įsijungiantys užvedus variklį. Tikimasi, kad juos įrengus variklinės transporto priemonės kitų eismo dalyvių bus geriau matomos, tad padidės saugumas keliuose. Be to, palyginti su esamais artimųjų šviesų žibintais, naujieji žibintai naudoja mažai energijos. Šalyse, kuriose dienos žibintai jau privalomi, jie laikomi itin efektyvia saugumo keliuose užtikrinimo priemone.

Už pramonę ir verslumą atsakingas Komisijos pirmininko pavaduotojas Antonio Tajani sakė: „Dienos žibintai bus ypač naudingi siekiant tikslo sumažinti avarijų Europos keliuose skaičių. Tai gera naujiena ir tiems, kurie rūpinasi aplinkos apsauga, nes, palyginti su įprastiniais, naujieji žibintai naudoja mažiau energijos, todėl sumažės išmetamo CO2 kiekis.“

2009 m. Europos keliuose žuvo daugiau kaip 35 000 žmonių, visam gyvenimui suluošinta apytikriai keturis kartus daugiau, sunkiai sužeista – 10 kartų daugiau, o lengvai – 40 kartų daugiau. Šie skaičiai mažėja dėl įvairių priemonių, įskaitant tobulesnes automobilių saugumo technologijas, saugesnę kelių infrastruktūrą ir pagerėjusius vairuotojų kursus (žr. IP/10/970).

Naujausių dienos žibintų tyrimų duomenimis, eismo dalyviai, įskaitant pėsčiuosius, dviratininkus ir motociklininkus, gali lengviau ir greičiau pastebėti tas transporto priemones, kuriose įrengti dienos žibintai, o ne artimųjų šviesų žibintai. Transporto priemonių, kuriose įrengti dienos žibintai, šviesos įsijungia automatiškai, kai tik užvedamas variklis. Sutemus vairuotojas turi pats įjungti kitus žibintus. Tuomet dienos žibintai automatiškai išsijungia.

Aplinkos apsaugos požiūriu dienos žibintai – veiksmingas transporto priemonių matomumo didinimo būdas. Kadangi ši technologija pritaikyta dienos metui, ji yra daug veiksmingesnė ir našesnė už esamus žibintus. Be to, suvartojama maždaug 25–30 proc. standartinio žibinto sunaudojamos energijos. Dienos žibintai su šviesos diodais sunaudoja dar mažiau energijos – tik 10 proc.

Prie didesnio Europos kelių saugumo gerokai prisidės ir šiandien įsigaliosianti Direktyva 2008/89/EB dėl privalomo dienos žibintų įrengimo transporto priemonėse. Ja bus suderinti nacionaliniai reikalavimai dėl privalomo dienos žibintų įrengimo naujų tipų transporto priemonėse; minėtų reikalavimų nesutapimai ES valstybėse narėse iki šiol buvo gana dideli.

Kita informacija

Direktyva 2008/89/EB ir kita informacija apie dienos žibintus

Research on DLR

Road safety in the EU


Side Bar