Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/133

Brüssel, 7. veebruar 2011

Uued autod on alates tänasest varustatud päevasõidutuledega

Alates tänasest peavad kõik uued sõiduautod ja kaubikud olema varustatud päevasõidutuledega. Veokite ja busside puhul hakkab see nõue kehtima 18 kuud hiljem, 2012. aasta augustis. Päevasõidutuled süttivad mootori käivitamisel automaatselt. Loodetakse, et nende tulede kasutamine parandab liiklusohutust, sest mootorsõidukid on teistele liiklejatele paremini näha. Samuti tarbivad need tuled võrreldes praegu kasutatavate lähituledega vähem energiat. Riikides, kus päevasõidutuled juba on kohustuslikud, on leitud, et tegemist on liiklusohutuse seisukohast väga positiivse arenguga.

Tööstuse ja ettevõtluse eest vastutav Euroopa Komisjoni asepresident Antonio Tajani märkis: „Päevasõidutuled aitavad Euroopa teedel õnnetusi vähendada. Selliste tulede kasutamine on hea ka keskkonnakaitse seisukohast, sest tavaliste tulede kasutamisega võrreldes madalam energia tarbimise määr vähendab CO2 heiteid”.

2009. aastal hukkus Euroopa teedel üle 35 000 inimese, surmadele lisandub neli korda rohkem alalise puude kaasa toonud vigastusi, 10 korda rohkem raskeid vigastusi ja 40 korda rohkem kergemaid vigastusi. Need numbrid on vähenemas, sest võetud on mitmesuguseid meetmeid, sealhulgas on parandatud sõidukite turvatehnoloogiat, teede infrastruktuuri ohutust ja sõidukoolitust (vt IP/10/970).

Hiljutine uuring päevasõidutulede kohta näitas, et teedel liikujad, kaasa arvatud jalakäijad, ratturid ja mootorratturid, märkavad päevasõidutulesid kasutavaid autosid kiiremini kui lähituledega autosid. Päevasõidutuledega varustatud autodel süttivad tuled mootori käivitamisel automaatselt. Kui on pime, peab juht sõidutuled käsitsi sisse lülitama. Sel juhul lülituvad päevasõidutuled automaatselt välja.

Keskkonnakaitse seisukohast märgitakse, et päevasõidutuled aitavad edukalt suurendada sõidukite nähtavust. Kuna see tehnoloogia on välja töötatud päevasel ajal kasutamiseks, on ta tunduvalt tõhusam kui praegune tuledesüsteem. Päevasõidutulede puhul on energiatarbimine umbes 25–30 % tavapärase sõiduvalgustuse energiatarbest. Valgusdioodide (LED) kasutamisel päevasõidutuledes väheneb energiatarbimine veel vaid 10%-le.

Täna jõustuv direktiiv 2008/89/EÜ, millega muudeti kohustuslikuks sõidukitele päevasõidutulede paigaldamine, tõstab oluliselt liiklusohutust Euroopa teedel. Direktiiviga ühtlustatakse seni liikmesriigiti suuresti erinenud riiklikud nõuded päevasõidutulede kohustuslikuks paigaldamiseks uut tüüpi autodele.

Lisateave

Direktiiv 2008/89/EÜ ja lisateave päevasõidutulede kohta (inglise keeles)

Päevasõidutulede uuring (inglise keeles)

Liiklusohutus ELis


Side Bar