Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska – Komunikat prasowy

Agenda cyfrowa: nagroda dla projektu finansowanego ze środków UE, który poszerzy dostęp do łączy szerokopasmowych

Bruksela, 28 października 2011 r. Finansowany ze środków UE projekt, w ramach którego opracowano długoterminowe rozwiązanie problemu zatorów komunikacyjnych w Internecie, został nagrodzony podczas konferencji Future Internet Week w Poznaniu. Projekt TRILOGY otrzymał nagrodę Future Internet Award za szczególny wkład w opracowanie rozwiązań z zakresu architektury internetowej i protokołów internetowych, dzięki którym łącza internetowe w Europie będą szybsze i bardziej niezawodne.

W ramach trzyletniego projektu o wartości 9,2 mln euro, zakończonego w marcu 2011 r., naukowcy i przedsiębiorstwa z Belgii, Finlandii, Niemiec, Grecji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA poszukiwali sposobów na zarządzanie ruchem internetowym, aby ograniczyć zatory w „wąskich gardłach” sieci. Dla internautów oznaczałoby to polepszenie jakości połączeń. UE przeznaczyła na projekt 5,9 mln euro z funduszy na badania w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Podczas projektu TRILOGY opracowano wielościeżkowy protokół kontroli transmisji (Multi-Path Transmission Control Protocol, MPTCP), stanowiący rozszerzenie standardowego protokołu kontroli transmisji. Umożliwia on transmisję danych pomiędzy węzłami sieci z jednoczesnym wykorzystaniem licznych ścieżek sieciowych. Algorytm trasowania wielościeżkowego wykorzystuje multi-homing w punktach końcowych, a rozszerzenia protokołu internetowego (IP) typu „congestion exposure” umożliwiają kontrolowanie zatorów komunikacyjnych w Internecie. Dzięki temu Internet będzie efektywniejszy, elastyczniejszy i bardziej opłacalny.

Nagroda stanowi wyraz uznania dla wkładu europejskich badań w rozwój Internetu. Ruch w sieci stale rośnie, a sieci szerokopasmowe są przeciążone z powodu nowych programów i transmisji video.

Aby połączenia internetowe wszystkich użytkowników były efektywniejsze i elastyczniejsze, sektor teleinformatyczny już zainteresował się wynikami projektu TRILOGY i włączył je w systemy operacyjne dostępne komercyjnie lub jako otwarte oprogramowanie.

Priorytetowe znaczenie ma wykorzystanie funduszy z siódmego programu ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR) na wsparcie dla innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych, które pomogą obywatelom i przedsiębiorstwom w Europie europejskiej agendy cyfrowej (zob. IP/1+0/581, MEMO/10+/199 i MEMO/1+0/200).

Informacje ogólne

Ruch w Internecie osiągnął bezprecedensowy poziom. Na przykład w 2011 r. strona YouTube jest odwiedzana średnio trzy miliardy razy dziennie, a co minutę przesyłane są na nią dwa dni nagrań video. Popyt doprowadził do spadku szerokości dostępnego pasma. Czasami pojawiają się wręcz wątpliwości co do wytrzymałości samej konstrukcji Internetu.

W ramach projektu TRILOGY opracowano trzy nowe technologie, które usprawnią zarządzanie zatorami w ruchu internetowym.

Wielościeżkowy protokół kontroli transmisji (MPTCP) umożliwia przesyłanie danych pomiędzy węzłami sieci przy pomocy kilku ścieżek jednocześnie, dzięki czemu można wykorzystać możliwości i niezawodność wielu ścieżek sieciowych oraz zastosować multihoming w punktach końcowych - na przykład w przypadku jednego urządzenia przenośnego i kilku interfejsów bezprzewodowych. Wersja protokołu dostępna jako otwarte oprogramowanie może być stosowana z systemem operacyjnym Linux, który przetestowano i zaczęto stosować na urządzeniach Android i Nokia. Ponadto Oracle, firma działająca w sektorze teleinformatycznym, wdraża MPTCP do systemu operacyjnego Solaris.

Trasowanie wielościeżkowe: W ramach projektu TRILOGY opracowano algorytm trasowania wielościeżkowego, dzięki któremu routery internetowe mogą wybrać wiele ścieżek prowadzących do danego miejsca przeznaczenia, zamiast jednej trasy, tak jak w obecnej sytuacji. Ruch jest w ten sposób rozłożony na wiele ścieżek, co daje bardziej niezawodne połączenia sieciowe w przypadku awarii lub przeciążenia jednej ze ścieżek. Korzystanie z sieci jest dzięki temu znacznie sprawniejsze.

Technologia CONEX (Congestion Exposure) pozwala urządzeniom IP na monitorowanie zatorów w sieci i dzielenie się informacjami o nich. Do tej pory możliwe to było wyłącznie w punktach końcowych sieci. Dzięki nowej technologii użytkownik lub sieć może ponosić odpowiedzialność za wpływ, jaki wywiera na innych użytkowników. Zachęca to również do inwestycji w nowe technologie.   

Informację o nagrodzie ogłoszono podczas sesji zamykającej Zgromadzenie na rzecz Internetu przyszłości (Future Internet Assembly, FIA), będące częścią konferencji Future Internet Week (24-28 października) w Poznaniu. Zgromadzenie jest organizowane dwa razy w roku w państwie sprawującym prezydencję UE. Skupia projekty europejskie związane z przyszłością Internetu i stanowi platformę dyskusyjną poświęconą najnowszym wynikom badań i opracowaniom.

Nagrody Future Internet Awards wspierają najlepsze inicjatywy europejskie, krajowe i lokalne związane z przyszłością Internetu. Projekt TRILOGY, finansowany z siódmego programu ramowego Komisji Europejskiej w zakresie badań i rozwoju technologicznego, jest wzorcowym przykładem europejskich badań nad przyszłością sieci.

Partnerzy projektu:

BT Plc 

Deutsche Telekom AG

NEC Europe Ltd.

Nokia Oyj

Roke Manor Research Limited

Athens University of Economics and Business – Research Center

Universidad Carlos III de Madrid

University College London

Université catholique de Louvain

EURESCOM – European Institute for Research and Strategic Studies in Telecommunications GmbH

Stanford University

Przydatne linki:

http://www.trilogy-project.org/

Nagroda Future Internet Award: http://www.cefims.eu/fiaward/

Zgromadzenie na rzecz Internetu przyszłości (Future Internet Assembly):

http://www.event.fi-poznan.eu/fia/page/1377/Agenda_details.html?view=program&conference=36

Strona internetowa agendy cyfrowej: http://ec.europa.eu/digital-agenda

Strona internetowa Neelie Kroes: http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes/

Neelie Kroes na Twitterze: http://twitter.com/neeliekroeseu

Kontakt:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58)

Linda Cain (+32 2 299 90 19)


Side Bar