Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisijas paziņojums presei

Digitalizācijas programma: ES finansētais godalgotais projekts varētu piedāvāt jaudīgākus platjoslas pieslēgumus

Briselē, 2011. gada 28. oktobrī. ES finansētais projekts, ar kura palīdzību izstrādāts ilgtermiņa risinājums interneta datplūsmas pārblīvei, tikko kā Polijas pilsētā Poznaņā Nākotnes interneta nedēļas ietvaros saņēmis apbalvojumu. Projekts TRILOGY apbalvots ar Nākotnes interneta godalgu par tā izcilo ieguldījumu interneta arhitektūrā un protokolos, kas palīdz nodrošināt Eiropas iedzīvotājiem ātrākus, uzticamākus interneta savienojumus.

2011. gada martā pabeigtais trīs gadu garais un 9,2 miljonus eiro vērtais projekts saveda vienkopus pētniekus un uzņēmumus no Apvienotās Karalistes, Beļģijas, Grieķijas, Somijas, Spānijas, Vācijas un ASV, lai rastu risinājumus tādai datplūsmas vadībai, kas maksimāli samazinātu pārblīvi tīkla pārslogotajos posmos, tādējādi iegūstot labāku savienojuma kvalitāti interneta lietotājiem. ES ieguldīja 5,9 miljonus eiro, lai finansētu izpēti informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) jomā.

Projekta TRILOGY ietvaros tika īpaši izstrādāts vairāktraktu pārraides kontroles protokols (MPTCP), kas ir standarta interneta TCP paplašinājums, kas ļauj pārraidīt datus no viena tīkla mezgla un citu, izmantojot vairākus tīkla traktus vienlaicīgi, kā arī algoritmu vairāktraktu maršrutēšanai, lai izmantotu daudzviesošanās sniegtās priekšrocības galapunktos un "pārblīves eksponētības" paplašinājumu interneta protokolam (IP), lai uzraudzītu interneta pārblīvi. Kopīgi tie sekmēs noturīgāku, elastīgāku un rentablāku internetu.

Ar godalgu apbalvo Eiropas pētniecības centienus nākotnes interneta izstrādē aizvien pieaugošas datplūsmas apstākļos, kā rezultātā notiek platjoslas datplūsmas pārslodze ar jaunām lietojumprogrammām un videostraumējuma pieprasījumiem.

Projekta TRILOGY rezultāti jau tiek izmantoti IKT nozarē, un tie integrēti atvērtā pirmkoda un citās tirdzniecībā pieejamās operētājsistēmās, lai nodrošinātu, ka interneta pieslēgumi kļūtu izturīgāki un elastīgāki visiem lietotājiem.

Finansējuma izmantošana no 7. Pētniecības un tehnoloģijas attīstības pamatprogrammas, lai atbalstītu inovatīvus IKT risinājumus, kas palīdzēs ES pilsoņiem un uzņēmējdarbībai, ir Eiropas digitalizācijas programmas prioritāte (skat. IP/10/581, MEMO/10/199 un MEMO/10/200).

Pamatinformācija

Interneta datplūsma ir sasniegusi nebijušu līmeni. Piemēram, tikai YouTube 2011. gadā sasniedz 3 miljardus skatījumu dienā un 2 dienu apjomā augšupielādētus video katru minūti. Pieprasījums izraisījis pieejamā joslas platuma samazināšanos un dažkārt radījis bažas par interneta uzbūves stiprību kopumā.

Lai mazinātu interneta datplūsmas pārblīvi, projektā TRILOGY tika izstrādāti trīs jauni arhitektūras bloki.

Vairāktraktu pārraides kontroles protokols (MPTCP) pārraida datus starp diviem tīkla mezgliem pa vairākiem traktiem vienlaicīgi, lai uzkrātu vairāku tīkla traktu kapacitāti un noturību un lai izmantotu daudzviesošanās sniegtās priekšrocības galapunktos, piemēram, mobilā ierīce ar vairākām bezvadu saskarnēm. Minētā protokola atvērtā pirmkoda versija ir pieejama Linux operētājsistēmai, kas testēta un pārnesta uz Android un Nokia ierīcēm. Turklāt IKT uzņēmums Oracle īsteno MPTCP savai Solaris operētājsistēmai.

Vairāktraktu maršrutēšana: projektā TRILOGY tika izstrādāts algoritms vairāktraktu maršrutēšanai, kas interneta maršrutētājiem ļauj izvēlēties vairākus traktus uz norādīto mērķi, salīdzinājumā ar vienu maršrutu esošajā pieejā. Tādējādi datplūsma tiek vienmērīgi sadalīta pa vairākiem traktiem, iegūstot elastīgākus tīkla pieslēgumus gadījumā, ja kāds trakts nedarbojas vai ir pārslogots, kā arī vispārēju uzlabotu interneta lietošanu.

Pārblīves eksponētība (CONEX) ļauj IP ierīcēm vadīt un apmainīties tīklā ar detalizētu pārblīves informāciju. Līdz šim brīdim tas bija iespējams vienīgi tīkla galapunktos. Rezultātā lietotāju vai tīklu var saukt pie atbildības par ietekmi uz citiem lietotājiem. Iepriekšminētais arī veicina investīcijas jaunā kapacitātē.

Godalga tika izziņota Nākotnes interneta grupas (FIA) noslēguma sesijā, kas bija daļa no Poznaņā (Polijā) notikušās vispārējās Nākotnes interneta nedēļas (24.–28. oktobris). Grupa, kuru katru otro gadu organizē ES prezidējošā valsts, sapulcina vienkopus Eiropas projektus, kas darbojas Nākotnes interneta jomā, un nodrošina diskusiju platformu jaunākajiem pētniecības rezultātiem un sasniegumiem.

Nākotnes interneta godalga veicina labākās Eiropas nacionālās un reģionālās nākotnes interneta iniciatīvas. Eiropas Komisijas 7. Pētniecības un tehnoloģijas attīstības pamatprogrammas ietvaros finansētais projekts TRILOGY ir labs Eiropas nākotnes interneta pētniecības piemērs.

Projekta partneri

BT Plc 

Deutsche Telekom AG

NEC Europe Ltd.

Nokia Oyj

Roke Manor Research Limited

Athens University of Economics and Business – Research Center

Universidad Carlos III de Madrid

University College London

Université catholique de Louvain

EURESCOM – European Institute for Research and Strategic Studies in Telecommunications GmbH

Stanford University

Noderīgas saites

http://www.trilogy-project.org/

Nākotnes interneta godalga: http://www.cefims.eu/fiaward/

Nākotnes interneta grupa:

http://www.event.fi-poznan.eu/fia/page/1377/Agenda_details.html?view=program&conference=36

Digitalizācijas programmas vietne: http://ec.europa.eu/digital-agenda

Nēlī Krusas vietne: http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes/

Nēlī Krusas tvīti: http://twitter.com/neeliekroeseu

Kontaktpersonas :

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58)

Linda Cain (+32 2 299 90 19)


Side Bar