Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisijos pranešimas spaudai

Skaitmeninė darbotvarkė. Apdovanojimą pelnęs ES lėšomis finansuojamas projektas gali užtikrinti geresnį plačiajuostį ryšį

Briuselis, 2011 m. spalio 28 d. ES lėšomis finansuojamas projektas, kurį įgyvendinant sukurtas ilgalaikis interneto duomenų srautų perkrovos sprendimas, neseniai pelnė apdovanojimą parodoje „Ateities interneto savaitė“ Poznanėje, Lenkijoje. Parodos „Ateities interneto savaitė“ apdovanojimą projektas TRILOGY pelnė už ypatingą indėlį į interneto architektūros ir protokolų, kurie gali padėti užtikrinti europiečiams spartesnį, patikimesnį interneto ryšį, kūrimą.

2011 m. kovo mėn. užbaigtas trejų metų trukmės 9,2 mln. EUR vertės projektas, kurį įgyvendindami Belgijos, Suomijos, Vokietijos, Graikijos, Ispanijos, Jungtinės Karalystės ir JAV mokslininkai kartu ieškojo duomenų srautų valdymo būdų, kad perkrova kritinėse vietose būtų minimali ir taip interneto naudotojams būtų užtikrinta geresnė ryšio kokybė. Informacinių ir ryšių technologijų (IRT) moksliniams tyrimams finansuoti ES skyrė 5,9 mln. EUR.

Įgyvendinant projektą TRILOGY sukurtas daugiakanalio perdavimo valdymo protokolas (angl. Multi-Path Transmission Control Protocol, MPTCP) – įprasto interneto TCP protokolo papildymas, kuriuo užtikrinama galimybė perduoti duomenis tinkle iš vieno mazgo į kitą skirtingais keliais tuo pačiu metu, daugiakanalio maršruto parinkimo algoritmas, kuriame panaudojami kelių kanalų sudarymo (angl. multi-homing) galiniuose taškuose privalumai ir interneto protokolo (IP) „perkrovos indikatorių“ papildiniai interneto perkrovai stebėti. Šių priemonių derinys padės užtikrinti, kad internetas taptų atsparesnis, lankstesnis ir ekonomiškesnis.

Apdovanojimu pripažįstamas Europos mokslinių tyrimų indėlis į ateities interneto kūrimą, atsižvelgiant į vis didėjančius duomenų srautus, kurie sukelia plačiajuosčio ryšio tinklų perkrovą dėl naujų taikomųjų programų ir srautinių vaizdo paslaugų paklausos.

Projekto TRILOGY rezultatais jau susidomėjo IRT sektorius, jie taip pat integruoti į atvirojo kodo ir kitas komercines operacines sistemas siekiant užtikrinti, kad interneto ryšys visiems naudotojams taptų atsparesnis ir lankstesnis.

Naujoviškų IRT sprendimų, kurie būtų naudingi ES piliečiams ir verslui, rėmimas Septintosios bendrosios mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros programos lėšomis yra Europos skaitmeninės darbotvarkės prioritetas (žr. IP/10/581, MEMO/10/199 ir MEMO/10/200).

Pagrindiniai faktai

Interneto duomenų srautai pasiekė neregėtą lygį. Pavyzdžiui, vien YouTube peržiūrų skaičius 2011 m. pasiekė 3 milijardus per dieną, o kas minutę įkeliama tiek vaizdo klipų, kad jiems peržiūrėti prireiktų dviejų dienų. Dėl paklausos sumažėjo plačiajuosčio ryšio prieinamumas, o retkarčiais apskritai kyla abejonių dėl interneto sandaros patvarumo.

Įgyvendinant projektą TRILOGY sukurti trys nauji architektūros blokai, kurie turėtų padėti išspręsti interneto duomenų srautų perkrovos klausimą.

Pagal daugiakanalio perdavimo valdymo protokolą (MPTCP) duomenys tinkle iš vieno mazgo į kitą perduodami skirtingais keliais tuo pačiu metu, todėl sutelkiamas įvairių maršrutų pajėgumas ir patikimumas ir galima pasinaudoti kelių kanalų sudarymo galiniuose taškuose (pvz., mobiliojo ryšio įrenginys su keliomis belaidžio ryšio sąsajomis) pranašumais. Operacinėje sistemoje „Linux“ galima naudoti šio protokolo atvirojo kodo versiją – ji išbandyta ir pritaikyta „Android“ bei „Nokia“ įrenginiams. Be to, IRT bendrovė „Oracle“ diegia MPTCP savo operacinėje sistemoje „Solaris“.

Daugiakanalio maršruto parinkimas. Įgyvendinant projektą TRILOGY sukurtas daugiakanalio maršruto parinkimo algoritmas, suteikiantis interneto maršruto parinktuvams galimybę parinkti kelis maršrutus į paskirties vietą, o ne vieną, kaip dabar. Taip duomenų srautai paskirstomi keliais maršrutais, todėl tinklo ryšys tampa atsparesnis, jei viename iš maršrutų įvyktų perkrova, ir apskritai geriau naudojamas tinklas.

Perkrovos indikatoriai (angl. Congestion Exposure, CONEX) suteikia galimybę IP įrenginiams nuolat gauti išsamią informaciją apie tinklo perkrovą ir ta informacija dalytis su kitais įrenginiais. Iki šiol tai buvo įmanoma tik tinklo galiniuose taškuose. Dėl to naudotojas arba tinklas gali būti laikomi atsakingi už poveikį kitiems naudotojams. Tai taip pat skatina investuoti į papildomą pajėgumą.   

Laimėtojas paskelbtas baigiamojoje Ateities interneto asamblėjos (angl. Future Internet Assembly, FIA) sesijoje, vykusioje kaip vienas iš Ateities interneto savaitės (spalio 24–28 d.) renginių Poznanėje, Lenkijoje. Asamblėjoje, kurią du kartus per metus organizuoja ES pirmininkaujanti šalis, pristatomi Europos Ateities interneto srities projektai ir diskutuojama apie naujausius mokslinių tyrimų rezultatus ir raidą.

Ateities interneto apdovanojimais skatinamos geriausios Europos nacionalinės ir regioninės ateities interneto iniciatyvos. Pagal Europos Komisijos Septintąją bendrąją mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros programą finansuojamas projektas TRILOGY yra vienas ryškiausių Europos ateities tinklų mokslinių tyrimų pavyzdžių.

Projekto partneriai

BT Plc

Deutsche Telekom AG

NEC Europe Ltd.

Nokia Oyj

Roke Manor Research Limited

Atėnų ekonomikos ir verslo universiteto mokslinių tyrimų centras

Madrido Karlo III universitetas (Universidad Carlos III de Madrid)

Londono universiteto koledžas

Leveno katalikiškasis universitetas (Université catholique de Louvain)

Europos telekomunikacijų mokslinių ir strategijos tyrimų institutas EURESCOM

Stanfordo universitetas

Naudingos nuorodos

http://www.trilogy-project.org/

Ateities interneto apdovanojimas http://www.cefims.eu/fiaward/

Ateities interneto asamblėja

http://www.event.fi-poznan.eu/fia/page/1377/Agenda_details.html?view=program&conference=36

Skaitmeninės darbotvarkės interneto svetainė http://ec.europa.eu/digital-agenda

Neelie Kroes interneto svetainė http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes/

Neelie Kroes paskyra tinkle „Twitter“ http://twitter.com/neeliekroeseu

Asmenys ryšiams:

Dennis Abbott (tel. +32 2 295 92 58)

Linda Cain (tel. +32 2 299 90 19)


Side Bar