Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/11

2011 m. sausio 6 d., Briuselis

Skaitmeninė darbotvarkė. Paprasti išmanieji telefonai ir nuotolinio valdymo pultai padeda neįgaliesiems ir vyresnio amžiaus žmonėms tvarkytis namuose

Čekijos, Vokietijos, Portugalijos, Ispanijos ir Švedijos mokslininkai, pasinaudoję 2,7 mln. EUR ES finansavimu, parengė sprendimą, kaip neįgaliesiems ir vyresnio amžiaus žmonėms lengviau valdyti įvairius elektroninius prietaisus ir paslaugas savo namuose naudojantis mobiliaisiais telefonais ar kitais prietaisais. Įgyvendinant projektą l2HOME parengta vartotojo poreikiams pritaikyta ir supaprastinta universalaus nuotolinio valdymo pulto sąsaja, pagrįsta šiuo metu taikomais ir kuriamais atviraisiais standartais. Ši sąsaja gali būti įrengta universaliame nuotolinio valdymo pulte, mobiliajame telefone, kompiuteryje ar kitame prietaise ir naudojama, pavyzdžiui, įjungti ir valdyti skalbyklei, apšvietimui, šildymo ir oro kondicionavimo įrangai, televizoriui, DVD grotuvui ar rašytuvui ir kitiems buities prietaisams. Be to, ši technologija gali būti taikoma ne tik namuose. Informacinių ir ryšių technologijų panaudojimas siekiant padėti užtikrinti orų, kokybišką ir savarankišką neįgaliųjų, pažinimo sutrikimų turinčių ir vyresnio amžiaus žmonių gyvenimą – vienas iš svarbiausių 2010 m. gegužę Europos Komisijos priimtos Europos skaitmeninės darbotvarkės tikslų (IP/10/581, MEMO/10/199, MEMO/10/200).

Už skaitmeninę darbotvarkę atsakinga Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes sakė: „Džiaugiuosi, kad tokie ES finansuojami projektai kaip l2HOME gali padėti diegti informacines technologijas, kad visų ES piliečių, įskaitant neįgaliuosius, silpnaregius ir vyresnio amžiaus žmones, gyvenimas taptų paprastesnis.“

Televizorių, DVD grotuvų ir kitų buities prietaisų parduodama vis daugiau, tačiau jų valdymo priemonės vis dažniau kuriamos atsižvelgiant į technologiškai išprususių ar skaitmeninėmis technologijomis mokančių naudotis vartotojų poreikius. Todėl daugelis žmonių mano, kad naudotis šiuolaikinėmis technologijomis buityje nėra lengva. Jei ši problema nebus išspręsta, tokie žmonės turės vis mažiau galimybių dalyvauti skaitmeninės visuomenės veikloje ir visapusiškai pasinaudoti skaitmeninės visuomenės teikiamais privalumais.

Čekijos, Vokietijos, Portugalijos, Ispanijos ir Švedijos universitetų, institutų ir bendrovių mokslininkai tokias prieigos technologijas, kaip nuotolinio valdymo pultai, pritaikė aklųjų, žmonių su pažinimo sutrikimais, Alzheimerio liga sergančiųjų ir vyresnio amžiaus žmonių poreikiams. Pavyzdžiui, ši technologija padeda žmonėms su pažinimo sutrikimais būti savarankiškesniems, nes jie įgyja galimybę paprasčiau vykdyti tokias užduotis kaip televizijos kanalų perjungimas ar priminimų apie kasdienius veiksmus nustatymas, net tada, kai jie keliauja ar lanko giminaičius. Silpnaregiams regimojo reguliavimo priemonės pakeičiamos kalbos sąsaja.

Sukūrus ISO atvirąjį standartą, jį pritaikius universaliems nuotolinio valdymo pultams ir užtikrinus vartotojo poreikiams pritaikytą valdymą, l2HOME sprendimu siūloma nuosekli pritaikyta vartotojo sąsaja, kuri padeda tuo pačiu metu valdyti ir kontroliuoti skirtingas paslaugas ir prietaisus, pvz., šildymo, oro kondicionavimo ir vėdinimo įrangą, virykles, skalbykles, indaploves ir apšvietimą.

l2HOME išbandytas dienos socialinės globos centruose ir namų sąlygomis įgyvendinant keturis bandomuosius projektus Čekijoje, Vokietijoje, Ispanijoje ir Švedijoje; l2HOME technologiją taiko ar ja naudojasi jau per 100 organizacijų ir bendrovių.

Kitos šios technologijos prietaikos naudojamos ES finansuojamame projekte BrainAble, kurį įgyvendinant taip pat padedama užtikrinti tiesioginę ir netiesioginę neįgaliųjų sąveiką su įvairiais prietaisais naudojantis smegenų jutikliais, kurie leidžia įvertinti tokius jausmus kaip nuobodulys, sumišimas, nusivylimas ar pernelyg didelė informacijos gausa.

Be to, I2HOME taikoma energijai taupyti įgyvendinant tokius projektus kaip „Pažangioji energetika visiems“ (SEFA). Įgyvendinant SEFA skatinamas tvarumas ir siekiama mažinti bendrovių ir piliečių suvartojamą energiją; tam sukurtas valdymo pultas, kuris leidžia centralizuotai stebėti ir kontroliuoti visus energijos ir vandens vartojimo aspektus.

Pagrindiniai faktai

Projektas I2HOME finansuotas pagal ES mokslinių tyrimų šeštąją bendrąją programą. Projektui I2HOME ES skyrė 2,7 mln. EUR.

Daugiau apie I2HOME skaitykite

http://www.i2home.org/


Side Bar