Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos komisijos pranešimas spaudai

Pradėjo veikti veiksmingesnė ir saugesnė vizų sistema

Briuselis, 2011 m. spalio 11 d. Šiandien 8.00 val. Vidurio Europos laiku pradėjo veikti Vizų informacinė sistema (VIS). Nuo šiol prašymai išduoti vizą bus nagrinėjami daug greičiau, nes bus naudojami biometriniai duomenys (pirštų atspaudai ir skaitmeninis veido atvaizdas), dėl to bus paprasčiau nustatyti vizų turėtojų tapatybę ir išvengti tapatybės vagysčių. Naudodamosi naująja sistema Šengeno šalys galės greičiau ir veiksmingiau keistis duomenimis apie trumpalaikes vizas. Dėl VIS taip pat padidės sistemos vientisumas ir valstybių narių tarpusavio pasitikėjimas. Pirmiausia prie sistemos bus prijungtos konsulinės įstaigos Šiaurės Afrikoje (Alžyre, Egipte, Libijoje, Mauritanijoje, Maroke ir Tunise).

Už vidaus reikalus atsakinga Europos Komisijos narė Cecilia Malmström sakė: „Nuo šiol užsieniečiams, norintiems apsilankyti ES, bus taikomos aiškesnės, tikslesnės, skaidresnės ir teisingesnės prašymų gauti vizą taisyklės. Naująja sistema taip pat bus galima užtikrinti, kad vizos būtų išduodamos ir tikrinamos veiksmingiau ir saugiau. Tai didelis žingsnis į priekį tobulinant bendrą ES vizų politiką.“

Pagrindiniai faktai

Nauja technologiškai pažangi sistema

Šiuo metu 25 Šengeno erdvės šalys kasmet išduota apie 13 mln. Šengeno vizų. Ateityje šis skaičius tikriausiai didės. Naudojant senąją vizų išdavimo, stebėjimo ir tikrinimo sistemą suvaldyti tokius srautus buvo nelengva. Ne visada pavykdavo išvengti sukčiavimo ir piktnaudžiavimo atvejų, o asmenims, teisėtai siekiantiems gauti trumpalaikę vizą kelionei Europos Sąjungoje, prašymų teikimo procesas būdavo sudėtingas.

Nauja technologiškai pažangia VIS sudaromos sąlygos išspręsti šias problemas, nes pradedamas naudoti skaitmeninis veido atvaizdas ir pirštų atspaudai. Naudojant VIS ne tik bus sparčiau nagrinėjami prašymai išduoti vizą, bet ir patikrinimai prie išorės sienų taps veiksmingesni ir padidės bendras sienų saugumas.

Naudojant naująją sistemą vos spustelėjus kelis klavišus bus galima nustatyti tikrą vizos turėjo tapatybę ir taip išvengti nesąžiningo naudojimosi vizomis ir su tuo kovoti. Be to, prašymai išduoti visą bus nagrinėjami daug greičiau.

Vizas išduodančios institucijos visose Šengeno valstybėse galės patikrinti VIS esančius duomenis (pavyzdžiui, anksčiau prašymą teikusiam asmeniui paprašius naujos vizos). VIS bus laikomi visi prašymai suteikti Šengeno vizą ir visi dėl jų priimti vizas išduodančių institucijų sprendimai. Dėl to prašymus pateikusiems asmenims naujos vizos bus išduodamos greičiau ir paprasčiau, nes institucijos galės patikrinti prašytojo tinkamumą ir patikimumą.

Visose Šengeno valstybių konsulinėse įstaigose pasaulyje VIS pradės veikti ne iš karto. Ji bus palaipsniui diegiama regionuose. Po Šiaurės Afrikos sistema netrukus pradės veikti Artimuosiuose Rytuose (Izraelyje, Jordanijoje, Libane ir Sirijoje) ir Persijos įlankos regionuose (Afganistane, Bahreine, Irane, Irake, Kuveite, Omane, Katare, Saudo Arabijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir Jemene). Visos Šengeno valstybių konsulinės įstaigos visame pasaulyje turėtų būti prijungtos prie VIS per dvejus metus.

Greita, teisinga ir saugi prašymų teikimo tvarka

Pirštų atspaudų ėmimo procedūra yra paprasta, greita ir diskretiška. Prašymą teikiantis asmuo tik turės pridėti pirštus prie skaitmeninio skaitytuvo paviršiaus. Jeigu per penkerius metus teikiama daugiau prašymų, pirštų atspaudai pakartotinai neimami, o nukopijuojami iš ankstesnio VIS esančio prašymo.

Vizos turėtojui atvykus prie išorės sienos Šengeno valstybių sienos apsaugos tarnybų pareigūnai patikrins VIS sistemoje jo tapatybę ir vizos autentiškumą. Sudarius sąlygas greitai, saugiai ir patikimai patikrinti biometrinius duomenis, bus galima išvengti sukčiavimo vizomis pavojaus (pavyzdžiui, mėginimo pasinaudoti kito asmens viza). Be to, patikimų asmenų, kurie sudaro didžiąją daugumą keliautojų, prašymai bus nagrinėjami greičiau.

VIS sukurta Tarybos sprendimu 2004/512/EB ir Reglamentu (EB) Nr. 767/2008.

Daugiau informacijos

Žr. MEMO/11/682

Garso ir vaizdo medžiaga

http://ec.europa.eu/avservices/photo/photoBySearch.cfm?keyword=019658&search=smp&sitelang=en

Daugiau informacijos apie VIS

http://ec.europa.eu/vis

Už vidaus reikalus atsakingos Komisijos narės Cecilios Malmström svetainė

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/malmstrom/welcome/default_en.htm.

Vidaus reikalų generalinio direktorato svetainė

http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/index_en.htm.

Asmenys ryšiams:

Michele Cercone , tel. +32 2 298 09 63

Tove Ernst, tel. +32 2 298 67 64


Side Bar