Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/11/112

Briuselis, 2011 m. sausio 31 d.

Penktojo sanglaudos forumo dėmesio centre – būsimoji sanglaudos politika

Vykdant ES sanglaudos politiką, kuriai per 7 metus skirta beveik 350 mlrd. eurų, suteikta parama 455 nacionalinėms ir regioninėms vystymosi programoms visoje ES. Vykstant ES biudžeto peržiūrai ir įgyvendinant strategiją „Europa 2020“ svarstomos įvairios sanglaudos politikos pertvarkymo 2013 m. (kai baigsis šis finansavimo laikotarpis) galimybės. Šiandien Briuselyje prasidedančiame penktajame sanglaudos forume valstybės narės ir regionų atstovai turės paskutinę galimybę išsakyti savo nuomones prieš Komisijai pateikiant būsimų sanglaudos politikos teisės aktų pasiūlymus (tą ji ketina padaryti iki 2011 m. vasaros). Į kas trejus metus rengiamą dviejų dienų forumą Komisija pakvietė pagrindinius 27 valstybių narių politikos kūrėjus. Numatoma, kad forume dalyvaus apie 800 dalyvių.

Renginyje dalyvaus už regioninę politiką atsakingas Komisijos narys Johannesas Hahnas, už užimtumą, socialinius reikalus ir įtrauktį atsakingas Komisijos narys Lázsló Andoras, Europos Komisijos Pirmininkas José Manuelis Barroso bei Vengrijos ir Lenkijos – 2011 m. Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančių valstybių narių – Ministrai Pirmininkai Viktoras Orbanas ir Donaldas Tuskas. Renginyje taip pat dalyvaus Lietuvos Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius.

Prieš renginį Komisijos narys J. Hahnas sakė: „Europos Sąjungai, ypač šiais ekonomikai sunkiais laikais, itin svarbu vykdant sanglaudos politiką regionams teikti veiksmingas ir tikslines investicijas. Sanglaudos forume šalių, regionų ir vietos atstovai bei kiti suinteresuotieji subjektai turės ypatingą progą pasidalyti nuomonėmis apie sanglaudos politikos ateitį. Šių konsultacijų ir diskusijų forumo išvados mums padės parengti dar veiksmingesnes sanglaudos politikos priemones, geriau pritaikytas prie šiandienos ekonomikos reikmių ir padedančias siekti plataus užmojo strategijos „Europa 2020“ tikslų“.

Komisijos narys L. Andoras pridūrė: „Patirtis rodo, kad sanglaudos politika gali būti daromas realus poveikis užimtumui, švietimo galimybėms ir integracijai. Sanglaudos politika skatina augimą ir konkurencingumą ir prisideda prie socialinės pažangos. Tačiau ji turi būti pritaikyta prie uždavinių, kurių besibaigiant krizei kyla mūsų šalims ir piliečiams. Sanglaudos politika turi būti remiami svarbiausi mūsų bendrai sutartos strategijos „Europa 2020“ reformų prioritetai“.

Renginyje ypatingas dėmesys bus skirtas sanglaudos politikos vaidmeniui įgyvendinant strategiją „Europa 2020“, kuria nustatomas ES tvarios ekonominės ateinančio dešimtmečio plėtros planas. Keturių forumo teminių grupių, kurioms vadovaus Europos Komisijos nariai, temos atitiks pagrindines strategijos „Europa 2020“ sudedamąsias dalis – pažangus augimas, tvarus augimas, integracinis augimas ir teritorinis strategijos „Europa 2020“ aspektas.

2010 m. lapkričio mėn. paskelbtoje penktojoje sanglaudos ataskaitoje Komisija išdėstė pirminius pasiūlymus, kaip būtų galima toliau paprastinti ir racionalizuoti sanglaudos politikos įgyvendinimą ir veiksmingiau nustatant tikslus pagerinti politikos vykdymo vertinimą, jos įgyvendinimą ir rezultatus. Ataskaitoje atkreipiamas dėmesys į nepaprastai svarbų sanglaudos politikos vaidmenį skatinant augimą ir didinant gerovę. Duomenys rodo, kad sanglaudos politikos priemonėmis padėta sukurti 1,4 milijono naujų darbo vietų, maždaug 34 milijonams bedarbių – sugrįžti į darbą ir 36 milijonams žmonių – pagerinti profesinius įgūdžius. Sanglaudos politikos priemonėmis taip pat finansuotas 4 700 km greitkelių ir 1 200 km greitųjų geležinkelių tiesimas, 23 milijonams žmonių suteikta nuotekų valymo paslaugų, o 20 milijonų – galimybių gauti švarų vandenį. Be to, kasmet 10 milijonų žmonių, visų pirma priklausančių pažeidžiamoms grupėms, suteikta įgūdžių ugdymo galimybių.

Vis dėlto Komisija, siekdama kuo labiau padidinti sanglaudos politikos finansavimo poveikį, būsimoje sanglaudos politikoje pasiūlė finansavimą sutelkti į pagrindinius strategijos „Europa 2020“ tikslus atitinkančius prioritetus. Diskusijų grupių susitikimuose bus išsamiai aptartos visos ataskaitoje pateiktos galimybės.

Po forumo atidarymo dalies Komisijos Pirmininkas J. Barroso taip pat įteiks pirmuosius Pažangių regionų apdovanojimus. Aukščiausius apdovanojimus laimėjo Lietuva, Velsas (JK) ir Brandenburgas (Vokietija). Lietuvai ceremonijoje atstovaus Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius, o Velsui ir Brandenburgui – atitinkamai pirmasis ministras Carwynas Jonesas ir Ekonomikos ir Europos reikalų ministras Ralfas Christoffersas. Pažangių regionų apdovanojimas suteikiamas sėkmingai pagal strategiją „Europa 2020“ pažangią, tvarią ir integracinę augimo politiką remiančias programas ir projektus įgyvendinusiems regionams ir šalims. Laimėtojais pripažinti nuo 2008 m. daugiausiai „RegioStars“ apdovanojimų gavę regionai ar šalys.

Bendroji informacija

Daugiau informacijos apie penktąjį sanglaudos forumą (taip pat žiniasklaidai skirtą programą) galima rasti interneto svetainėje. Nuo sausio 31 d., pirmadienio, 11 val. diskusijas taip pat galėsite stebėti tiesiogiai svetainėje

http://ec.europa.eu/regional_policy/conferences/5thcohesionforum/index_en.cfm.

Pažangių regionų apdovanojimų įteikimo ceremonija įvyks 12 val. Europos Komisijos Charlemagne pastate Briuselyje.

Būsimų sanglaudos politikos teisės aktų pasiūlymus Komisija pateiks iki 2011 m. vasaros, jau priėmus pasiūlymus dėl naujo ES biudžeto.

Išsamesnės informacijos apie regioninę politiką rasite

http://ec.europa.eu/regional_policy/index_en.htm.

Europos socialinis fondas

http://ec.europa.eu/employment_social/esf/index_en.htm


Side Bar