Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisijos pranešimas spaudai

Skaitmeninė darbotvarkė. Komisijos ataskaitoje teigiama, kad socialiniai tinklai gali kur kas geriau saugoti nepilnamečių privatumą

Briuselis, 2011 m. rugsėjo 30 d. Po naujų Europos Komisijos patikrinimų paaiškėjo, kad prieiga prie nepilnamečių asmeninių profilių tik asmenims iš patvirtintų kontaktų sąrašo automatiškai nustatyta tik dviejuose iš devynių socialinių tinklų („Habbo Hotel“ ir „Xbox Live“).

Vis dėlto daugelis tikrintų svetainių išties teikia paaugliams tinkamą saugos informaciją, nepilnamečiams skirtas rekomendacijas ir (arba) mokomąją medžiagą ir reaguoja į pagalbos prašymus. Septynios svetainės, t. y. dauguma, į pagalbos prašymus atsiliepė greičiau nei per parą.

Dviejose svetainėse („Dailymotion“ ir „Windows Live“) automatiškai užtikrinama, kad su nepilnamečiais susisiekti viešomis ar asmeninėmis žinutėmis gali tik draugai. Visose tikrintose svetainėse visi asmenys turi galimybę nepilnamečiams siųsti prašymą draugauti. Šešiose svetainėse nepilnamečių profilius gali tiesiogiai matyti draugų draugai. Visose tikrintose svetainėse skelbiamos trumpesnės ir labiau vaikams pritaikytos naudojimosi ar paslaugų teikimo taisyklės.

Už skaitmeninę darbotvarkę atsakinga Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes sakė: „Interneto socialinė tinklaveika jaunuoliams – smagus ir labai naudingas užsiėmimas, tačiau jie dažnai nenumano apie tokius pavojus kaip viliojimas. Socialinių tinklų svetainės turėtų rimtai vertinti savo atsakomybę šių paauglių atžvilgiu. Ketinu atsižvelgti į šiuos dalykus šiemet pasirodysiančioje išsamioje strategijoje, kuria bus siekiama padidinti vaikų saugumą internete ir tuo tikslu įgyvendinti priemones, skirtas užtikrinti vaikų saugą ir jiems suteikti galių.“

Ataskaitoje konkrečiai vertinama, kaip tinklaraščių („Skyrock“) ir žaidimų („Xbox Live“) platformose, bendro fotografijų ir filmų naudojimo platformose („YouTube“, „Dailymotion“, „Flickr“), menamų pasaulių svetainėse („Habbo Hotel“, „Stardoll“), platformose su kai kuriomis socialinio tinklo funkcijomis („Windows Live“) ir platformose, kuriose galima susikurti asmeninį profilį ir įkelti tinklaraščio įrašus, nuotraukas ir naujienas („Yahoo! Pulse“), įgyvendinami ES saugesnės socialinės tinklaveikos principai. Patikrinimas vyko 2011 m. kovo–birželio mėn.

Šia ataskaita papildoma 2011 m. birželį paskelbta ankstesnė minėtų principų įgyvendinimo keturiolikoje socialinių tinklų svetainių ataskaita (žr. IP/11/762).

Įgyvendindama Europos skaitmeninėje darbotvarkėje nustatytą tikslą stiprinti pasitikėjimą internetu (žr. IP/10/581, MEMO/10/199 ir MEMO/10/200), Komisija tikrina nepilnamečių apsaugą internete nuo tokių pavojų, kaip viliojimas ar priekabiavimas elektroninėje erdvėje. Į šių dviejų ES saugesnės socialinės tinklaveikos principų įgyvendinimo tyrimų rezultatus Komisija atsižvelgs rengdama šiemet pasirodysiančią išsamią iniciatyvą, skirtą suteikti daugiau galių naujomis technologijomis besinaudojantiems vaikams ir juos apsaugoti.

Pagrindiniai faktai

„ES saugesnės socialinės tinklaveikos principai“ – tai 2009 m. Komisijai tarpininkaujant sudarytas savireguliavimo susitarimas, kuriuo siekiama apsaugoti internete naršančius vaikus (žr. IP/09/232).

Šiuo metu principų įsipareigojo laikytis dvidešimt viena bendrovė: „Arto“, „Bebo“, „Dailymotion“, „Facebook“, „Giovani“, „Google“, „Hyves“, „Microsoft Europe“, „MySpace“, „Nasza-klasa“, „Netlog“, „One“, „Rate“, „Skyrock“, „VZnet Netzwerke“, „Stardoll“, „Sulake“, „Tuenti“, „Yahoo! Europe“ ir „Zap“. „Wer-kennt-wen“ prisijungė 2010 m. lapkričio mėn., tačiau per šį vertinimą tikrinta nebuvo.

Paskutinėje ataskaitoje nustatyta, kad:

  • Tik „Habbo Hotel“ ir „Xbox Live“ svetainėse automatiškai nustatyta, kad nepilnamečių profilius ir tapatybę atskleidžiančius duomenis galėtų matyti tik asmenys iš patvirtintų kontaktų sąrašo, nepaisant to, kiek informacijos apie save nepilnamečiai pateikia savo profilyje.

  • Kitų septynių svetainių tikrinimo rezultatai parodė, kad labai daug asmeninės informacijos, įskaitant vartotojų po registracijos įrašytą informaciją, automatiškai rodoma vartotojams, kurių nėra nepilnamečio patvirtintų kontaktų sąraše. Ši informacija nebūtinai padeda atskleisti nepilnamečių tapatybę, tačiau gali būti tam panaudota.

  • Šešiose paslaugų svetainėse nepilnamečių profilius turi galimybę tiesiogiai matyti draugų draugai. Neregistruoti vartotojai nepilnamečių profilius gali matyti per jų internete paskelbtus tinklaraščio įrašus, vaizdo medžiagą ar nuotrauką. Suradus nepilnamečio tinklaraštį, asmeninę vaizdo medžiagą, nuotraukas, vaizdo kanalus ar nuotraukų srautą (pavyzdžiui, per išorinį ieškos modulį ar e. paštu atsiųstą nuorodą ir pan.), gaunama prieiga prie jo profilio.

  • Aštuonios iš devynių patikrintų svetainių teikia konkrečiai nepilnamečiams skirtą saugos informaciją, rekomendacijas ir (arba) mokomąją medžiagą (visos, išskyrus „Windows Live“). „Windows Live“ svetainėje pateikta informacija labiau skirta tėvams ar globėjams, nors yra nesunkiai suprantama ir paaugliams.

  • „Dailymotion“, „Flickr“, „Habbo Hotel“, „Yahoo! Pulse“, „Skyrock“, „Stardoll“ ir „YouTube“ svetainės teikia vaikams ir tėvams skirtą saugos informaciją, kurią lengva rasti ir suprasti.

  • Tik vienoje iš devynių tikrintų paslaugų svetainių galima automatiškai rasti nepilnamečių profilius per vardų paiešką vidinėse arba išorės paieškos sistemose (pvz., „Google“, „Bing“ ar „Yahoo!“).

Keliose iš tikrintų svetainių vartotojų profiliai nėra skelbiami pagrindiniame puslapyje ar nėra vartotojus dominantis dalykas. Tai ypač pasakytina apie bendro nuotraukų ir vaizdo medžiagos naudojimo platformas, kuriose vartotojai paprastai lankosi norėdami pažiūrėti nuotraukų srautą ar vaizdo kanalą, o ne ieškodami vartotojo profilio.

ES saugesnės socialinės tinklaveikos principai ir jų įgyvendinimo vertinimas

http://ec.europa.eu/information_society/activities/social_networking/eu_action/implementation_princip_2011/index_en.htm

Saugesnio interneto programa

http://ec.europa.eu/information_society/activities/sip/index_en.htm

Skaitmeninės darbotvarkės svetainė

http://ec.europa.eu/digital-agenda

Neelie Kroes interneto svetainė

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes/

Neelie Kroes paskyra tinkle „Twitter“

http://twitter.com/neeliekroeseu

Asmenys ryšiams:

Jonathan Todd (tel. +32 2 299 41 07)

Linda Cain (tel. +32 2 299 90 19)


Side Bar