Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska – Komunikat prasowy

Dawne obszary przemysłowe to dziś wiodące ośrodki turystyki zrównoważonej

Bruksela, 27 września 2011 r. Dwadzieścia jeden ośrodków turystycznych z całej Europy otrzymało nagrodę EDEN 2011 za wzorową odnowę zaniedbanych obiektów i ich promocję. Dzisiejszej ceremonii rozdania nagród towarzyszy spotkanie sieci EDEN oraz wystawa prezentująca nagrodzone miejsca. Opuszczone kopalnie, zamknięte fabryki, zniszczone linie kolejowe i zarośnięte gospodarstwa rolne – te zaniedbane obiekty niegdyś odgrywały kluczową rolę w europejskiej historii. Dzięki dobrze zaplanowanej odnowie, z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju, można w nich na nowo odkrywać przeszłość i poznawać tradycyjne sposoby życia.

Każde z tych miejsc znacząco przyczyniło się do rewitalizacji swojego regionu, ożywiając podupadłe obiekty kulturalne, zabytki historyczne i obszary przyrodnicze, pełniąc rolę katalizatora dalszej odnowy lokalnej. Piąta doroczna impreza zorganizowana dla uhonorowania modelowych ośrodków turystycznych Europy (EDEN) odbywa się w dniach 27 i 28 września w Brukseli pod hasłem „Turystyka i odnowa obiektów materialnych”. Wydarzenie to jest ściśle związane z Europejskim Dniem Turystyki obchodzonym 27 września w Brukseli i poświęconym europejskiemu dziedzictwu przemysłowemu.

Z tej okazji Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość, powiedział: „Tematyka tegorocznego konkursu przyciągnęła wyjątkowe przykłady pomysłowych i niezwykłych koncepcji w zakresie turystyki. W dzisiejszej szybko zmieniającej się gospodarce światowej EDEN stara się wyróżniać najlepsze wzorce pomysłowości i kreatywności w turystyce. Jestem bardzo zadowolony z doskonałych wyników przemysłu turystycznego w latach 2010 i 2011. Aby ta tendencja się utrzymała, musimy nadal wspierać innowacyjność i jakość. Udanym przykładem takich działań jest właśnie EDEN.”

Więcej informacji na temat projektu EDEN i laureatów nagrody w ubiegłych latach można znaleźć na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/eden

Laureatami nagród w 2011 r. zostało 21 ośrodków turystycznych:

Miasto Gmünd/Karyntia (Austria), Marche-en-Famenne (Belgia), Pustara Višnjica (Chorwacja), Kalopanayiotis (Cypr), Slovácko (Czechy), Park Narodowy Lahemaa (Estonia), Roubaix (Francja), gmina Delfy (Grecja), Mecsek (Węgry), gmina Stykkishólmur (Islandia), Great Western Greenway, Co Mayo (Irlandia), Montevecchio, gmina Guspini (Włochy), wieś Līgatne (Łotwa), dwór w Rakiszkach (Litwa), Għarb (Malta), Veenhuizen (Niderlandy), Żyrardów (Polska), park krajobrazowy Faial (Portugalia), Idrija (Słowenia), park ekologiczny Trasmiera (Hiszpania), Hamamönü, Altındağ, Ankara (Turcja).

W inicjatywie EDEN dotychczas wzięło udział 26 państw: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowenia, Turcja, Węgry i Włochy.

Informacje podstawowe

Od uruchomienia inicjatywy EDEN w 2007 r. przyznano 98 nagród, a jej laureaci z 26 uczestniczących państw zdążyli zaznaczyć swoją obecność w wysoce konkurencyjnym sektorze turystyki w Europie. Celem inicjatywy EDEN jest propagowanie wzorców w zakresie turystyki zrównoważonej. W ten sposób wyróżnia się nowo powstające ośrodki zaangażowane w ochronę środowiska i wspieranie lokalnych społeczności, a także w ochronę i promocję własnego wyjątkowego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Sieć EDEN stanowi także platformę wymiany najlepszych praktyk w dziedzinie turystyki.

Zadaniem sieci jest nawiązywanie kontaktów między ośrodkami EDEN a krajowymi instytucjami rządowymi i organizacjami (takimi jak krajowe towarzystwa turystyczne), uczelniami oraz podobnymi sieciami międzynarodowymi, aby ułatwiać promocję i wymianę doświadczeń w zakresie turystyki zrównoważonej. W 2011 r. sieć ma zostać przekształcona w międzynarodowe stowarzyszenie non-profit o trzypoziomowej strukturze zarządzania złożonej ze zgromadzenia ogólnego, komitetu sterującego i grup roboczych.

MEMO/11/639

Kontakt:

Carlo Corazza +32 2 295 17 52

Andrea Maresi +32 2 299 04 03


Side Bar