Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise – Tisková zpráva

Bývalé průmyslové objekty jsou dnes vyhledávanými destinacemi udržitelného cestovního ruchu

Brusel 27. září 2011: Dnes večer se konalo slavnostní vyhlášení Evropských turistických destinací nejvyšší kvality (EDEN) za rok 2011. Toto označení získalo 21 destinací z celé Evropy za příkladnou obnovu a propagaci chátrajících lokalit. Součástí slavnostního předávání cen byla též výstava oceněných destinací a setkání zástupců sítě EDEN. Nyní zanedbané objekty, jako uzavřené doly, opuštěné továrny, vyřazené železniční tratě či zarostlá hospodářství kdysi hrály významnou roli v evropských dějinách. Díky promyšleným a udržitelným projektům obnovy mohou dnes jejich návštěvníci znovu objevovat minulost a dozvědět se něco o tradičním způsobu života.

Všechny destinace mají velký význam pro oživení celého regionu, jelikož vnášejí nový život do zanedbaných kulturních, historických nebo přírodních památek a působí jako katalyzátor místní obnovy v širším měřítku. Oslava pátého výročí iniciativy EDEN, jejímž letošním tématem je „Cestovní ruch a obnova lokalit“, se koná 27. a 28. září v Bruselu. Tato událost úzce souvisí s Evropským dnem cestovního ruchu, který proběhl 27. září v Bruselu a zaměřil se na průmyslové dědictví Evropy.

„V tomto roce máme možnost si prohlédnout některé skutečně vynikající příklady nápaditých a neotřelých turistických konceptů. V kontextu rychlých změn ve světové ekonomice vyzdvihuje EDEN to nejlepší z evropské vynalézavosti a tvořivosti v cestovním ruchu. Jsem potěšen skvělým výkonem celého odvětví cestovního ruchu v letech 2010 a 2011. Máme-li na tento úspěch navázat, musíme i nadále podporovat inovace a kvalitu. A EDEN je toho zdařilým příkladem,“ prohlásil místopředseda Evropské komise a komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani.

Další informace o projektu EDEN a lokalitách oceněných v minulosti najdete na: http://ec.europa.eu/eden

V roce 2011 bylo oceněno těchto 21 destinací

Marche-en-Famenne (Belgie), Slovácko (Česká republika), usedlosti Národního parku Lahemaa (Estonsko), Roubaix (Francie), Pustara Višnjica (Chorvatsko), The Great Western Greenway, okres Mayo (Irsko), obec Stykkishólmur (Island), Montevecchio, město Guspini (Itálie), Kalopanayiotis (Kypr), Rokiškis Manor (Litva), vesnice Ligatne (Lotyšsko), Mecsek (Maďarsko), Għarb (Malta), Veenhuizen (Nizozemsko), Żyrardow (Polsko), přírodní park Faial (Portugalsko), Město Gmünd/Korutansko (Rakousko), Město Delfy (Řecko), Idrija (Slovinsko), Ekopark Trasmiera (Španělsko), Hamamonu-Altındağ Ankara (Turecko).

Iniciativy EDEN se v současné době účastní těchto 26 zemí: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovinsko, Španělsko a Turecko.

Souvislosti

Od zahájení iniciativy v roce 2007 si 98 oceněných destinací EDEN ve 26 zúčastněných zemích zajistilo ve vysoce konkurenčním odvětví evropského cestovního ruchu výrazné postavení. EDEN podporuje rozvoj udržitelného cestovního ruchu, upozorňuje na nově vzniklé destinace zaměřené na ochranu životního prostředí a podporu místních komunit, jakož i na zachování a podporu svého jedinečného kulturního a historického dědictví. Kromě toho funguje tato iniciativa prostřednictvím sítě EDEN jako platforma pro sdílení osvědčených postupů v oblasti cestovního ruchu.

Cílem sítě EDEN je propojit destinace EDEN s vnitrostátními orgány a agenturami (například národními organizacemi cestovního ruchu), univerzitami a podobnými mezinárodními sítěmi a podporovat a sdílet osvědčené postupy v oblasti udržitelného cestovního ruchu. V roce 2011 se tato síť hodlá stát neziskovým sdružením s třístupňovou strukturou řízení: generálním shromážděním, řídícím výborem a pracovními skupinami.

MEMO/11/639

Kontaktní osoby

Carlo Corazza +32 22 95 17 52

Andrea Maresi +32 22 99 04 03


Side Bar