Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/785

V Bruseli 23. júna 2010

Práva duševného vlastníctva: Parlament a Komisia udelili ceny víťazom v Pravej súťaži o falšovaní

Michel Barnier, komisár pre vnútorný trh a služby a členovia Európskeho parlamentu dnes odovzdali ceny víťazom v „Pravej súťaži o falšovaní“ pre školy. Súťaž, z ktorej mal vzísť návrh loga Európskeho strediska pre sledovanie falšovania a autorského pirátstva alebo plagáty, krátke filmy, hry a iné materiály týkajúce sa falšovania a autorského pirátstva, bola vyhlásená na podnet Európskeho parlamentu a Európskej komisie. Predstavovala prvú časť širšej kampane EÚ zameranej na zlepšenie informovanosti európskej verejnosti o nebezpečenstve falšovaného a pirátskeho tovaru a jeho škodlivom vplyve na spotrebiteľa a na hospodárstvo. Víťazi sa zúčastnili na slávnostnom odovzdávaní cien v Európskom parlamente v Bruseli.

Komisár pre vnútorný trh a služby Michel Barnier uviedol: „S potešením vnímam, aký veľký záujem prejavila mládež svojou účasťou v tejto súťaži. Každý z nás bez rozdielu veku môže prispieť k boju proti falšovanému a pirátskemu tovaru, ktorý ohrozuje našu bezpečnosť a zdravie jednotlivcov aj celého hospodárstva. Je životne dôležité, aby sme navzájom spolupracovali v boji proti tomuto škodlivému javu pri podobných iniciatívach ako je táto. Rozhodujúce je zvyšovanie povedomia a vzdelávanie mladých ľudí zamerané na nebezpečenstvo kupovania a používania falšovaných výrobkov. V tejto súťaži sa ukázalo, že posolstvo o ochrane a uplatňovaní práv duševného vlastníctva sa nemusí nutne viesť v represívnom duchu, ale môže zabaviť a zaujať. Takýmto spôsobom môžeme novú generáciu európskych spotrebiteľov bližšie oboznámiť s danou problematikou.“

Súťaž prebiehala v rámci EÚ od marca do júna 2010 medzi žiakmi a študentmi vo veku 10 až 15 rokov. Mládež v celej Európe dostala možnosť vyrobiť plagáty, nahrať krátke videá, pripraviť hry, kreslené príbehy a iné vzdelávacie materiály s dôrazom na dôsledky falšovania a pirátstva. Účastníci súťaže mohli takisto navrhnúť logo Európskeho strediska pre sledovanie falšovania a autorského pirátstva.

Do súťaže prišli stovky príspevkov z celej Európy a nezávislá porota z nich vybrala tie úspešné:

  • Víťazmi v 1. kategórii: „najlepšie logo“ a „najlepší plagát“ Európskeho strediska pre sledovanie falšovania a autorského pirátstva, ktoré sa použijú na všetkých budúcich materiáloch strediska, sa stali:

1. miesto – Stredná škola č. 1 v Triandrii (Grécko);

2. miesto – IES Sabinar-Roquetas de Mar (Almería, Španielsko);

3. miesto – Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Orła Białego w Słupsku (Poľsko).

  • Víťazmi v 2. kategórii: „najlepšie video“ sa stali:

1. miesto – Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény (Maďarsko);

2. miesto – Gymnázium Nymburk (Česká republika);

3. miesto – Gimnazjum w Jasienicy (Poľsko).

Medzi cenami boli počítačové vybavenie škôl, herné konzoly, hry, športové oblečenie a materiály na výučbu detí.

Všetci víťazi boli pozvaní do Bruselu, kde im ceny odovzdali významní členovia EP (Edit Herczog, Bill Newton Dunn a Andreas Schwab) a komisár pre vnútorný trh a služby Michel Barnier. Zástupcom škôl, ktoré uspeli, zablahoželali aj módna návrhárka a bývalá modelka Yasmin Le Bon, viceprezident Unifab Philipe Lacoste a spevák a skladateľ Alain Chamfort. Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek prišiel na výstavu falšovaného a pirátskeho tovaru, ktorá sa konala v rámci tohto podujatia.

Falšovanie a pirátstvo

Za posledných desať rokov sa globálny rozmach falšovania a pirátstva stal jedným z najvážnejších problémov svetového obchodu. Pred dvadsiatimi rokmi sa falšovanie mohlo považovať za problém týkajúci sa hlavne výrobcov značkového módneho oblečenia, hodiniek a drahých kabeliek. V súčasnosti sa však falšovanie rozšírilo aj do výroby napodobenín elektrických prístrojov, automobilových dielov a hračiek, a dokonca aj liekov. Podľa najnovších údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) dosiahol v roku 2007 medzinárodný obchod s falšovaným a pirátskym tovarom 250 miliárd USD. V roku 2008 zachytili colníci EÚ viac ako 178 miliónov kusov falšovaného a pirátskeho tovaru. V roku 2007 sa pri tom zhabalo 79 miliónov kusov tovaru. Už šiesty rok za sebou sa zaznamenal rastúci počet prípadov, v ktorých museli colné úrady zasiahnuť.

Stredisko

Európske stredisko pre sledovanie falšovania a autorského pirátstva založené v roku 2009 Európskou komisiou sa zriadilo s cieľom zabezpečiť lepšiu spoluprácu medzi priemyselným odvetvím, verejnými orgánmi a spotrebiteľmi v rámci boja proti falšovaniu a pirátstvu. Stredisko slúžilo ako platforma na výmenu praktických skúseností, zvyšovanie povedomia verejnosti a sprostredkovávanie najlepších postupov presadzovania pravidiel. Stredisko je dôležitým centrom pre zber, sledovanie a oznamovanie podstatných údajov a informácií smerujúcich k lepšej informovanosti EÚ o nebezpečenstve falšovania a pirátstva.

Ďalšie informácie:

http://ec.europa.eu/internal_market/iprenforcement/observatory/real_fake_competition_en.htm

MEMO/10/272


Side Bar